Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Rysy - jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach

Dodano: Środa, 29 październik 2014 / Ilość wyświetleń: 6709Widok na otoczenie Morskiego Oka, w tym masyw Niżnych Rysów i Rysów (po lewej stronie) ze szlaku do Morskiego Oka z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką. Nie są wcale najwyższym wierzchołkiem Polski. Jeśli chcemy trzymać się ścisłych informacji, to trzeba dodać, że Rysy są szczytem granicznym, a najwyższą górą Polski jest Kozi Wierch, znajdujący się w całości w granicach Polski. Jednak szlak na Rysy należy – obok Orlej Perci i Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem – do najtrudniejszych w Tatrach, a ich zdobycie to cel chyba każdego zaawansowanego polskiego turysty.

Na Rysy można wyjść zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony. Szlak od strony polskiej – znad Morskiego Oka – jest trudniejszy niż południowy, schodzący do Doliny Mięguszowieckiej, na stronę słowacką. Najciekawszym wariantem jest zdobycie szczytu od jednej strony, i zejście drugą – pamiętajmy jednak o kwestii transportu – schodzimy w zupełnie innym miejscu, niż startowaliśmy.

Nad Czarnym Stawem pod Rysami


Idąc na Rysy od strony polskiej, startujemy na Palenicy Białczańskiej, a pierwszym etapem jest 3-godzinny spacer asfaltową drogą nad Morskie Oko (ok. 400 metrów przewyższenia oraz 8,5 km długości).

Czarny Staw i Morskie Oko


Nad Morskim Okiem możemy chwilę odpocząć przed dalszą wędrówką, pokrzepić się śniadaniem lub szarlotką. Jezioro – największe w Tatrach – ma powierzchnię ponad 34 hektary. Morskie Oko jest jedynym w Tatrach Polskich naturalnie zarybionym stawem, a jednym z dwóch takich w Tatrach (po stronie słowackiej jest to Popradzki Staw). Występuje tu pstrąg potokowy. Po stawie często pływają kaczki krzyżówki. Nad jeziorem, a także powyżej – m.in. w masywie Żabiego – podziwiać można limby. Występują orzechówki – charakterystyczne ptaki wielkości gołębia, brązowe, z nakrapianą biało piersią. Jej pożywieniem są m.in. nasiona limby. Orzechówka wybiera nasiona z szyszek i chowa je w swoich spiżarniach ukrytych w skałach i glebie, później jednak o części z nich zapominając. W ten to sposób przyczynia się do rozsiewu limby.

Widoki w drodze na Rysy


Znad Morskiego Oka można wędrować dalej i wyżej – m.in. na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, czy Wrota Chałubńskiego. Warto też odbyć przyjemny spacer wokół stawu. My jednak kierujemy się – także początkowo wzdłuż jeziora – w stronę progu, za którym leży Czarny Staw pod Rysami.

Żabi Koń – w drodze na Rysy


W górnych partiach szlak wiedzie stromymi odcinkami ubezpieczonymi łańcuchami. To najtrudniejszy odcinek. Szczyt posiada 3 wierzchołki. Najwyższy (2503 m.n.p.m.) znajduje się po stronie słowackiej. Graniczny – uważany za najwyższy szczyt Polski – ma 2499 m.n.p.m. Dojście na szczyt znad Morskiego Oka zajmuje ok. 4 godzin. Rysy sąsiadują z Niżnymi Rysami (od Rysy północnego – wschodu) i Żabim Koniem (od zachodu). Wznoszą się nad 3 dolinami: Rybiego Potoku, Ciężką oraz Doliną Mięguszowiecką.

Górna część szlaku ubezpieczona łańcuchami


Od strony słowackiej na szczyt wiedzie szlak znad Popradzkiego Stawu Doliną Mięguszowiecką. Wyprowadza przez Przełęcz Waga na szczyt. Poniżej szczytu znajduje się Chata pod Rysami - najwyżej położone schronisko w Tatrach. Uwaga – od 1 listopada do 15.06. szlak na Rysy od strony słowackiej jest nieczynny, podobnie jak wszystkie szlaki położone w Tatrach Słowackich powyżej schronisk.

Szczyt latem przy dobrych warunkach jest zazwyczaj oblężony


Uwaga - zdobycie szczytu wymaga umiejętności oraz odpowiednich warunków. Jesienią i zimą pokonanie szlaku na Rysy wymaga dużego doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, lawinowe abc, ew. lina).

Widok z Przełęczy Waga na Ganek, już po słowackiej stronie