Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Piękne słońce nad Tatrami! Czekamy na sobotę!

Dodano: Środa, 22 kwiecień 2015 / Ilość wyświetleń: 2557Dzisiejsze zdjęcie z kamerki TOPR - widok do Kotła Gąsienicowego. Fot. Monitoring Pogody TOPR www.topr.plDziś nad Tatrami jest piękne słońce. Prognozy wskazują na nadejście wyżu. Czekamy na sobotnie VIII Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu!

Pamiętajcie, że mimo wspaniałego słońca warunki w Tatrach są jeszcze zimowe. Kto w sobotę planuje pieszo dostać się na Kasprowy, warto, by wziął porządne górskie buty, kijki teleskopowe oraz ubranie na deszcz i wiatr.

A oto fragment dzisiejszego komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego:

Warunki na szlakach


Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. W części reglowej szlaki w godzinach rannych są przymarznięte, a w godzinach południowych śnieg jest mokry, grząski i przepadający. Na znacznych odcinkach szlaki są błotniste, a na stromych podejściach (np. skróty do Morskiego Oka) są mocno oblodzone. Miejscami występują kałuże, a po szlakach płynie woda. W Dolinie Olczyskiej na szlaku jest bardzo dużo błota.

Powyżej górnej granicy lasu jest pełnia zimy. Szlaki miejscami są twarde i oblodzone, a miejscach nasłonecznionych śnieg jest przepadający. Część szlaków nie jest przetarta. Przecieranie szlaku oraz chodzenie po grząskim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co jest istotne przy planowaniu trasy.

W Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia


◾Szlaki powyżej górnej granicy lasu mogą być nieprzetarte. Niewidoczny przebieg szlaku może być przyczyną pobłądzeń.
◾Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki turystyczne mogą łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia.
◾Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.



Zalecenia

◾Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz zestawu lawinowego (detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
◾Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
◾W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe


◾ Na Polanie Chochołowskiej zaczyna się pełnia kwitnienia krokusów.
◾Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska.
◾W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
◾Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
◾Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Więcej: www.tpn.pl