Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Czarna seria wypadków w Tatrach

Dodano: Środa, 30 grudzień 2015 / Ilość wyświetleń: 2572Fot. TOPRW ostatniej dobie po polskiej i słowackiej stronie Tatr doszło do 5 wypadków śmiertelnych. Wczoraj w Żlebie Kulczyńskiego pod Orlą Percią zginęła kobieta w ciąży. Warunki w Tatrach są bardzo trudne. Nawet łatwe szlaki są mocno oblodzone. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów o rozwagę.

Czarna seria zaczęła się tuż po Świętach. Najpierw kilkudziesięciu turystów, którzy wyjechali do Morskiego Oka fasiągami i nie potrafili samodzielnie zejść, dzwonili do TOPR z prośbami i żądaniami zwiezienia. Pod wieczór fasiągi już nie kursowały, a turyści nie byli w stanie zejść samodzielnie po śliskiej drodze. Na szczęście obyło się bez poważniejszych kontuzji, TOPR zwiózł najbardziej poszkodowanych.

Niestety oprócz codziennych interwencji na łatwych oblodzonych szlakach doszło do kilku wypadków śmiertelnych. Wczoraj kobieta w ciąży na spadła w rejonie Żlebu Kulczyńskiego.
O dużym szczęściu może mówić turysta, który zsunął się 700 metrów po śniegu i trawach z rejonu Suchej Przełęczy (pod Kasprowym Wierchem) do Doliny Cichej na słowacką stronę Tatr. Z wypadku wyszedł niemal bez szwanku.
W Zakopanem i Tatrach jest bardzo dużo turystów, którzy chcą właśnie tu przywitać Nowy Rok. Większość z nich to niedoświadczone osoby, jeśli chodzi o zimową turystykę górską. Codziennie interweniuje TOPR, śmigłowiec lecący w góry to również codzienny widok.

Poniżej zamieszczamy apel Tatrzańskiego Parku Narodowego:

"W ostatnich dniach w Tatrach zdarzyło się kilka tragicznych wypadków. Ponownie apelujemy do turystów o rozwagę podczas górskich wypraw, szczególnie że słoneczna pogoda zachęca do wędrówek.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Na najniżej położonych odcinkach występują śladowe ilości śniegu i lodu. Im jednak wyżej, tym jest go więcej.

W wyższych partiach szlaki są mocno oblodzone lub pokryte bardzo twardym, zlodowaciałym śniegiem. Poślizgnięcie w takich warunkach może mieć tragiczne skutki.

Obowiązkowo należy posiadać raki i czekan. Podkreślamy jednak, że trzeba umieć ich używać. Osoby początkujące zachęcamy do nauki chodzenia w rakach w dolinach, gdzie poślizgnięcie się nie będzie groziło upadkiem z dużej wysokości. Do niezbędnego wyposażenia należy zaliczyć również kask. Na niektórych szlakach niezbędne mogą się okazać umiejętności taternickie i sprzęt wspinaczkowy (m.in. lina, uprząż). Bardzo ważne w takich warunkach jest doświadczenie w uprawianiu zimowej turystyki wysokogórskiej.

Zakładanie raków zalecamy również na szlakach niżej położonych, do górnej granicy lasu. Podczas krótkiej dolinnej wycieczki mogą wystarczyć raczki lub nakładki antypoślizgowe. Bardzo pomocne będą kijki.

Pamiętajmy również o zagrożeniu lawinowym. Aktualnie, 30 grudnia, obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Podczas wędrówek w czasie zagrożenia lawinowego należy wyposażyć się dodatkowo w tzw. zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka). Zalecamy również używanie innego sprzętu lawinowego, np. wypornościowego plecaka.

Przypominamy także, że tatrzańskie jeziora nie są dostatecznie zamarznięte, aby bezpiecznie wchodzić na ich taflę.

Wybór trasy dostosować do panujących warunków, swoich umiejętności, doświadczenia i posiadanego sprzętu. O pomoc w wyborze trasy można się zwrócić do pracowników Punktu Informacji Turystycznej TPN (ul. Chałubińskiego 44, rondo Jana Pawła II, tzw. rondo kuźnickie, w Zakopanem, tel. (+48) 18 20 23 300, e-mail: infotur@tpn.pl). Można tam uzyskać szczegółowe informacje o aktualnych warunkach w górach. Codzienny komunikat turystyczny dostępny jest na stronie www.tpn.pl w zakładce Zwiedzaj.

Turysto! Tatrzański Park Narodowy stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie!!!"