Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Prezydenci Polski i Słowacji jeździli na nartach na Kasprowym Wierchu

Dodano: Poniedziałek, 6 marzec 2017 / Ilość wyświetleń: 1287PKL Prezydent Andrzej Duda na Kasprowym Wierchu. Fot. Paweł MurzynPrezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Andrej Kiska spędzili piątkowe południe na nartach na Kasprowym Wierchu.

Prezydent RP Andrzej Duda jest zapalonym miłośnikiem narciarstwa. W piątkowe południe wraz z Prezydentem Słowacji, Andrejem Kiską zjeżdżał na nartach na Kasprowym Wierchu. Rok temu głowa państwa Słowacji zaprosiła Prezydenta Dudę na wspólne szusowanie do Tatrzańskiej Łomnicy. W tym sezonie, prezydent Duda postanowił pokazać Prezydentowi Słowacji polskie trasy narciarskie.

Kasprowy Wierch jest szczególnie lubiany przez głowy państwa. Gościli na nim wszyscy prezydenci naszego kraju, a w 1997 r. miejsce to odwiedził znany ze swej miłości do gór Ojciec Święty Jan Paweł II. Atrakcyjność Kasprowego Wierchu doceniają wszyscy Polacy, ale szczególnie przyciąga on od ponad 100 lat narciarzy o zacięciu sportowym. Widać było na stoku, że obaj Prezydenci właśnie do takich narciarzy się zaliczają – mówi Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

Fot. Paweł Murzyn


Ze względu na swoją popularność i wyjątkowe warunki, Kasprowy nazywany jest „świętą górą narciarzy”. Na 1987 m n.p.m. znajdują się najwyżej położone w Polsce trasy narciarskie, Gąsienicowa i  Goryczkowa, jedyne w Polsce o charakterze alpejskim, na których możliwa jest jazda na naturalnym śniegu nawet jeszcze w maju. W tym miejscu regularnie trenują także znani zawodowcy, m.in. polski narciarz wysokogórski i  himalaista Andrzej Bargiel. Na słynącym z pięknych widoków stoku, na trasie Goryczkowej, został pobity krajowy rekord najszybszego zjazdu na nartach. Rekordowa prędkość przekroczyła 180 km/h.

Fot. Paweł Murzyn


Na szczycie góry znajdują się Obserwatorium Meteorologiczne, również odwiedzone przez delegacje, a w najwyżej położonej w Polsce restauracji po ponad 2 godzinnej jeździe, Prezydenci zjedli wspólny obiad.

Źródło: Polskie Koleje Linowe