Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Kadr z filmu autorstwa Leszka Salamońskiego

Filmowe wspomnienie

Poniedziałek, 30 czerwiec 2008

Zapraszamy do obejrzenia filmu - relacji ze spotkania Seniorów na Hali Kondratowej, które odbyło się 15 czerwca 2008 roku. Autorem filmu jest Leszek Salamoński, a producentem - Rafał Sonik. Film dostępny jest w galerii. Zapraszamy.

Janusz Pawlik. Fot. Adam Biernacki

Odszedł Janusz Pawlik

Poniedziałek, 23 czerwiec 2008

Odszedł Janusz Pawlik, narciarz, trener, wychowawca kilku pokoleń narciarzy, prezes Warszawskiego Okręgowego Związku Narciarskiego, osoba znana w środowisku narciarskim, od lat jeżdżący na Kasprowym Wierchu.

Janina Loteczkowa. Lata 20. For. Z archiwum SN PTT Zakopane 1907

Gdy furgały spódnice

Poniedziałek, 23 czerwiec 2008

Pionierzy nart w Tatrach, którzy jako pierwsi dotarli na szczyt Kasprowego, lubili kominiarki. W latach 20. i 30. modne były wśród narciarskiej braci czapki z daszkiem. 30 lat później na Kasprowym szaleli narciarze z barwnymi apaszkami, w słynnych narciarach. W latach 60. trendy były dopasowane kurtki i spodnie uszyte z zachodnich materiałów. W naszych czasach pojawiły się barwne kurtki goretexowe oraz oddychająca odzież. Wśród narciarzy dominują stroje o zdecydowanych kolorach. A dawniej... No cóż z pewnością było skromniej, ale na pewno z fantazją. Więcej - czytaj w dziale Artykuły.

Wspólne przeglądanie pamiątkowych fotografii.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Gościnnie na Kondratowej

Poniedziałek, 16 czerwiec 2008

W gościnnych progach schroniska na Hali Kondratowej po raz kolejny spotkali się narciarze - alpejczycy, którzy reprezentowali Polskę na międzynarodowych zawodach, wieloletni pracownicy kolei na Kasprowy, ratownicy TOPR, przewodnicy tatrzańscy pamiętający niejednokrotnie czasy przedwojenne - wszyscy, których połączył Kasprowy Wierch.

Do 15 czerwca Tatry Słowackie powyżej schronisk były (oficjalnie)  zamknięte dla turystów. Na zdjęciu - Zbójnicka Chata w Dolinie Staroleśnej.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Tatry Słowackie od dziś otwarte

Poniedziałek, 16 czerwiec 2008

Dziś po zimowej przerwie otwarte zostały szlaki w Tatrach Słowackich powyżej schronisk. Uwaga – w Tatrach Wysokich miejscami panują jeszcze zimowe warunki do uprawiania turystyki.
Po słowackiej stronie Tatr szlaki powyżej schronisk są zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca. Dwa szlaki po słowackiej stronie Tatr Zachodnich bez względu na letnią porę, pozostaną jednak zamknięte dla turystów - ze względu na ochronę przyrody.

Ubiegłoroczne spotkanie Seniorów na Hali Kondratowej.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Spotkanie na Kondratowej

Poniedziałek, 9 czerwiec 2008

W niedzielę 15 czerwca w schronisku na Hali Kondratowej zorganizowane zostanie spotkanie dla osób związanych z historią Kasprowego Wierchu, Tatr, Zakopanego.
Pierwsze spotkanie Ludzi Kasprowego odbyło się na Hali Kondratowej w roku ubiegłym z inicjatywy Rafała Sonika i Przyjaciół.
Zwiastun filmu obejrzeć można w seriwsie Onet.pl. Fot. Andrzej Wiatr

O Kasprowym na Onet.pl

Wtorek, 3 czerwiec 2008

Zwiastun filmu "Kolej na Kasprowy - wyniesiona na szczyt", którego autorami Rafał Sonik, Marek Gajewski i Janusz Sus, obejrzeć można w serwisie Onet.pl, który włączył się w promocję projektu.
Przypomnijmy - film jest opowieścią o ludziach, którzy starą kolej budowali, którzy na Kasprowym pracowali, których z tym miejscem związała pasja gór i narciarstwa.

"Szopka" na zakończenie sezonu narciarskiego

Ostatnie szusy

Poniedziałek, 26 maj 2008

Maj. Na ulicach Zakopanego turyści w krótkich spodenkach i T-shirtach. Dlatego widok człowieka objuczonego dość ciężkim plecakiem i nartami budzi niemałe zdziwienie. Sezon narciarski 2007/2008 czas jednak zakończyć i pożegnać się na sześć miesięcy z nartami…
W górach jest sporo jeszcze śniegu, zwłaszcza w Tatrach Wysokich, ja kieruję się jednak w stronę przeciwną, ku Kondratowej. Podchodząc do góry na fokach, myślę o ludziach związanych z Tatrami i dawnych, przedwojennych zakończeniach sezonów narciarskich - z końca lat 30, świetnie opisanych przez Wandę Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego w legendarnej książce „W stronę Pysznej”. Więcej - w dziale Artykuły.

<b>Ałuś</b> podczas startu na MŚ w Val Gardena (Włochy), 1970 r.

Zrośnięty z nartami

Poniedziałek, 19 maj 2008

Andrzej Bachleda Curuś "Ałuś" to jeden z najlepszych polskich alpejczyków. Dwa razy zdobywał medale na Mistrzostwach Świata FIS, wygrywał zawody PŚ w kanadyjskim Banff, a po narciarskie laury sięgał także na stokach Kasprowego Wierchu. Podczas Spotkania na szczycie, które odbyło się na Kasprowym Wierchu 26 kwietnia 2008 roku, otrzymał od organizatorów pamiątkę - kwałek liny z dawnej kolejki, symbolizującej pamięć i przyjaźń. Więcej o Andrzeju Bachledzie - Curusiu "Ałusiu" - w dziale Ludzie Kasprowego.

Śnieg z Kasprowego schodzi płatami.<br />Fot. Andrzej Wiatr

Burzowo

Poniedziałek, 19 maj 2008

W rejonie Kasprowego Wierchu w poniedziałek rano (19 maja) było burzowo. Deszcz oraz dodatnia temperatura coraz szybciej zmywają śnieg z tatrzańskich szczytów. Na szczycie Kasprowego biała warstwa ma jednak jeszcze ponad metr. Niżej, w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym, widoczne są płaty śnieżne.
W wyższych partiach gór, gdy temperatura spada poniżej zera, śniegu może jeszcze nawet dosypać.