Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Dochód ze sprzedaży zabytkowego wagonika nr 1 zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Wagonik i czerwone serce

Środa, 16 styczeń 2008

Rafał Sonik, inicjator i "sprawca" założenia niniejszej strony, wygrał aukcję internetową wagonika z numerem 1 starej kolejki na Kasprowy Wierch, zorganizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Część wystawy fotografii poświęcona będzie ludziom Kasprowego.

Kasprowy i jego ludzie

Niedziela, 13 styczeń 2008

Na górnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch od piątku oglądać będzie można wystawę fotografii. Składa się ona z dwóch części. Jedna z nich poświęcona została historii oraz ludziom Kasprowego.

Kadr z filmu Kolej na Kasprowy - wyniesiona na szczyt

Wyniesiona na szczyt

Sobota, 5 styczeń 2008

Ostatnie chwile starej kolei na Kasprowy Wierch - demontaż wagonów, zdejmowanie lin, w końcu budowa nowej kolei - to wszystko utrwalone zostało w filmie pt. "Nasz Kasprowy - opowieść o babci kolejce", do którego zdjęcia powstawały od maja do października 2007 roku. Film to jednak przede wszystkim historia ludzi, którzy z Kasprowym Wierchem związali lata swojego życia. Premiera już za nami! Odbyła się ona na górnej stacji kolei linowej 9 maja 2009 roku.

Pierwszy dzień działania kolei.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Nowości w galerii

Niedziela, 30 grudzień 2007

Zapraszamy do galerii, w której obejrzeć można zdjęcia z inauguracji nowej kolei linowej na Kasprowy Wierch. Galeria wkrótce zostanie poszerzona o nowe działy.
W górze - cieplej

Sobota, 29 grudzień 2007

W ostatnich dniach inwersja temperatury sprawiła, że na Kasprowym Wierchu było znacznie cieplej niż w Zakopanem.
Inwersja to w meteorologii zjawisko polegające na wzroście temperatury powietrza z wysokością (w normalnych warunkach następuje zjawisko odwrotne: wraz z wysokością temperatura powietrza spada).

Kasprowy Wierch. Mimo przystąpienia Polski i Słowacji do Układu z Schengen, nie wiadomo,<br />czy w tym miejscu będzie można przekraczać granicę.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Kasprowy a Schengen

Sobota, 22 grudzień 2007

Mimo przystąpienia Polski i Słowacji do układu z Schengen, nie wiadomo, czy na Suchej Przełęczy w rejonie Kasprowego Wierchu będzie można przekraczać granicę - choć w tym miejscu łączą się szlaki turystyczne - polski i słowacki.

 

Ruszyła !

Sobota, 15 grudzień 2007

Nowa kolej ruszyła w sobotę 15 grudnia. Wywiozła na Kasprowy pierwszych narciarzy, w tym grupę miłośników tejże góry i kolejki linowej, którzy załapali się na drugi kurs! Trzy osoby rozbiły pod siedzibą PKL-u namiot, by wcześnie rano zająć kolejkę i kupić pierwsze bilety. Udało się!

Od jutra nowe wagony zaczną regularnie kursować. Fot. Michał Kowalski.

Jutro rusza nowa kolej !

Piątek, 14 grudzień 2007

Jutro - w sobotę 15 grudnia - pierwsi narciarze wyjadą nową koleją na szczyt Kasprowego Wierchu. Czas jazdy to tylko 12 minut. Czekają na nich dobrze przygotowane trasy po obu stronach Kasprowego - zarówno w Kotle Gąsienicowym, jak i Goryczkowym. Ratraki ubijały je niestrudzenie już po pierwszym ataku zimy kilka tygodni temu.
Oficjalne otwarcie kolei z udziałem najwyższych władz państwowych Polskie Koleje Linowe planują na 18 stycznia.

Jesień 2007. Modernizacja kolei. Transport wagoników śmigłowcem.<br />Fot. Marek Gajewski

Nowa kolej czeka na narciarzy

Wtorek, 11 grudzień 2007

Już tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia nowej kolei Kuźnice - Kasprowy Wierch. Choć ostateczny termin uruchomienia kolejki zależy od aury, wszystko jest już przygotowane na przyjęcie narciarzy.

Jeden z ostatnich kursów starej kolejki.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Coś się kończy - coś się zaczyna

Niedziela, 9 grudzień 2007

Kolejkę - staruszkę zastąpiła nowoczesna kolej, która już za kilka dni wywiezie pierwszych narciarzy na Kasprowy Wierch. Nie oznacza to jednak, że idea naszej strony zdezaktualizowała się. Wręcz przeciwnie - www.pozegnaniekolejki.pl wraz z uruchomieniem zmodernizowanej kolei również ożyje. Na łamach strony chcemy Was, drodzy Użytkownicy, informować o wszystkim, co wiąże się z Górą Narciarzy.