Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Kopanie przekroju i badanie zagrożenia lawinowego.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Śnieg niejedno ma imię

Niedziela, 30 marzec 2008

Kasprowy pokryty świeżą warstwą śniegu... Zjechali się narciarze, spragnieni szusów i słońca. Zaraz, zaraz: - ale czy to na pewno puch? Czy też jest to raczej śnieżna krupa, co siecze bez litości oczy narciarza, a może mokry śnieg wiosenny? Wielu ma nadzieję na firn, ten jednak to prawdziwa rzadkość...

Widok z Kasprowego Wierchu na masyw Świnicy, Kościelce, Kozi, Granaty. Niedługo obraz z Kasprowego będzie można oglądać on line na naszej stronie.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Kasprowy on line

Czwartek, 27 marzec 2008

Prawdopodobnie od czerwca na naszej stronie będzie można zobaczyć, jakie warunki panują na szczycie Kasprowego Wierchu - a wszystko to dzięki kamerze, która zamontowana zostanie na obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Obraz z kamery będzie można oglądać on line na naszej stronie - naszkasprowy.pl.

Lany Poniedziałek, pod górną stacją kolei, początek zjazdu do Kotła Gąsienicowego.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Pełnia zimy

Poniedziałek, 24 marzec 2008

W Lany Poniedziałek warunki na Kasprowym Wierchu przywodziły na myśl raczej Boże Narodzenie niż Wielkanoc: sypał śnieg, w Kotłach widzialność była ograniczona do 10 metrów (na stoku dało się słyszeć okrzyki: halo, ludzieee, nic nie widzę!!!) w górnej części masywu, zwłaszcza na przełęczy, mocno wiało.

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu "obchodzi" w tym roku 70 urodziny.<br />Fot. Michał Kowalski

70 burzliwych lat

Niedziela, 23 marzec 2008

Godną polecenia publikacją jest obszerny artykuł autorstwa Michała M. Kowalskiego, który 22 marca ukazał się w Dzienniku Polskim (magazyn świąteczny, dodatek podhalański). W całości poświęcony jest obserwatorium na Kasprowym Wierchu.

<i>Pełna ocena skutków działalności kolei możliwa będzie za rok</i> - czytamy w biuletynie Tatrzańskiego Parku Narodowego.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Nowa kolejka, nowe wyzwania

Sobota, 22 marzec 2008

W najnowszym biuletynie Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy przeczytać obszerny materiał poświęcony nowej kolei linowej na Kasprowy Wierch.

- Rozpoczął się nowy rozdział w historii nie tylko PKL, ale i TPN. Co przyniesie, zaczniemy się przekonywać już niebawem. Pełna ocena skutków działalności będzie możliwa dopiero za rok - czytamy w artykule autorstwa Tomasza Zwijacza-Kozicy, pracownika TPN.

19 marca. Widok z Hali Gąsienicowej na Beskid i część Kotła Gąsienicowego.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Wielkanoc na nartach

Piątek, 21 marzec 2008

Na Kasprowym Wierchu panują znakomite warunki narciarskie. Jedyną przeszkodą może być wiatr, który tej zimy często daje się we znaki narciarzom, unieruchamiając kolejkę.

Jednak ci, którzy w świąteczny tydzień wybrali się na Kasprowy, mogli wykorzystać wspaniałe warunki śniegowe oraz bardzo umiarkowany ruch. W pierwszej połowie Wielkiego Tygodnia ślady narciarskie zachodzące z Kotła Gąsienicowego aż do połowy Beskidu świadczyły o tym, że narciarze nie próżnują (mimo że niezbyt to rozsądne, zwłaszcza przy lawinowej "trójce").

Bednarski podczas jednego ze swoich narciarskich startów, cały oblodzony.<br />Fot. ze zbiorów Artura Prosałowskiego

Życie jak narciarski szus

Niedziela, 16 marzec 2008

- Chłop był całą gębą. Nie bał się głodu i chłodu ani na wojnie, ani na wycieczce. Zawsze i wszędzie dawał sobie radę: na nartach, w okopach i w codziennym życiu. I co ważniejsze, że nikt mu niczego nigdy nie miał za złe. Taki był huncwot, wesołek beztroski, towarzysz zgodny, do wszelkich wyczynów gotowy, kompan z fantazją i rogatym sercem. Narciarz i taternik świetny, należał do górołazów, którym sąd ludzki był zgoła obojętny. Trafił wszędzie, wlazł i przelazł, gdzie chciał i którędy chciał. Kierował się ochotą i fantazją. Lecz nie raczył się nawet zainteresować nazwą pokonanego szczytu lub przejścia - tak piszą o Henryku Bednarskim W.G. Tippenhauer i Stanisław Zieliński (W stronę Pysznej).

Film zatytułowany jest "Druga młodość kolejki".<br />Fot. Adam Brzoza

Film o kolejce

Sobota, 8 marzec 2008 W najbliższy poniedziałek (10.03) o godz. 22 TVP Polonia wyemituje film dokumentalny autorstwa Wojciecha Mroza "Druga młodość kolejki". W 30 minutowym dokumencie będzie można zobaczyć unikalne zdjęcia archiwalne z lat 30-tych, 50-tych i 70-tych, przedstawiające historię budowy kolejki na Kasprowy Wierch, a także jej modernizację. O roli kolejki mówią m.in. najstarsi pracownicy PKL, narciarze, turyści, pisarze.
Tak było w rejonie Kasprowego jeszcze w ubiegłym tygodniu... W ostatni weekend warunki turystyczne i narciarskie panowały za to bardzo trudne: wiało i sypało.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Emma na Kasprowym?

Niedziela, 2 marzec 2008

Podmuchy szalejącego od soboty nad Zachodnią Europą huraganu Emma dotarły również w Tatry. Na Kasprowym w sobotę siła wiatru dochodziła do 30 metrów na sekundę.

Średnia prędkość, jaką w sobotę odnotowano w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu wynosiła 17 metrów na sekundę, w porywach wiatr dochodził do 26-30 metrów na sekundę. Kolej oraz wyciągi krzesełkowe nie kursowały. Ruch narciarski i turystyczny zamarł.

Kilkugodzinne spotkanie nagrano i sfilmowano.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Wyjątkowe spotkanie

Niedziela, 24 luty 2008

W czerwcu pod gościnnym dachem schroniska na Hali Kondratowej spotkali się ludzie wyjątkowi, niepodzielnie związani z historią Kasprowego Wierchu, Tatr, Zakopanego, tworzące historię tego miejsca. Spotkanie odbyło się w czerwcu. Zdjęcia autorstwa Zbigniewa Janusza i Andrzeja Wiatra dostępne są w naszej galerii. Zapraszamy.