Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Anna Waga - Popielach, dawniej Bujak.<br />Fot. Z archiwum Wojciecha Szatkowskiego

Odeszła pani Anna

Sobota, 9 luty 2008

Zmarła Anna Waga-Popieluch z domu Bujak, inżynier architekt, wielokrotna reprezentantka Polski w konkurencjach alpejskich, córka przedwojennego zawodnika klubu SN PTT, olimpijczyka i producenta nart, Franciszka Bujaka i Olgi Bujak z domu Ochotnickiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 7 lutego na nowym cmentarzu zakopiańskim. Miała 81 lat.

Fot. Narciarze skiturowi trawersujący Kocioł Goryczkowy w drodze na Kasprowy Wierch.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Kasprowy na fokach

Sobota, 2 luty 2008

Kasprowy Wierch to nie tylko góra narciarzy zjazdowych i snowboardzistów. Często można tu także spotkać maszerujących pod górę narciarzy skiturowych, dla których przygotowana ratrakiem trasa stanowi dobry teren treningowy. W sobotę 9 lutego w rejonie Kasprowego Wierchu zostaną zorganizowane zawody skiturowe.

W niedzielne przedpołudnie pogoda była jeszcze stabilna. Załamanie nadeszło po południu.<br />Fot. Michał Kowalski

150 km na godzinę

Poniedziałek, 28 styczeń 2008

Ostatnie dni, a zwłaszcza noce, były na Kasprowym Wierchu - łagodnie mówiąc - dość wietrzne. Wichura osiągnęła apogeum w niedzielne popołudnie oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Jan Gąsienica-Ciaptak - Robert Redford polskich nart.<br />Fot. ze zbiorów W.Szatkowskiego

Piękny jak Robert Redford

Sobota, 26 styczeń 2008

Nowość w dziale Ludzie Kasprowego. Prezentujemy tam sylwetkę znakomitego narciarza Jana Gąsienicy-Ciaptaka. Wysoki, przystojny, uśmiechnięty, jeżdżący nienaganną techniką. Taki jego wizerunek wyłania się z fotografii pochodzących z lat 50. Jakże to dawno, i ile się zmieniło od tamtych czasów na Kasprowym Wierchu... O Robercie Redfordzie polskiego narciarstwa pisze Wojciech Szatkowski.

Nową kolej poświęcił ks. kardynał Stanisław Dziwisz.<br />Fot. Michał Kowalski

Kolejka z kardynałem i prezydentem

Niedziela, 20 styczeń 2008

W piątek, 18 stycznia, zmodernizowaną kolej na Kasprowy Wierch poświęcił ks. kardynał Stanisław Dziwisz. W uroczystości otwarcia nowej kolei, zorganizowanej przez Polskie Koleje Linowe, wziął udział prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Zofia GLuzińska wywodzi się ze słynnej rodziny Gąsieniców-Wawrytków.<br />Fot. Z archiwum Zofii Gluzińskiej

Zojda i narty

Niedziela, 20 styczeń 2008

Nowość w dziale Ludzie Kasprowego. Prezentujemy tam obszerną sylwetkę Zofii Gluzińskiej - "Zojdy". Pochodzi ze słynnej na Podhalu rodziny Gąsieniców-Wawrytków. Wszyscy wpisali się w historię gór, a zwłaszcza Kasprowego, w sposób silny i trwały. Nic też dziwnego, że i "Zojda" poszła w rodzinne ślady, jako świetna narciarka. O wspaniałej zawodniczce, jednej z najlepszych alpejek w historii polskiego narciarstwa pisze Wojciech Szatkowski.

Dochód ze sprzedaży zabytkowego wagonika nr 1 zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Wagonik i czerwone serce

Środa, 16 styczeń 2008

Rafał Sonik, inicjator i "sprawca" założenia niniejszej strony, wygrał aukcję internetową wagonika z numerem 1 starej kolejki na Kasprowy Wierch, zorganizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Część wystawy fotografii poświęcona będzie ludziom Kasprowego.

Kasprowy i jego ludzie

Niedziela, 13 styczeń 2008

Na górnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch od piątku oglądać będzie można wystawę fotografii. Składa się ona z dwóch części. Jedna z nich poświęcona została historii oraz ludziom Kasprowego.

Kadr z filmu Kolej na Kasprowy - wyniesiona na szczyt

Wyniesiona na szczyt

Sobota, 5 styczeń 2008

Ostatnie chwile starej kolei na Kasprowy Wierch - demontaż wagonów, zdejmowanie lin, w końcu budowa nowej kolei - to wszystko utrwalone zostało w filmie pt. "Nasz Kasprowy - opowieść o babci kolejce", do którego zdjęcia powstawały od maja do października 2007 roku. Film to jednak przede wszystkim historia ludzi, którzy z Kasprowym Wierchem związali lata swojego życia. Premiera już za nami! Odbyła się ona na górnej stacji kolei linowej 9 maja 2009 roku.

Pierwszy dzień działania kolei.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Nowości w galerii

Niedziela, 30 grudzień 2007

Zapraszamy do galerii, w której obejrzeć można zdjęcia z inauguracji nowej kolei linowej na Kasprowy Wierch. Galeria wkrótce zostanie poszerzona o nowe działy.