Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Film zatytułowany jest "Druga młodość kolejki".<br />Fot. Adam Brzoza

Film o kolejce

Sobota, 8 marzec 2008 W najbliższy poniedziałek (10.03) o godz. 22 TVP Polonia wyemituje film dokumentalny autorstwa Wojciecha Mroza "Druga młodość kolejki". W 30 minutowym dokumencie będzie można zobaczyć unikalne zdjęcia archiwalne z lat 30-tych, 50-tych i 70-tych, przedstawiające historię budowy kolejki na Kasprowy Wierch, a także jej modernizację. O roli kolejki mówią m.in. najstarsi pracownicy PKL, narciarze, turyści, pisarze.
Tak było w rejonie Kasprowego jeszcze w ubiegłym tygodniu... W ostatni weekend warunki turystyczne i narciarskie panowały za to bardzo trudne: wiało i sypało.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Emma na Kasprowym?

Niedziela, 2 marzec 2008

Podmuchy szalejącego od soboty nad Zachodnią Europą huraganu Emma dotarły również w Tatry. Na Kasprowym w sobotę siła wiatru dochodziła do 30 metrów na sekundę.

Średnia prędkość, jaką w sobotę odnotowano w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu wynosiła 17 metrów na sekundę, w porywach wiatr dochodził do 26-30 metrów na sekundę. Kolej oraz wyciągi krzesełkowe nie kursowały. Ruch narciarski i turystyczny zamarł.

Kilkugodzinne spotkanie nagrano i sfilmowano.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Wyjątkowe spotkanie

Niedziela, 24 luty 2008

W czerwcu pod gościnnym dachem schroniska na Hali Kondratowej spotkali się ludzie wyjątkowi, niepodzielnie związani z historią Kasprowego Wierchu, Tatr, Zakopanego, tworzące historię tego miejsca. Spotkanie odbyło się w czerwcu. Zdjęcia autorstwa Zbigniewa Janusza i Andrzeja Wiatra dostępne są w naszej galerii. Zapraszamy.

Mariusz Zaruski w czasie podejścia na Świnicę.<br />Fot. Z archiwum Muzeum Tatrzańskiego

Mariusz Zaruski - wróg partactwa narciarskiego

Sobota, 16 luty 2008

Nowość w dziale "Ludzie Kasprowego". Mariusz Zaruski była to postać niezwykła z wielu powodów. Należał do grupy pierwszych zdobywców Kasprowego Wierchu i zasłynął jako wróg partactwa narciarskiego. Nawet w najtrudniejszych warunkach, podczas podchodzenia na bardzo stromych stokach, nie zdejmował nart. A gdy zjeżdżał z miejsc, w które dziś nie każdy turysta zapuści się nawet w letnich warunkach, narty niosły go jak wściekłe. Więcej o Mariuszu Zaruskim - w dziale "Ludzie Kasprowego".

W galerii Kulczyckich w Zakopanem przy ul. Koziniec 8 można do 9 marca oglądać wystawę "Mariusz Zaruski - człowiek dwóch żywiołów".

Podejście Kotłem Gąsienicowym.<br />Fot. Michał Kowalski

Ski-alpiniści na Kasprowym

Niedziela, 10 luty 2008

W sobotę otoczenie Kasprowego Wierchu zdominowali ski-alpiniści, i to nie byle kto - czołówka polskich, słowackich i czeskich zawodników. 140 narciarzy wzięło udział w Apin Sport Ski Tour Race - wyścigu zorganizowanym przez Tatrzański Klub Narciarski Tatra Team. Była to jednocześnie pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Europy Środkowej w narciarstwie wysokogórskim.

Jedna z fotografii składających się na wystawę.<br />Fot. Andrzej Wiatr

Nowości w galerii

Niedziela, 10 luty 2008

W galerii oglądać można fotografie składające się na wystawę "Kasprowy i jego ludzie", która wyeksponowana została na górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch. Unikatowe zdjęcia prezentują najważniejsze, przełomowe etapy związane z demontażem starej kolejki i budową nowej. Taczki na tle Krywania, śmigłowce krążące nad podporami budowanej kolei, ostatnie kursy starego wagonika, także - a raczej przede wszystkim - portrety ludzi związanych z Kasprowym Wierchem oraz reportażowe ujęcia najważniejszych chwil związanych z odchodzeniem w przeszłość tego, co przez lata stanowiło dla nich codzienność - to wszystko składa się na wyjątkową ekspozycję.

Autorami zdjęć są: Paweł Murzyn, Andrzej Wiatr, Zbigniew Janusz, Marek Gajewski, Adam Brzoza, Dawid Ancew. Zapraszamy do galerii.

Anna Waga - Popielach, dawniej Bujak.<br />Fot. Z archiwum Wojciecha Szatkowskiego

Odeszła pani Anna

Sobota, 9 luty 2008

Zmarła Anna Waga-Popieluch z domu Bujak, inżynier architekt, wielokrotna reprezentantka Polski w konkurencjach alpejskich, córka przedwojennego zawodnika klubu SN PTT, olimpijczyka i producenta nart, Franciszka Bujaka i Olgi Bujak z domu Ochotnickiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 7 lutego na nowym cmentarzu zakopiańskim. Miała 81 lat.

Fot. Narciarze skiturowi trawersujący Kocioł Goryczkowy w drodze na Kasprowy Wierch.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Kasprowy na fokach

Sobota, 2 luty 2008

Kasprowy Wierch to nie tylko góra narciarzy zjazdowych i snowboardzistów. Często można tu także spotkać maszerujących pod górę narciarzy skiturowych, dla których przygotowana ratrakiem trasa stanowi dobry teren treningowy. W sobotę 9 lutego w rejonie Kasprowego Wierchu zostaną zorganizowane zawody skiturowe.

W niedzielne przedpołudnie pogoda była jeszcze stabilna. Załamanie nadeszło po południu.<br />Fot. Michał Kowalski

150 km na godzinę

Poniedziałek, 28 styczeń 2008

Ostatnie dni, a zwłaszcza noce, były na Kasprowym Wierchu - łagodnie mówiąc - dość wietrzne. Wichura osiągnęła apogeum w niedzielne popołudnie oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Jan Gąsienica-Ciaptak - Robert Redford polskich nart.<br />Fot. ze zbiorów W.Szatkowskiego

Piękny jak Robert Redford

Sobota, 26 styczeń 2008

Nowość w dziale Ludzie Kasprowego. Prezentujemy tam sylwetkę znakomitego narciarza Jana Gąsienicy-Ciaptaka. Wysoki, przystojny, uśmiechnięty, jeżdżący nienaganną techniką. Taki jego wizerunek wyłania się z fotografii pochodzących z lat 50. Jakże to dawno, i ile się zmieniło od tamtych czasów na Kasprowym Wierchu... O Robercie Redfordzie polskiego narciarstwa pisze Wojciech Szatkowski.