Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Mariusz Zaruski w czasie podejścia na Świnicę.<br />Fot. Z archiwum Muzeum Tatrzańskiego

Mariusz Zaruski - wróg partactwa narciarskiego

Sobota, 16 luty 2008

Nowość w dziale "Ludzie Kasprowego". Mariusz Zaruski była to postać niezwykła z wielu powodów. Należał do grupy pierwszych zdobywców Kasprowego Wierchu i zasłynął jako wróg partactwa narciarskiego. Nawet w najtrudniejszych warunkach, podczas podchodzenia na bardzo stromych stokach, nie zdejmował nart. A gdy zjeżdżał z miejsc, w które dziś nie każdy turysta zapuści się nawet w letnich warunkach, narty niosły go jak wściekłe. Więcej o Mariuszu Zaruskim - w dziale "Ludzie Kasprowego".

W galerii Kulczyckich w Zakopanem przy ul. Koziniec 8 można do 9 marca oglądać wystawę "Mariusz Zaruski - człowiek dwóch żywiołów".

Podejście Kotłem Gąsienicowym.<br />Fot. Michał Kowalski

Ski-alpiniści na Kasprowym

Niedziela, 10 luty 2008

W sobotę otoczenie Kasprowego Wierchu zdominowali ski-alpiniści, i to nie byle kto - czołówka polskich, słowackich i czeskich zawodników. 140 narciarzy wzięło udział w Apin Sport Ski Tour Race - wyścigu zorganizowanym przez Tatrzański Klub Narciarski Tatra Team. Była to jednocześnie pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Europy Środkowej w narciarstwie wysokogórskim.

Jedna z fotografii składających się na wystawę.<br />Fot. Andrzej Wiatr

Nowości w galerii

Niedziela, 10 luty 2008

W galerii oglądać można fotografie składające się na wystawę "Kasprowy i jego ludzie", która wyeksponowana została na górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch. Unikatowe zdjęcia prezentują najważniejsze, przełomowe etapy związane z demontażem starej kolejki i budową nowej. Taczki na tle Krywania, śmigłowce krążące nad podporami budowanej kolei, ostatnie kursy starego wagonika, także - a raczej przede wszystkim - portrety ludzi związanych z Kasprowym Wierchem oraz reportażowe ujęcia najważniejszych chwil związanych z odchodzeniem w przeszłość tego, co przez lata stanowiło dla nich codzienność - to wszystko składa się na wyjątkową ekspozycję.

Autorami zdjęć są: Paweł Murzyn, Andrzej Wiatr, Zbigniew Janusz, Marek Gajewski, Adam Brzoza, Dawid Ancew. Zapraszamy do galerii.

Anna Waga - Popielach, dawniej Bujak.<br />Fot. Z archiwum Wojciecha Szatkowskiego

Odeszła pani Anna

Sobota, 9 luty 2008

Zmarła Anna Waga-Popieluch z domu Bujak, inżynier architekt, wielokrotna reprezentantka Polski w konkurencjach alpejskich, córka przedwojennego zawodnika klubu SN PTT, olimpijczyka i producenta nart, Franciszka Bujaka i Olgi Bujak z domu Ochotnickiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 7 lutego na nowym cmentarzu zakopiańskim. Miała 81 lat.

Fot. Narciarze skiturowi trawersujący Kocioł Goryczkowy w drodze na Kasprowy Wierch.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Kasprowy na fokach

Sobota, 2 luty 2008

Kasprowy Wierch to nie tylko góra narciarzy zjazdowych i snowboardzistów. Często można tu także spotkać maszerujących pod górę narciarzy skiturowych, dla których przygotowana ratrakiem trasa stanowi dobry teren treningowy. W sobotę 9 lutego w rejonie Kasprowego Wierchu zostaną zorganizowane zawody skiturowe.

W niedzielne przedpołudnie pogoda była jeszcze stabilna. Załamanie nadeszło po południu.<br />Fot. Michał Kowalski

150 km na godzinę

Poniedziałek, 28 styczeń 2008

Ostatnie dni, a zwłaszcza noce, były na Kasprowym Wierchu - łagodnie mówiąc - dość wietrzne. Wichura osiągnęła apogeum w niedzielne popołudnie oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Jan Gąsienica-Ciaptak - Robert Redford polskich nart.<br />Fot. ze zbiorów W.Szatkowskiego

Piękny jak Robert Redford

Sobota, 26 styczeń 2008

Nowość w dziale Ludzie Kasprowego. Prezentujemy tam sylwetkę znakomitego narciarza Jana Gąsienicy-Ciaptaka. Wysoki, przystojny, uśmiechnięty, jeżdżący nienaganną techniką. Taki jego wizerunek wyłania się z fotografii pochodzących z lat 50. Jakże to dawno, i ile się zmieniło od tamtych czasów na Kasprowym Wierchu... O Robercie Redfordzie polskiego narciarstwa pisze Wojciech Szatkowski.

Nową kolej poświęcił ks. kardynał Stanisław Dziwisz.<br />Fot. Michał Kowalski

Kolejka z kardynałem i prezydentem

Niedziela, 20 styczeń 2008

W piątek, 18 stycznia, zmodernizowaną kolej na Kasprowy Wierch poświęcił ks. kardynał Stanisław Dziwisz. W uroczystości otwarcia nowej kolei, zorganizowanej przez Polskie Koleje Linowe, wziął udział prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Zofia GLuzińska wywodzi się ze słynnej rodziny Gąsieniców-Wawrytków.<br />Fot. Z archiwum Zofii Gluzińskiej

Zojda i narty

Niedziela, 20 styczeń 2008

Nowość w dziale Ludzie Kasprowego. Prezentujemy tam obszerną sylwetkę Zofii Gluzińskiej - "Zojdy". Pochodzi ze słynnej na Podhalu rodziny Gąsieniców-Wawrytków. Wszyscy wpisali się w historię gór, a zwłaszcza Kasprowego, w sposób silny i trwały. Nic też dziwnego, że i "Zojda" poszła w rodzinne ślady, jako świetna narciarka. O wspaniałej zawodniczce, jednej z najlepszych alpejek w historii polskiego narciarstwa pisze Wojciech Szatkowski.

Dochód ze sprzedaży zabytkowego wagonika nr 1 zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Wagonik i czerwone serce

Środa, 16 styczeń 2008

Rafał Sonik, inicjator i "sprawca" założenia niniejszej strony, wygrał aukcję internetową wagonika z numerem 1 starej kolejki na Kasprowy Wierch, zorganizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.