Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Część wystawy fotografii poświęcona będzie ludziom Kasprowego.

Kasprowy i jego ludzie

Niedziela, 13 styczeń 2008

Na górnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch od piątku oglądać będzie można wystawę fotografii. Składa się ona z dwóch części. Jedna z nich poświęcona została historii oraz ludziom Kasprowego.

Kadr z filmu Kolej na Kasprowy - wyniesiona na szczyt

Wyniesiona na szczyt

Sobota, 5 styczeń 2008

Ostatnie chwile starej kolei na Kasprowy Wierch - demontaż wagonów, zdejmowanie lin, w końcu budowa nowej kolei - to wszystko utrwalone zostało w filmie pt. "Nasz Kasprowy - opowieść o babci kolejce", do którego zdjęcia powstawały od maja do października 2007 roku. Film to jednak przede wszystkim historia ludzi, którzy z Kasprowym Wierchem związali lata swojego życia. Premiera już za nami! Odbyła się ona na górnej stacji kolei linowej 9 maja 2009 roku.

Pierwszy dzień działania kolei.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Nowości w galerii

Niedziela, 30 grudzień 2007

Zapraszamy do galerii, w której obejrzeć można zdjęcia z inauguracji nowej kolei linowej na Kasprowy Wierch. Galeria wkrótce zostanie poszerzona o nowe działy.
W górze - cieplej

Sobota, 29 grudzień 2007

W ostatnich dniach inwersja temperatury sprawiła, że na Kasprowym Wierchu było znacznie cieplej niż w Zakopanem.
Inwersja to w meteorologii zjawisko polegające na wzroście temperatury powietrza z wysokością (w normalnych warunkach następuje zjawisko odwrotne: wraz z wysokością temperatura powietrza spada).

Kasprowy Wierch. Mimo przystąpienia Polski i Słowacji do Układu z Schengen, nie wiadomo,<br />czy w tym miejscu będzie można przekraczać granicę.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Kasprowy a Schengen

Sobota, 22 grudzień 2007

Mimo przystąpienia Polski i Słowacji do układu z Schengen, nie wiadomo, czy na Suchej Przełęczy w rejonie Kasprowego Wierchu będzie można przekraczać granicę - choć w tym miejscu łączą się szlaki turystyczne - polski i słowacki.

 

Ruszyła !

Sobota, 15 grudzień 2007

Nowa kolej ruszyła w sobotę 15 grudnia. Wywiozła na Kasprowy pierwszych narciarzy, w tym grupę miłośników tejże góry i kolejki linowej, którzy załapali się na drugi kurs! Trzy osoby rozbiły pod siedzibą PKL-u namiot, by wcześnie rano zająć kolejkę i kupić pierwsze bilety. Udało się!

Od jutra nowe wagony zaczną regularnie kursować. Fot. Michał Kowalski.

Jutro rusza nowa kolej !

Piątek, 14 grudzień 2007

Jutro - w sobotę 15 grudnia - pierwsi narciarze wyjadą nową koleją na szczyt Kasprowego Wierchu. Czas jazdy to tylko 12 minut. Czekają na nich dobrze przygotowane trasy po obu stronach Kasprowego - zarówno w Kotle Gąsienicowym, jak i Goryczkowym. Ratraki ubijały je niestrudzenie już po pierwszym ataku zimy kilka tygodni temu.
Oficjalne otwarcie kolei z udziałem najwyższych władz państwowych Polskie Koleje Linowe planują na 18 stycznia.

Jesień 2007. Modernizacja kolei. Transport wagoników śmigłowcem.<br />Fot. Marek Gajewski

Nowa kolej czeka na narciarzy

Wtorek, 11 grudzień 2007

Już tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia nowej kolei Kuźnice - Kasprowy Wierch. Choć ostateczny termin uruchomienia kolejki zależy od aury, wszystko jest już przygotowane na przyjęcie narciarzy.

Jeden z ostatnich kursów starej kolejki.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Coś się kończy - coś się zaczyna

Niedziela, 9 grudzień 2007

Kolejkę - staruszkę zastąpiła nowoczesna kolej, która już za kilka dni wywiezie pierwszych narciarzy na Kasprowy Wierch. Nie oznacza to jednak, że idea naszej strony zdezaktualizowała się. Wręcz przeciwnie - www.pozegnaniekolejki.pl wraz z uruchomieniem zmodernizowanej kolei również ożyje. Na łamach strony chcemy Was, drodzy Użytkownicy, informować o wszystkim, co wiąże się z Górą Narciarzy.

 

Koledzy i koleżanki

Sobota, 28 lipiec 2007

Wybaczcie, że trwało to tak długo ,ale mamy nadzieje że powstała strona www wynagrodzi czas oczekiwania. Tak jak idea pożegnania babci kolejki zrodziła się spontanicznie tak w naszym zamierzeniu, strona którą wam proponujemy, będzie żyła i rozwijała się spontanicznie. Oczekujemy waszej reakcji, waszych maili zdjęć tekstów, wspominków, po prostu wszystkiego, co wiąże się z naszą górą, miejscem gdzie spędziliśmy cudowne lata. Ale i nie tylko. Piszcie, dzwońcie, przysyłajcie zdjęcia, postaramy sie je wszystkie umieścić na naszych łamach. Jednocześnie jesteśmy otwarci na wszystkie przejawy aktywności - sportowej kulturalnej towarzyskiej, niech to forum, stanie się miejscem wymiany myśli, informacji pomysłów. To co się stało było spontaniczne. Bądźmy spontaniczni ...