Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Skialpiniści walczyli w trudnych warunkach

Dodano: Poniedziałek, 16 luty 2009 / Ilość wyświetleń: 3267Fot. Łukasz Kosut, Dziennik Polski

Blisko 140 uczestników wystartowało w II Alpin Sport Ski Tour Race. Zawody, które rozegrane zostały w sobotę w rejonie Hali Gąsienicowej, przyciągnęły najlepszych narciarzy z Polski, Czech i Słowacji, a także liczne grono amatorów, którzy wystartowali w kategorii rekreacyjnej.

Alpin Sport Ski Tour Race zalicza się do Pucharu Europy Środkowej w narciarstwie wysokogórskim, składającego się z trzech edycji, z których każda rozgrywa się w innym kraju: Czechach, Polsce, Słowacji - stąd tak doborowe grono zawodników startujących w kategorii sportowej. Wśród seniorów wystartowało w sumie 41 mężczyzn i 9 kobiet. W kategorii rekreacyjnej udział wzięło 37 mężczyzn i 10 kobiet. Osobno klasyfikowani byli juniorzy i kadeci.

Według planów trasa zawodów wieść miała z ronda Kuźnickiego, przez Nosal na Nosalową przełęcz, a stamtąd szlakiem przez Boczań na Halę Gąsienicową, przełęcz Liliowe, Beskid, skąd amatorzy mieli zjechać przez Halę do Kuźnic, a zawodowcy zrobić jeszcze jedną pętlę w rejonie Kasprowego Wierchu. Warunki nie pozwoliły na zrealizowanie tego scenariusza. Padający intensywnie śnieg oraz czwarty stopień zagrożenia lawinowego ogłoszony przez TOPR zmusiły organizatorów do zmiany planów. Na odprawie przed startem naczelnik TOPR Jan Krzysztof omówił zmienioną trasę. Zawodnicy pokonali trasę z ronda Kuźnickiego stromym podejściem z nartami na plecach na Nosal. Tu ubrali narty z przypiętymi fokami i zjechali na Nosalową Przełęcz, skąd podchodzili na Halę Gąsienicową przez Boczań. Po przepince i krótkim zjeździe w rejon Murowańca znów przypinali do nart foki i podchodzili do początku nartostrady wiodącej z Hali do Kuźnic. Stąd amatorzy zjeżdżali na metę, która mieściła się w Kuźnicach, a zawodowcy powtarzali pętlę. Mimo że pogoda nie pozwoliła organizatorom na zrealizowanie początkowych planów, "zastępcza" pętla była również wymagająca ze względu na panujące warunki, a zawody należały do bardzo udanych.

Najwięcej nagród zebrali Słowacy, jednak i Polacy zdobyli bardzo satysfakcjonujące miejsca: w kategorii sportowej Klaudia Tasz (KS Kandahar) zwyciężyła wśród kobiet, a Andrzej Bargiel (TKN TATRA TEAM) zajął drugie miejsce wśród mężczyzn.

Organizatorami zawodów byli: Tatrzański Klub Narciarski TATRA TEAM, TOPR, Alpin Sport Zakopane.