Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Prywatyzacja PKL

Jerzy Zacharko. Fot. Archiwum Autora

Kontrowersje wokół kolejki

Proces prywatyzacji Polskich Kolei Linowych formalnie się zakończył - 6 września spółka Polskie Koleje Górskie została właścicielem PKL dokonując płatności na kwotę 215 mln złotych i finalizując tym samym umowę zawartą w maju tego roku, jednak kontrowersje wokół sprawy nie cichną. Prokuratura w Krakowie zbada, czy podczas procesu prywatyzacji nie doszło do nieprawidłowości. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli posłowie Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk i Edward Siarka oraz Jerzy Zacharko, przewodniczący Rady Miasta Zakopane, który w rozmowie z naszym portalem wyjaśnia przyczyny swojej decyzji.
Fot. www.naszkasprowy.pl

Urząd Ochrony Konkurencji o prywatyzacji kolejki

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez samorządową spółkę Polskie Koleje Górskie kontroli nad Polskimi Kolejami Linowymi.

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych dzieli zakopiańskich samorządowców

Narastają kontrowersje w związku z prywatyzacją Polskich Kolei Linowych. Zakopiańscy radni przyjęli rezolucję upoważniającą burmistrza miasta do odstąpienia od zaciągniętych zobowiązań.
Fot. Archiwum Nasz Kasprowy

Wywiad na gorąco

O trwającym procesie prywatyzacyjnym Polskich Kolei Linowych i o tym, dlaczego jedni oferenci przeszli pierwsze „sito” eliminacyjne, a kandydatury innych odpadły, rozmawiamy z Mirosławem Kukiem, dyrektorem ds. komunikacji projektów strategicznych w Departamencie Marketingu Polskich Kolei Państwowych S.A.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Mieszane uczucia

O prywatyzacji Polskich Kolei Linowych rozmawiamy z Andrzejem Gąsienicą Makowskim - starostą Powiatu Tatrzańskiego.
Fot. Archiwum Lasy Państwowe

Dyrektor Lasów Państwowych: rozważamy złożenie oferty

Wywiad z Andrzejem Wasiakiem, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych.
Fot. Biuro senatora Stanisława Hodorowicza

List otwarty senatora Stanisława Hodorowicza

Poniżej publikujemy list otwarty senatora Stanisława Hodorowicza w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.
Fot. Biuro prof. St. Hodorowicza

Prof. Stanisław Hodorowicz: Kasprowy to podhalański Wawel

Rozmowa z prof. Stanisławem Hodorowiczem, senatorem RP. W pracach Senatu prof. Stanisław Hodorowicz reprezentuje Ziemie Górskie, a w szczególności bardzo mu bliskie tereny trzech powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i limanowskiego. To jego osobie Podhale zawdzięcza założenie i rozwój Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z siedzibą w Nowym Targu. Regionalista, znawca góralskiej gwary i obyczaju, oddany sprawom regionu.

PKL - tylko w ręce publiczne

Wywiad z Anną Paluch, posłanką PiS, pochodzącą z Krościenka nad Dunajcem, zaangażowaną w sprawy Podhala. Wielokrotnie zabierała głos w sprawie planowanej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. Jest zwolenniczką pozostawienia PKL w rękach publicznych, a dokładniej – utworzenia Małopolskich Kolei Górskich.
Fot. Archiwum Andrzej Gut Mostowy

Jeszcze wiele może się wydarzyć, jeśli chodzi o prywatyzację

Rozmowa z Andrzejem Gutem Mostowym, pochodzącym z Podhala posłem PO.
Archiwum Andrzej Adamczyk

Sprzedaż PKL jak wybicie zdrowego zęba

Wywiad z posłem PiS Andrzejem Adamczykiem, inicjatorem przejęcia Polskich Kolei Linowych przez Województwo Małopolskie i utworzenia Małopolskich Kolei Linowych; autorem projektu ustawy zatrzymującej PKL w (mało)polskich rękach.
Andrzej Adamczyk to poseł ziemi krakowskiej do Parlamentu RP, Prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krakowskim. Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.
Fot. Archiwum

Nowy prezes PKL: liczy się biznes

Wywiad z Piotrem Goskiem, nowym prezesem Polskich Kolei Linowych
Piotr Gosek był wcześniej m.in. członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym spółki Thalgo Poland oraz wiceprezesem Totalizatora Sportowego, odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing.
Jest absolwentem Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie oraz studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i University of Minnesota.

Karawana idzie dalej

Wywiad z Edwardem Siarką, posłem na Sejm z ramienia Solidarnej Polski, który wraz posłem Arkadiuszem Mularczykiem złożył zapytanie poselskie w sprawie niepokojących zmian w PKL, w tym nagłej zmiany Zarządu. Zawiadomili także NIK, Prokuraturę i ABW o możliwych działaniach na szkodę Skarbu Państwa poprzez niekontrolowaną prywatyzację PKL S.A.
Fot. Archiwum

Nowy prezes PKL

Dotychczasowy prezes Polskich Kolei Linowych (wchodzących w skład PKP) Andrzej Laszczyk został odwołany z funkcji prezesa zarządu. Zmienił się też zarząd spółki. Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP zaprzeczył, aby zmiany miały związek z planowaną prywatyzacją spółki.

Polskie Koleje Górskie: zachować tożsamość PKL i stawiać na rozwój regionu

Rozmowa z Łukaszem Chmielowskim, prezesem Zarządu Polskich Kolei Górskich S.A.
Polskie Koleje Górskie to spółka akcyjna utworzona w drugiej połowie lipca 2012 roku przez cztery gminy należące do powiatu tatrzańskiego – Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko. Celem PKG jest kupno 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, jakie zostaną zaoferowane przez PKP w zapowiadanym na ostatni kwartał tego roku procesie prywatyzacyjnym PKL.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Jesteśmy w blokach startowych

Rozmowa z Adamem Bachledą-Curusiem, współzałożycielem firmy Bachleda Grupa Inwestycyjna. W latach 1995 – 2001 był burmistrzem Zakopanego. W rankingu magazynu „Wprost” znajduje się na liście 100 najzamożniejszych Polaków.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Obawy wobec wrogiego przejęcia PKL

ZAKOPANE. Po raz kolejny Rada Miasta Zakopanego przyjęła rezolucję w sprawie prywatyzacji kluczowego dla stolicy Tatr przedsiębiorstwa - Polskich Kolei Linowych. Wyrażają w niej obawę przed wrogim przejęciem spółki.

Elżbieta Misiak Bremer podczas debaty o prywatyzacji PKL na Kasprowym Wierchu, maj 2012. Fot. Agnieszka Szymaszek

Ekonomia a emocje

Rozmowa z Elżbietą Misiak – Bremer, dziennikarką, miłośniczką gór, narciarką.
Pracowała m.in. w prasie podziemnej, „Tygodniku Solidarność”, „Konfrontacjach”, „Super Expressie”, „Wprost”. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. Publikowała w paryskiej „Kulturze” oraz prasie polonijnej. Związana z wieloma tytułami prasowymi w Polsce.
Rafał Sonik wręcza Marcie Fogler fragment liny nośnej ze starej kolejki. Msza św. na Kasprowym Wierchu, 2012 rok. Fot. Agnieszka Szymaszek

Marta Folger: kolejka to marzenia, historia, dobro narodowe

Wywiad z Martą Fogler, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narciarstwa i Przyrody, posłanką na Sejm IV kadencji.

Bohus Hlavaty: My górale

Rozmowa z Bohusem Hlavatym, prezesem Zarządu Tatra Mountain Resorts - firmy z siedzibą na Słowacji, która wraz z 4 gminami: Czernichowem, Zawoją, Krynicą - Zdrój i Szczawnicą - podpisała umowę konsorcyjną. Celem konsorcjum jest zakup Polskich Kolei Linowych.
Fot. www.szczawnica.pl

Grzegorz Niezgoda: razem z TMR

Wywiad z Grzegorzem Niezgodą, burmistrzem miasta Szczawnica, na terenie którego znajdują się obiekty Polskich Kolei Linowych, m.in. kolej krzesełkowa Palenica w Szczawnicy.
Zofia Bigos. Fot. Łukasz Razowski

Zofia Bigos: prywatyzacja PKL to jest narodowa bryndza

Rozmowa z Zofią Bigos, przewodniczącą Stowarzyszenia Właścicieli i Współwłaścicieli Wywłaszczonych Hal i Polan w Tatrach.

Jerzy Zacharko. Fot. www.zakopane.eu

Jerzy Zacharko: Bardzo dokładnie przygotować się do powołania spółki

Rozmowa z Jerzym Zacharko, przewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

- Kilka tygodni temu, gdy rozmawiałam z burmistrzem Januszem Majchrem, mówił on o koncepcji powołania spółki akcyjnej, która wyemitowałaby obligacje umożliwiające nabycie spółki akcyjnej „PKL” S.A. Podawał dosyć szybkie terminy. Ale do dziś Rada Miasta Zakopane nie podjęła stosownej uchwały. Jakie jest zatem stanowisko Rady Miasta w tej sprawie?

Inwestor zagraniczny nie będzie się cackał

Rozmowa z Bohdanem Pitoniem, wójtem gminy Kościelisko, na terenie której znajduje się kolej krzesełkowa Butorowy Wierch będąca własnością Polskich Kolei Linowych.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Obawiam się agresji ze strony nowego właściciela

Rozmowa z dr. Pawłem Skawińskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego

Fachowość i serce

Rozmawiamy ze Stanisławem Pieronem, wieloletnim kierownikiem kolei linowej na Kasprowy Wierch. Pracę na kolejce rozpoczął na przełomie lat 1947/48 jako informator w kasie na dolnej stacji w Kuźnicach. Po zakończeniu służby wojskowej powrócił na Kasprowy i pracował tu nieprzerwanie aż do pójścia na emeryturę w 1988 r. W latach 1977 - 1984 był zastępcą kierownika kolejki, a od 1 listopada 1984 r. do 1988 r., - kierownikiem.

PKL - w bardzo dobrej kondycji finansowej

O Polskich Kolejach Linowych i przygotowaniach do prywatyzacji rozmawiamy z prezesem Spółki Andrzejem Laszczykiem.
Kolej na Mosorny Groń. Fot. Archiwum Gminy Zawoja

Koło zamachowe

Rozmowa z Michałem Bartyzelem, rzecznikiem prasowym gminy Zawoja, na terenie której znajduje się kolej na Mosorny Groń należąca do Polskich Kolei Linowych.
Józefa Chromik - w środku, na posiedzeniu jednej z komisji Rady Miasta Zakopane. Fot. Agnieszka Szymaszek

Chrońmy Tatry i Kasprowy

Rozmowa z Józefą Chromik, prezes Federacji Obrony Podhala
Fot. Archiwum Jagna Marczułajtis

Jagna Marczułajtis - Walczak: to nie jest zwykła firma

Wywiad z Jagną Marczułajtis - Walczak, posłanką PO, członkinią Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego, mistrzynią snowboardu, zwolenniczką pozostawienia Polskich Kolei Linowych w rękach publicznych.
Łukasz Kurpiewski

Rzecznik prasowy PKP: działanie turystyczne nie należą do branży kolejowej

O planowanej prywatyzacji PKL rozmawiamy z Łukaszem Kurpiewskim, rzecznikiem prasowym Grupy PKP.
Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. Fot. Agnieszka Szymaszek

Burmistrz Zakopanego: przejąć sprawy w swoje ręce

O planach Zakopanego na uczestnictwo w prywatyzacji PKL rozmawiamy z Januszem Majchrem, burmistrzem Zakopanego.
Adam Kos, wójt gminy Czernichów. Fot. Archiwum Urzędu Gminy

Prywatyzacja to szansa

O planowanej prywatyzacji PKL rozmawiamy z Adamem Kosem, Wójtem Gminy Czernichów, na terenie której znajduje się kolej linowo-terenowa na Górę Żar.
Piotr Bąk na Kasprowym Wierchu. Fot. Paweł Bąk

Piotr Bąk: zdecydowany głos przeciw prywatyzacji PKL

Wywiad z Piotrem Bąkiem, zakopiańczykiem, w latach 2001 - 2006 burmistrzem Zakopanego, obecnie radnym Powiatu Tatrzańskiego, b. członkiem Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego i Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prezesem Zarządu Klubu im. Władysława Zamoyskiego, rzecznikiem pozostawienia Polskich Kolei Linowych w strukturach PKP.

Prywatyzacja jednak się odbędzie

W poniedziałek w Zakopanem z inicjatywy senatora Stanisława Hodorowicza odbyło się spotkanie poświęcone prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, w którym wzięła udział prezes zarządu PKP S.A. Maria Wasiak, lokalni parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele TPN-u. Prywatyzacja wydaje się już być nieunikniona, ponieważ, jak deklarowała prezes, PKP chce skupić się na swojej głównej misji, czyli działalności kolejowej, a PKL jest firmą turystyczną. Kwestią kluczową jest natomiast ustalenie odpowiedniego terminu, tak aby w tym procesie mogło wziąć udział miasto Zakopane, chcące pozyskać środki m.in. z emisji obligacji.


Fot. Michał Kowalski

Co sądzicie o prywatyzacji PKL? Zapraszamy do dyskusji

Trwają przygotowania do prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, w tym – kolei na Kasprowy Wierch. Kontrowersje wokół tego tematu rosną, przeciwników sprzedaży w obce ręce jest coraz więcej. Co będzie z obiektami PKL? Kto kupi kolej na Kasprowy Wierch? Co to oznacza dla miłośników tej góry, narciarzy, górali, osób, którym nie jest obojętny los Kasprowego?