Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach

Dodano: Środa, 23 lipiec 2014 / Ilość wyświetleń: 7549Morskie Oko? Dolina Pięciu Stawów Polskich? Mała Łąka? A może Czerwone Wierchy? Które z tatrzańskich zakątków są najpiękniejsze? Uwzględniając różne gusta i mając świadomość, że każdy lubi coś innego, proponujemy subiektywną propozycję kilku najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Jednocześnie czekamy na Wasze propozycje, by ją rozszerzyć i skompletować. Najlepsze teksty opisujące Waszym zdaniem najpiękniejsze tatrzańskie zakątki nagrodzimy.

Morskie Oko. Wędrówka asfaltową drogą może znużyć. Szczególnie, gdy wędrujemy w towarzystwie licznych turystów. Jednak najbardziej znużony marszem asfaltową drogą ubogą raczej w spektakularne widoki, staje „wmurowany”widokiem, który otwiera się, gdy dojdziemy do celu: tafla jeziora, z którego wprost wyrasta amfiteatr skalnych ścian. Morskie Oko otacza sceneria słynnych tatrzańskich szczytów. Grań Żabiego przechodzi w Niżne Rysy, dalej toją Rysy, kłania się nam Żabi Koń, ściana Wołowego Grzbietu stoi murem nad kotłem, w którym chowa się Czarny Staw pod Rysami. Legendarna ściana, marzenie wielu taterników – Kazalnica Mięguszowiecka opada pionami do Czarnego Stawu pod Rysami. W Morskim Oku przeglądają się monumentalne Mięguszowieckie Szczyty. Dalej drzemie w słońcu Cubryna, wbija się w niebo ostrym kapturem Mnich, ukazując słynną wschodnią ścianę. Potężne masywy Miedzianego i Opalonego osłaniają jezioro od północnego zachodu i północy. Morskie Oko, w sezonie letnim nawiedzane przez tysiące turystów dziennie, o świcie oraz poza sezonem odpoczywa. Wtedy warto również odpocząć w tym sanktuarium skalnych ścian. Dodajmy, że największe jezioro Tatr znalazło się na liście 5 najpiękniejszych jezior świata według The Wall Street Journal.

Morskie Oko. Fot. www.naszkasprowy.pl


Dolina Pięciu Stawów Polskich. Rozłożysta, rozległa, jakże inna od Morskiego Oka. Mieści się w niej właściwie nie 5, ale 6 stawów (nazwa nie obejmuje maleńkiego Wolego Oka). Wielki Staw Polski ma 79 metrów głębokości, co stawia go na pierwszym miejscu wśród najgłębszych tatrzańskich stawów. Dla kontrastu, pomiędzy Wielkim a Przednim Stawem Polskim drzemie jakże maleńki przy dwóch wielkich „braciach” Mały Staw Polski. W wyższych zakamarkach doliny kryją się Czarny i Zadni Staw Polski. „Pięcistawy” kuszą ciszą i kameralnością, szczególnie, że nigdy nie ma tu tłoku – wycieczka wymaga bowiem nieco więcej wysiłku niż marsz asfaltem do Morskiego Oka.

Dolina Pięciu Stawów Polskich. Fot. www.naszkasprowy.pl


Dolina Małej Łąki. Podchodząc pierwszy raz szlakiem do Doliny Małej Łąki i widząc otwierającą się przed nami płaśń zamkniętą w oddali Wielką Turnią, Małołąckimi Mnichami, Siodłową Turnią i Małym Giewontem, zaskakuje nas rozległość, a jednocześnie kameralność tego miejsca. Dolina Małej Łąki to najmniejsza walna dolina w Tatrach. Stąd można pójść wyżej – np. na Czerwone Wierchy lub Giewont, ale warto też zauroczyć się doliną i posiedzieć tu w jesiennej lub letniej ciszy.

Zimą w Małej Łące


Czerwone Wierchy. Oto one: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Cztery sąsiadujące z sobą szczyty tworzące charakterystyczną szeroką grań, tak sprzyjającą letnim wycieczkom. Najpiękniejsze chyba Czerwone Wierchy są jesienią, gdy przybierają czerwonawą barwę, od porastającej je rośliny, która zwie się sit skucina. Uważajmy jednak, byśmy wędrując granią nie zapędzili się w północne urwiska Czerwonych Wierchów obrywające się stromymi krzesanicami i grożące tragedią.

Na Czerwonych Wierchach. Fot. www.naszkasprowy.pl


Hala Gąsienicowa. Gdy przekroczymy Przełęcz Między Kopami i łatwiejszym już szlakiem pójdziemy dalej, otwiera nam się sceneria zapierająca często dech w piersiach. Od Koszystej po Świnicę granitowe ściany, a w dole rozległa dolina wznosząca się stromym progiem do kotła, w którym chowa się Czarny Staw Gąsienicowy, ograniczony Granatami, Kozim Wierchem i Kościelcami.

Hala Gąsienicowa. Fot. www.naszkasprowy.pl



Czekamy na Wasze propozycje najpiękniejszych Waszym zdaniem miejsc w Tatrach. Opis powinien zawierać 800 – 4000 znaków i być opatrzony co najmniej 2 fotografiami. Tekst może uwzględniać miejsca, które opisane są w powyższym artykule. Najlepsze teksty opublikujemy i nagrodzimy. Wśród nagród są m.in.: chusta wielofunkcyjna buff, kubek od stowarzyszenia Czysta Polska, koszulka tegorocznej akcji „Czyste Tatry” oraz gra „Memory” od Tatrzańskiego Parku Narodowego! Teksty prosimy przesyłać do 10 sierpnia na adres poczta@naszkasprowy.pl.