Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Prywatyzacja PKL

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych dzieli zakopiańskich samorządowców

Narastają kontrowersje w związku z prywatyzacją Polskich Kolei Linowych. Zakopiańscy radni przyjęli rezolucję upoważniającą burmistrza miasta do odstąpienia od zaciągniętych zobowiązań.

Radni sprzeciwiają się udziałowi zagranicznego funduszu inwestycyjnego w finansowaniu przedsięwzięcia. 12 czerwca podczas sesji rady miejskiej uchwalona została rezolucja upoważniająca burmistrza Janusza Majchra do wycofania się z wszelkich umów zaciągniętych w sprawie Polskich Kolei Linowych. W takim przypadku miastu będzie grozić kara rzędu ponad dwudziestu milionów złotych.
PKL wycenione zostało na kwotę 215 mln. zł. Dokonanie transakcji przez PKG umożliwiły pieniądze partnera kapitałowego – funduszu Mid Europa Partners z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W konsekwencji zagraniczny inwestor obejmie większościowy pakiet akcji spółki (98% – pozostałe 2% pozostaną własnością tatrzańskich gmin). Zgodnie z zapowiedziami, w ciągu nadchodzących pięciu lat fundusz zainwestuje w PKG jeszcze kilkadziesiąt milionów złotych. Po tym czasie Mid Europa Partners planuje wycofanie się z przedsięwzięcia, spółka zaś najprawdopodobniej wejdzie na giełdę. Przeciwnicy umowy utrzymują, że takie działanie Polskich Kolei Górskich może doprowadzić do utraty kontroli nad spółką przez lokalne samorządy.
- Rada Miasta, wyrażając zgodę na powołanie spółki PKG S.A., była przekonana, iż kontrolny pakiet akcji w tej spółce po zakupie PKL S.A. będzie w rękach polskiego kapitału z utrzymaniem realnego wpływu na zarządzanie przez przedstawicieli lokalnej społeczności – stwierdził Przewodniczący Rady Miasta Zakopane, Jerzy Zacharko w rozmowie z portalem naszkasprowy.pl. Rada zarzuca Burmistrzowi między innymi, że ukrywał on przed nią swoją zgodę na przejęcie PKG przez podmiot zagraniczny oraz, że działając bez upoważnienia danego przez radnych, naruszył on swoje obowiązki urzędnicze.
Wedle wspólnego oświadczenia wydanego przez PKG i PKP umowa jest wiążąca, a wszelkie sugestie, że jest ona wynikiem działań niezgodnych z prawem stanowią próbę podważenia ładu prawnego w obszarze transakcji przejęć i fuzji na terenie Polski i zagrażają przyszłości współpracy lokalnych władz i społeczności z inwestorami przy realizacji wielu projektów służących rozwojowi naszego kraju. Zgodnie z oświadczeniem jedyne ograniczenia zakresu informacji wynikały z konieczności precyzyjnego przestrzegania obowiązującego prawa i praktyk stosowanych przy transakcjach fuzji i przejęć, a wszelkie działania Burmistrza, akcjonariuszy, oraz zarządu spółki były zgodne z prawem i uchwałą dotyczącą powołania PKG. Prezes Zarządu PKG, Łukasz Chmielowski, uspokaja, że zawarte umowy zostały napisane tak, aby żadne kluczowe decyzje (w tym sprzedaż przedsiębiorstwa) dotyczące spółki nie mogły zapaść bez zgody samorządów lokalnych. W przypadku wejścia spółki na giełdę podhalańskie gminy będą miały prawo pierwokupu. Istnieje również projekt emisji akcji w ramach tzw. Akcjonariatu Obywatelskiego – wówczas prawo ich zakupu będzie przysługiwać każdemu mieszkańcowi z regionu funkcjonowania PKG.

Aleksandra Wojtaszek, Bartłomiej Woźniak