Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Prywatyzacja PKL

Prywatyzacja to szansa

Adam Kos, wójt gminy Czernichów. Fot. Archiwum Urzędu GminyWywiad z Adamem Kosem, Wójtem Gminy Czernichów.

- Na terenie gminy Czernichów znajduje się kolej na górę Żar. Jest to jeden z obiektów Polskich Kolei Linowych. Czy kolej jest ważna dla gminy – jej rozwoju, rozwoju turystyki, społeczności oraz turystów?

- Dzięki podobnemu profilowi terenu, kolejka torowa na Górę Żar została przeniesiona z Gubałówki, po wcześniejszej modernizacji. Charakterystyczne żółto niebieskie wagoniki znakomicie wpisały się w krajobraz gminy Czernichów, stanowiąc uzupełnienie pozostałych atrakcji naszego terenu. Mam tu na myśli między innymi lotnisko Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar, dwie zapory na rzece Sole tworzące jeziora Międzybrodzie i Żywieckie oraz elektrownię szczytowo pompową z górnym zbiornikiem usytuowanym także na szczycie Góry Żar.

- Jakie jest stanowisko gminy dotyczące prywatyzacji Polskich Kolei Linowych?

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych naszym zdaniem może przynieść wiele korzyści w postaci rozwoju poszczególnych ośrodków w Zakopanem, Szczawnicy, Krynicy Zdroju, Zawoi i Czernichowie. Pozytywnym przykładem może być znajdujący się niedaleko nas Szczyrk, gdzie ośrodek narciarski należący do Gliwickiej Agencji Turystycznej został sprzedany prywatnym inwestorom. Już po pierwszym sezonie funkcjonowania ośrodka w prywatnych rękach narciarze wyrażali korzystne opinie i komentarze.

- Jakie jest stanowisko gminy dotyczące sposobu prywatyzacji?

(Decyzją rządu prywatyzacja PKL prawdopodobnie nie nastąpi poprzez zaproponowanie oferty publicznej sprzedaży PKL /giełda papierów wartościowych/ lecz poprzez sprzedaż podmiotowi, który wystąpi z odpowiednią ofertą).
Na wybór sposobu prywatyzacji nie mamy wpływu więc nie chcemy go oceniać.

Kolejka na Górę Żar jest dumą regionu i atrakcją dla wielu turystów.
Fot. Archiwum Urzędu Gminy


- Czy gmina podjęła bądź zamierza podjąć działania wobec planowanej prywatyzacji PKL? Jeśli tak, to jakie?

W lipcu 2011 roku z inicjatywy samorządu Zakopanego podpisaliśmy wspólnie z Gminami Zakopane, Krynica Zdrój, Szczawnica, Zawoja, Kościelisko list intencyjny mówiący o poszukiwaniu przyjaznego inwestora z którym weźmiemy udział w procesie prywatyzacji PKL.
Następstwem tego były rozmowy z władzami Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego celem uzyskania wsparcia tej instytucji w procesie prywatyzacji. Jednakże MARR nie wyraziła zainteresowania udziałem w prywatyzacji (zaoferowała jedynie pomoc w zakresie wsparcia prawnego oraz analitycznego). Następnie zainteresowanie współpracą z naszymi gminami w zakresie prywatyzacji PKL wyraziła słowacka firma Tatra Mountain Resorts. Efektem czego było podpisanie w październiku umowy konsorcjum pomiędzy gminami Szczawnica, Krynica Zdrój, Zawoja i Czernichów oraz listu intencyjnego z TMR dot. wspólnego nabycia akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa PKL.
W grudniu 2011 roku wspólnie z gminami Szczawnica, Krynica Zdrój, Zawoja podpisano umowę konsorcjum z TMR.

- Jak skomentuje pan chęć zakupu PKL przez słowacką firmę Tatra Mountain Resorts?

- Firma Tatra Mountain Resorts jako jedyna wyraziła chęć współpracy z samorządami podczas prywatyzacji PKL oraz w przypadku zakupu prywatyzowanej spółki jasno wytyczyła kierunki jej rozwoju. Mając na uwadze działalność TMR na Słowacji poprzez inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę narciarską, rekreacyjną oraz bazę noclegowa mamy nadzieję, że w przypadku zakupu PKL przez TMR również na naszym terenie infrastruktura taka powstanie, czego gwarantem są podpisane umowy konsorcjum.

- Jakie pana zdaniem byłoby najlepsze wyjście, jeśli chodzi o prywatyzację PKL?

- Proces prywatyzacji PKL nie może być dalej wstrzymywany, gdyż nie sprzyja to ani bieżącej działalności PKL, nie mówiąc już o realizacjach inwestycji, które władze PKL planowały.


Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Agnieszka Szymaszek