- Sobota, 11 kwiecień 2020ZDROWIA I POGODY DUCHA
- Sobota, 4 kwiecień 2020NASZA NOWA STRONA
- Poniedziałek, 30 marzec 2020XIII Spotkanie Przyjaciol Kasprowego Wierchu
- Piątek, 2 sierpień 2019Finaďż˝ ďż˝smej edycji Czyste Tatry ekoMaďż˝opol...
- Piątek, 26 lipiec 2019Ochronić przyrodę przed śmieciami. Czyste Tatry ekoMa...
Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
15 Spotkanie z Filmem Górskim
Dodano: Wtorek, 17 wrzesień 2019 / Ilość wyświetleń: 291115. Spotkania z Filmem Górskim za namiW niedzielę 8 września zakończyła się 15. edycja Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Filmowym otrzymał „Zew Wysokości” w reżyserii Słowaka, Rastislava Hatiara. Nagrodzono także filmy „Harda”, „Niezniszczone”, „Bayalandai – władca tajgi”, „Ostatnią górę” i „Struktury. Trasy narciarskie w krajobrazie kulturowym”.
Poza konkursem filmowym, w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Mickael Mawem z Francji, a na podium stanęli także Siergiej Skorodumow i Wadim Timonow z Rosji. Wśród kobiet najlepsza była 19-letnia Urska Repusic ze Słowenii. Tuż za nią uplasowały się jej rodaczka Vita Lukan oraz Rosjanka, Irina Kuzmenko. Nasz reprezentant, Piotrek Schab, wszedł do finału w którym zajął 6 miejsce.
W ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego przyznano 7 nagród i jedno specjalne wyróżnienie:
Grand Prix 15.Spotkań z Filmem Górskim
Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4 000 zł
"ZEW WYSOKOŚCI", reż. Rastislav Hatiar, Słowacja 2018
Autorzy filmu stanęli przed trudnym zadaniem wniknięcia w umysł i osobowość takiego alpinisty jakim jest Peter Hamor. Przez historię górskiego życia Petera pokazano etos partnerstwa, sens przyjaźni i oddanie się pasji przy zachowaniu tradycyjnych wartości jak lojalność, szczerość i szacunek dla ludzi, gór i najbliższych. To jest piękna opowieść o radości bycia w górach skromnego i pokornego człowieka. Film ukazuje sens człowieczeństwa w bardzo wymagających okolicznościach górskich.
Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem dla Najlepszego Filmu Polskiego
Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2 000 zł
"HARDA", reż. Marcin Polar, Polska, 2019
Jury doceniło przede wszystkim ascetyczną wręcz estetykę obrazu. Obrazu, w którym poprzez subtelne połączenie scenerii jaskini oraz wysiłku grotołaza udało się autorowi ukazać odwieczne dążenie człowieka do poznania niepoznanego. Natomiast poprzez grę światła i cieni, autor przenosi widza w niebezpieczne zakątki pięknego świata jaskini.
Nagroda Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą
Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2 000 zł
"NIEZNISZCZONE / THE UNDAMAGED", reż. Rozle Bregar, Matic Oblak, Miha Avgustin, Słowenia, 2018
Jury doceniło piękne zdjęcia, które w niezwykły sposób ukazują region bałkańskich rzek. Przede wszystkim jednak w filmie poruszony został niezwykle ważny i aktualny temat ochrony środowiska przed ekspansywnym rozwojem gospodarczym. To właśnie potrzeba ochrony środowiska, w tym wypadku bałkańskich rzek jest siłą jednoczącą ludzi, którzy zostali ukazani w tym filmie. Ludzi różnych nacji i środowisk.
Nagroda Nosalowego Dworu Resort & SPA za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich
Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł.
"BAYANDALAI - WŁADCA TAJGI", reż. Aner Extebarria Moral i Pablo Vidal Santos, Hiszpania, 2018
Dzika natura, trudne warunki są nie tylko dla łowców przygód. Są ludzie, którzy potrafią żyć w pełnej harmonii z naturą. W filmie ukazano, że nawet w dzisiejszych czasach życie w zgodzie z naturą z jej rytmem i prostotą jest możliwe.
Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach
Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2 000 zł
"OSTATNIA GÓRA", reż. Darek Załuski, Polska 2019
Nagroda Specjalna Polskich Kolei Linowych organizatora akcji edukacyjnej „Odpowiedzialnie w góry!” za film, który promuje postawy poszanowania przyrody i zachowania zasad, które wpływają na bezpieczeństwo podczas aktywnego spędzania czasu w górach. Jest to nagroda rzeczowa.
"STRUKTURY. TRASY NARCIARSKIE W KRAJOBRAZIE KULTUROWYM" reż. Hanno Mackowitz, Austria, 2017
Jury zachwyciła ta poetycka, piękna opowieść. Piękno gór, ale też ich niedostępność zostały ujarzmione przez człowieka. Konstrukcje wkomponowane w pejzaż czynią przestrzeń gór dostępną dla człowieka marzącego o wolności i realizowaniu swojej unikalnej pasji oraz zostawiania swojego śladu. Główna bohaterka realizuje swoje pasje w sposób bezpieczny, z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i szacunku dla natury. Film jest jednocześnie metaforą współczesnego paradoksu zaspokajania masowych potrzeb ludzi o bycia niepowtarzalnym indywidualistą. Pokazuje w poetycki sposób przestrzeń stoków architektury, infrastruktury narciarskiej.
Nagroda Publiczności – statuetka i nagroda rzeczowa
"SPECTRE. NA KRANIEC ZIEMI", reż. Alastair Lee, Wielka Brytania 2018, 50 min.
SPECJALNE WYRÓŻNIENIE
"JESZCZE LECIMY", reż. Mirosław Dembiński, Polska, 2018
Jeszcze lecimy to kolejna odsłona niezwykłego człowieka. Kamera podąża za nim, za jego kolejnymi zamierzeniami rejestrując jak opiera się on upływowi czasu. Bohater wydaje się być niezniszczalny. Stawiając sobie coraz śmielsze cele, nie robiąc sobie nic z naturalnych, wynikających z wieku ograniczeń. Jest to historia ludzkiej witalności, chwytając za serce i budując podziw i szacunek dla bohatera. Czekamy na następny film o Praszczurze.
Nagroda Jury Młodych Filmowców
"AUSPICJUM", reż. Elena Goatelli, Angel Luis Esteban Vega
Za ponadczasową i minimalistyczną opowieść, która uczy Nas uważności na małe rzeczy. Za pokazanie ile człowiek może i powinien nauczyć się jeszcze od natury.
Nagroda Młodzieżowego Jury
"STRUKTURY. TRASY NARCIARSKIE W KRAJOBRAZIE KULTUROWYM" reż. Hanno Mackowitz, Austria, 2017
Nagrody przyznane w ramach konkursu krótkich form filmowych “Kręcimy w Tatrach”:
"Rzucić wszystko i iść w Tatry" w reżyserii Macieja Widłoka - Grand Prix za autentyczność i bogactwo wykorzystania filmowych środków, za stworzenie konsekwentnego wizualnie i emocjonalnie obrazu tatrzańskiej przygody i zabranie widza w tę podróż.
"45 lat psów ratowniczych w GOPR" – szkolenie zimowe w reżyserii Wojciecha Magi - wyróżnienie za wnikliwą i przejmującą obserwację portretowanego bohatera.
"Miejsca" w reżyserii Joanny Marcinkowskiej oraz Piotra Lakwaja – wyróżnienie za autorskie podejście do stworzonego obrazu i mistrzowskie operowanie ścieżką dźwiękową inspirowaną głosami Tatr.
Wyróżnienie za proste piękno i przedstawienie w niespełna 2-minutowym filmie ujmującej definicji ciężkiej pracy otrzymuje film "Tatrzańscy Szerpowie" w reżyserii Macieja Jabłońskiego.
Ponadto w trakcie 15. Spotkań z Filmem Górskim odbyła się kolejna edycja Akademii Górskiej z PZU, w ramach której chętni mogli wziąć udział w warsztatach i szkoleniach z instruktorami z Polskiego Związku Alpinizmu, ratownikami TOPR, Międzynarodowymi Przewodnikami Wysokogórskimi i Stowarzyszeniem Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich.
zdjęcia: Aendriu Neider, ishootmusic.eu