Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Najtrudniejsze szlaki Tatr

Dodano: Poniedziałek, 27 kwiecień 2015 / Ilość wyświetleń: 34969Na Orlej PerciZbliża się sezon wędrowania po górach. Dla wszystkich miłośników tatrzańskich wędrówek prezentujemy ranking najtrudniejszych szlaków Tatr.

1. Orla Perć. Podniebny szlak wiodący boczną granią Tatr na odcinku Przełęcz Zawrat – Przełęcz Krzyżne przez szczyty i przełęcze, lub w bezpośredniej ich bliskości. Trudniejsze odcinki wyposażone są w klamry i łańcuchy, ale mimo to Orla Perć pozostaje bardzo wymagającym szlakiem wyłącznie dla doświadczonych turystów. Odradzamy wycieczkę na Orlą Perć przy niepewnej pogodzie – mokra lub oblodzona skała zwiększa ryzyko. W ostatnich latach pojawił się postulat zlikwidowania sztucznych ułatwień na Orlej Perci i wyposażenia jej w tzw. via ferratę, która umożliwia wspinaczkę wyłącznie osobom wyposażonym w sprzęt asekuracyjny. Zimą pokonanie Orlej Perci to wyprawa taternicka. Szlak czerwony.

Orla Perć



2. Szlak na Rysy znad Morskiego Oka. Drugim co do trudności szlakiem w Tatrach jest odcinek na Rysy znad Morskiego Oka. Początkowy – łatwy odcinek to pokonanie progu skalnego, za którym znajduje się Czarny Staw pod Rysami. Następnie obchodzimy staw i wznosimy się coraz stromiej nad tzw. Bulę pod Rysami.

Szlak na Rysy


Ostatni dość długi odcinek jest wyposażony w łańcuchy i dzięki temu możliwy do pokonania przez turystów. Ekspozycja i często nadmierny ruch na trasie mogą stać się czynnikami utrudniającymi wędrówkę. Tylko dla doświadczonych turystów. Zimą wyprawa na Rysy wymaga doswiadczenia taternickiego. Zimowe podejście wiedzie Rysą, nie letnim szlakiem. Szlak czerwony. Łatwiejsze dojście na Rysy wiedzie od strony słowackiej, z Doliny Mięguszowieckiej.

Nad Czarnym Stawem pod Rysami



3. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem. Szlak na nią – w przeciwieństwie do szlaku na Rysy uzbrojonego wliczne łańcuchy – niemal nie posiada sztucznych ułatwień. Niemal – bo przy podejściu na Kazalnicę znajduje się kilka klamer. Szlak odchodzi znad Czarnego Stawu pod Rysami. Najtrudniejszy odcinek to tzw. galeryjka, czyli wąski trawers tuż pod przełęczą. Przy suchej skale doswiadczeni turyści nie powinni mieć problemów, jednak lód, czy śliskie i kruche skały mogą utrudnić pokonanie tego odcinka. Z przełęczy możemy zaglądnąć na południową stronę – do Doliny Mięguszowieckiej, i zobaczyć drzemiące w dole Hińczowe Stawy. Widoki – zapiera dech w piersiach. Szlak zielony.


4. Żółty szlak z Dolinki Pustej na Kozią Przełęcz. Dość krótki, ale zdradliwy trawers wyprowadzający z Dolinki Pustej na Kozią Przełęcz. Ubezpieczony łańcuchami, wymaga dość solidnej formy oraz doświadczenia w górskich wędrówkach. Nie polecany przy mokrej i śliskiej skale. Podczas wędrówki latem przy ładnej pogodzie można „podglądać” taterników wspinających się na południowej ścianie Zamarłej Turni. Szlak żółty.


5. Żleb Kulczyńskiego. Czarny szlak wyprowadzający z Koziej Dolinki na Orlą Perć. Stromy, ubezpieczony łańcuchami. Szczególną uwagę powinni zachować podchodzący na jednym z zakrętów – na skale narysowano tu trupią czaszkę. To miejsce, w któym wielu nie spostrzegło, iż szlak skręca w lewo, i poszło niby-logiczną trasą wprost w górę, „zapychając się” w miejsce bez wyjścia. Nie polecamy niedoświadczonym oraz przy złej pogodzie. Szlak czarny.

Żleb Kulczyńskiego



6. Trawers Trzech Kop – tzw. „Mała Orla Perć”. Piękna podniebna trasa wiodąca granią Trzech Kop w słowackich Tatrach Zachodnich. Komu Tatry Zachodnie kojarzą się z obłymi, łagodnymi pagórami, tutaj zmieni zdanie. Ostra grań, ekspozycja, łańcuchy, przepaście – zadowolą każdego amatora adrenaliny. Tylko dla doświadczonych! Dla osób o dobrej kondycji fizycznej – polecamy połączenie trawersu Trzech Kop z trawersem Rohaczy. Szlak czerwony.