Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Widmo Brockenu

Dodano: Piątek, 27 maj 2016 / Ilość wyświetleń: 5617Widmo Brockenu w Tatrach. Fot. Robert Szcząchor/www.fotokreator.euZobacz widmo Brockenu na niezwykłych fotografiach wykonanych w Tatrach! Czym jest to rzadkie zjawisko optyczne? W jakich warunkach powstaje?
Widmo Brockenu to rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach. Cień rzucany przez osobę widoczny jest na warstwie chmur znajdującej się poniżej tej osoby. Cień otoczony jest tęczą (glorią). Aby zobaczyć widmo Brockenu, musi zostać spełnionych kilka warunków, przede wszystkim warstwa chmur powinna znajdować się poniżej obserwatora, słońce zaś usytuowane musi znajdować się za obserwatorem, by cień padał na chmury. Zazwyczaj cień jest kilka razy większy od osoby rzucającej go.

Widmo Brockenu na Babiej Górze. Fot. Robert Szcząchor, Fotokreator


Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz. Wśród turystów i taterników popularny jest przesąd, że widmo Brockenu jest złą wróżbą zapowiadającą śmierć osoby, która obserwuje „swoje” widmo.

Widmo Brockenu w Tatrach. Fot. Robert Szcząchor, Fotokreator


Na tych niezwykłych fotografiach autorstwa Roberta Szcząchora można podziwiać widmo Brockenu w całej okazałaości m.in. w Tatrach, na Babiej Górze.

Widmo Brockenu. Fot. Robert Szcząchor, Fotokreator


Zobacz widmo Brockenu oraz inne niezwykłe zjawiska optyczne: tutaj

Więcej zdjęć tego Autora: www.fotokreator.eu