Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Magiczne miejsca w Tatrach – Wąwóz Kraków

Dodano: Środa, 8 czerwiec 2016 / Ilość wyświetleń: 4823Kiedy zboczymy z głównego traktu w Dolinie Kościeliskiej na żóły szlak, wkraczamy jakby do innego świata. Zostawiamy za sobą szeroka drogę, często zatłoczoną i głośną. Ścieżka wkracza w las, staje się wąska i kamienista. Otacza nas cisza i strome skalne ściany. Jesteśmy w Wąwozie Kraków.

Wąwóz Kraków położony jest w Tatrach Zachodnich, w rejonie Doliny Kościeliskiej. Na szlak prowadzący do niego możemy wejść z dna Doliny Kościeliskiej, z głównego zielonego szlaku, za Polaną Pisaną (idąc do góry doliny – skręcamy w lewo). To wąwóz krasowy, tzn. wytworzony poprzez oddziaływanie wody na skały węglanowe.

Wędrujemy oazą ciszy i spokoju, a otaczają nas wysokie wapienne skały. Ścieżka wije się, wąwóz skręca, światło prześwituje przez drzewa porastające skalne ściany. To unikatowy urwiskowy las. Węglanowe skały porośnięte są bogatą roślinnością. Wiele tu gatunków kwiatów, szczególnie na nasłonecznionych skałach. Po ok. 20 minutach dochodzimy do... drabiny.

Metalowa drabinka oparta jest o skałę. To początek dojścia do jaskini Smocza Jama. Stanowi ona dość stromy kilkunastometrowy tunel, którym można przejść korzystając z zamontowanego łańcucha. Warto mieć latarkę czołową, gdzyż wewnątrz jaskinia skręca i w miejsce to nie dochodzi światło z wylotów jaskini. Po pokonaniu jaskini schodzimy lasem (znakowany szlak) na Polanę Pisaną. Jesteśmy z powrotem na głównym szlaku wiodącym Doliną Kościeliską. Jest możliwość obejścia jaskini (szlak ubezpieczony łańcuchem na lewo od wylotu jaskini).

Jeśli nie mamy ochoty na przejście jaskini (lub wariantu opisanego wyżej), wracamy tą samą ścieżką, którą przyszliśmy, do głównego szlaku wiodącego dnem Doliny Kościeliskiej. Dalsza część Wąwozu Kraków stanowi rezerwat ścisły i nie jest udostępniona dla turystów. Kończy się Żlebem 13 Progów wyprowadzającym na Zadnie Kamienne. To jeden z najbardziej odludnych, pięknych i tajemniczych zakątków Tatr.