Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Kto był na Kasprowym Wierchu?

Dodano: Poniedziałek, 11 lipiec 2016 / Ilość wyświetleń: 4753Jan Paweł II podczas ostatniej wizyty na Kasprowym Wierchu. Fot. Paweł Murzyn, Polskie Koleje Linowe- Doświadczyłem nadzwyczajnych wzruszeń – napisał Ignacy Mościcki w księdze pamiątkowej na szczycie Kasprowego Wierchu, na który wjechał 8 lipca 1936 r. Najważniejszym gościem był jednak Jan Paweł II. Ostatni raz odwiedził on Kasprowy Wierch w 1997 roku.

Prezydent Ignacy Mościcki i jego żona Maria wjechali na Kasprowy Wierch równo 80 lat temu. Prezydencka para odwiedziła pierwszą kolej linową w Polsce zaraz po zakończeniu jej budowy - w tym roku przypada również osiemdziesięciolecie istnienia kolejki na Kasprowy Wierch. Ignacy Mościcki przyczynił się do jej powstania, udzielając wsparcia Aleksandrowi Bobkowskiemu, ówczesnemu Ministrowi Infrastruktury i jednocześnie swojemu zięciowi. Choć inwestycja była bardzo skomplikowana i wymagała ogromnego nakładu pracy około 1000 osób, budowa trwała niecały rok, a koszty zwróciły się już po trzech latach.

W następnych latach kolej na Kasprowy Wierch odwiedzały kolejne głowy państwa.
25 kwietnia 2015 r. w nabożeństwie organizowanym na szczycie Kasprowego Wierchu wzięli udział Bronisław Komorowski z małżonką. Prezydent wręczył również odznaczenia państwowe ludziom gór i sportu. Odznaczenie odebrali m.in. bliscy himalaistów Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy jako pierwsi na świecie zimą zdobyli ośmotysięcznik Broad Peak w Karakorum.
18 stycznia 2008 r. uroczystego otwarcia kolejki po 7-miesięcznej, gruntownej modernizacji, dokonała para prezydencka – świętej pamięci Lech i Maria Kaczyńscy.
W 1992 r. na Kasprowym Wierchu gościł Lech Wałęsa. – Panie prezydencie, ja wyżej od pana siedzę – powiedział do ówczesnego prezydenta kierownik obserwatorium meteorologicznego.
Na „Świętą Górę Narciarzy” koleją linową wjeżdżał wielokrotnie Ryszard Kaczorowski, Prezydent RP na Uchodźstwie, który ostatni raz na szczycie pojawił się w 2003 r.

Fot. Paweł Murzyn, Polskie Koleje Linowe


Najważniejszym gościem na Kasprowym Wierchu był Jan Paweł II. Ojciec Święto odwiedzał górną stację Kasprowego Wierchu wiele razy. 6 czerwca tego roku minęło równo dziewiętnaście lat od ostatniego takiego wydarzenia. Z tej okazji Polskie Koleje Linowe przygotowały wystawę księgi pamiątkowej z wpisem, który złożył wtedy Jan Paweł II. Na górnej stacji powstała także specjalna multimedialna wystawa z pamiątkami po papieżu Polaku.

Źródło: Polskie Koleje Linowe