Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Sezon na krokusy

Dodano: Środa, 5 kwiecień 2017 / Ilość wyświetleń: 5968W Tatrach nastał sezon na krokusy. Łąki w dolinach pokryły się fioletowymi dywanami. Oto informacje na temat tych kwiatów oraz kodeks miłośnika krokusów.

Właściwa nazwa krokusa to szafran spiski. Kwitnie głównie w kwietniu, a także w pierwszej połowie maja. Rośnie głównie na podłożu wapiennym i fliszu, na nawożonych polanach i kośnych użytkowanych gospodarczo. Oznacza to, że krokus wyrośnie tylko tam, gdzie prowadzi się wypas owiec lub kosi się trawy. Gdy dana polana przestanie być użytkowana gospodarcza, krokusy znikną z niej w ciągu kilku lat.

Z wnętrza kwiatu krokusów śródziemnomorskich pozyskuje się cenną i niezwykle drogą przyprawę oraz żółty barwnik. Jak pisze dr Tomasz Skrzydłowski w Przewodniku Przyrodniczym po Tatrach Polskich, kiedyś za jej fałszowanie groziło spalenie na stosie, a do wytworzenia kilkuset gramów specyfiku potrzebne było ok. 100 tysięcy kwiatów.

W Tatrach typowe „krokusowe” miejsca to m.in. Polana Chochołowska oraz Kalatówki. W kwietniu, a czasem też w maju pokryte są fioletowymi dywanami. Możemy się nimi cieszyć, ale nie zapominajmy, by chronić je przed zniszczeniem, tak jak wszystkie istoty w Tatrach...


Nazwa szafran spiski pochodzi od arabskiego słowa za'feran i oznacza żółty barwnik. Krokus w Polsce objęty jest ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie należy go zrywać ani niszczyć nie tylko na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale także poza terenem chronionym.


A oto przydatne informacje od Tatrzańskiego Parku Narodowego:

Gdzie kwitną krokusy?

Nie tylko na Polanie Chochołowskiej. Duże ich skupiska można podziwiać w wielu innych miejscach w Tatrach i na Podhalu. Są to m.in.:
- Dolina Kościeliska
- Kalatówki
- Polana Kopieniec
- Droga pod Reglami
- Zakopane - Toporowa Cyrhla
- Kościelisko
- Witów
- Dzianisz


Jak dostać się do Doliny Chochołowskiej?

Komunikacja zbiorowa
Jeśli wybierasz się do Doliny Chochołowskiej w weekend, możesz skorzystać z komunikacji zbiorowej. Zaoszczędzisz sobie problemów z parkowaniem. Busy odjeżdżają spod dworca PKP w Zakopanem: –> kierunek Dolina Chochołowska, –> kierunek Czarny Dunajec.

Pieszo
Do Doliny Chochołowskiej można także dojść pieszo: –> z Kir Drogą pod Reglami (50 min), –> lub z Doliny Kościeliskiej Ścieżką nad Reglami (2,5 godz.). O tej porze roku na szlakach możemy się spodziewać śniegu, lodu, a miejscami też sporo błota.

Rowerem
Szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej jest udostępniony dla rowerów. Za wjazd rowerem do Doliny Chochołowskiej Wspólnota Leśna 8 Wsi pobiera dodatkową opłatę 5 zł. W weekendy nie polecamy wypraw rowerem do Doliny Chochołowskiej. Poruszanie się w tłumie ludzi, na mokrej lub oblodzonej drodze może być niebezpieczne.

Samochodem
Parking samochodowy znajduje się przed Siwą Polaną. Ilość miejsc jest ograniczona. Przy dużym ruchu już rano nie ma miejsc, a droga dojazdowa jest zakorkowana. Samochód można zostawić także na dużych parkingach przy Dolinie Kościeliskiej i stamtąd dojść pieszo. Prosimy, aby nie parkować samochodów na okolicznych prywatnych polanach (tam również rosną krokusy, które są rozjeżdżane kołami aut!), ani na drogach wewnętrznych (blokowanie wjazdu).


Kodeks miłośnika krokusów
- Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
- Nie wchodź na polanę, aby nie zadeptać krokusów.
- Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach, robiąc zdjęcia krokusów lub pozując do zdjęć.
- Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą Twoje zdjęcia.
- Nie parkuj na krokusach.
- Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
- Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.
- Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!


Zobacz naszą krokusową galerię.