Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Ludzie Obserwatorium

Dodano: Niedziela, 19 październik 2008 / Ilość wyświetleń: 9250Pamiątkowe zdjęcie na tarasie pomiarowym.<br />Fot. Zbigniew Rodzik

W Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na szczycie Kasprowego Wierchu spotkali się pracownicy tego najwyżej położonego w Polsce miejsca pracy. Przybyli zarówno pracownicy byli, jak i obecni. Okazją był obchodzony w tym roku jubileusz 70-lecia obserwatorium.

Jerzy Mitkiewicz odbiera medal z rąk dyrektora IMGW.
Fot. Apoloniusz Rajwa

W sumie na szczycie spotkało się kilkadzesiąt osób. Wśród nich byli pracownicy, którzy z obserwatorium związali niemal całe swoje zawodowe życie. Byli i tacy, którzy na górze spędzili kilka lat, by zmienić warunki pracy na bardziej "przyziemne", ale i bardziej komfortowe... Niestety nie wszyscy z pracowników mogli dotrzeć na to wyjątkowe spotkanie. Wśród obecnych byli jednak m.in. Jerzy Mitkiewicz, który pracował w obserwatorium aż 40 lat, z tego prawie 20 jako kierownik; Anna Olszewska, najstarsza z pracowników, która pracowała w obserwatorium w latach 50; Apoloniusz Rajwa, który w WOM przepracował 12 lat. Była pani Janina Skowronkowa, dla której górna stacja kolei i obserwatorium są jak drugi dom: pani Janina pracowała najpierw w obserwatorium jako pracownik gospodarczy, później – na górnej stacji kolei. Obecnie prowadzi tam kiosk. To jej 41. rok pracy na szczycie.

Apoloniusz Rajwa i Witold Zalewski. W tle - Świnica.
Fot. Zbigniew Rodzik
Jerzy Mitkiewicz, Janina Skowronkowa i Apoloniusz Rajwa.
Fot. Zbigniew Rodzik

Wśród gości byli również Jadwiga i Józef Bielowie, którzy w latach 50 byli w obserwatorium pracownikami gospodarczymi. W tym roku obchodzą jubileusz 50-lecia małżeństwa. Przybyło jeszcze kilkadziesiąt osób z różnych zakątków Polski. Wszystkich przywitał Mieczysław Ostojski, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wręczył on pracownikom jubileuszowe medale.Byłych pracowników powitała obecna ekpia na czele z kierownikiem Janem Trzebunią.

Jadwiga i Józef Bielowie.
Fot. Apoloniusz Rajwa
Najmłodszy pracownik obserwatorium Michał Trzebunia i jeden z byłych pracowników - Witold Zalewski.
Fot. Apoloniusz Rajwa

(aga)