Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

W rejonie Kasprowego: zawody KW Zakopane w ski-alpinizmie

Dodano: Wtorek, 24 luty 2009 / Ilość wyświetleń: 8644Wspólny start zawodników w Kuźnicach. Od lewej: zwycięzca zawodów Przemek Sobczyk, po prawej Marcin Nędza-Chotarski,<br />Piotr Fudalej i Marcin Strączek-Helios.<br />Fot. Maciej Stasiński

W sobotę 21 lutego Klub Wysokogórski w Zakopanem zorganizował w rejonie Kasprowego Wierchu zawody w ski-alpinizmie.


W sobotę rano w leśniczówce TPN w Kuźnicach odbyła się rejestracja zawodników. Zawody rozegrano w rejonie Kasprowego Wierchu, na skróconej trasie: Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Kasprowy Wierch – Hala Goryczkowa – Kuźnice – Kalatówki (trasa amatorska i sportowa były takie same: ok. 15 km i ok. 1100 metrów przewyższenia). Pogoda, jak to w Tatrach, była tuż przed zawodami i w ich trakcie kapryśna i tym razem także spisała organizatorom figla (wielkie opady śniegu). Dlatego pierwotna trasa została mocno zmieniona tzn. skrócona. Nie odbył się między innymi zjazd z Przełęczy Karb na Czarny Staw Gąsienicowy, gdyż w czwartek i piątek, gdy organizatorzy znaczyli trasę, panował 4, a w sobotę 3, czyli wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Nie było sensu ryzykować.


Drugie miejsce wywalczył Marcin Nędza-Chotarski (KW Zakopane).
Na zdjęciu dobiega do mety na Kalatówkach.
Fot. Wojciech Szatkowski

Start zawodników w Kuźnicach nastąpił o godzinie 10. Z pierwszej linii startowali zawodnicy w kategorii sportowej, w tym reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata ISMC, Mistrzostwach Europy i zawodach Pierra Menta, a z drugiej amatorzy, ale ponieważ zawodników było niewielu, nie było więc specjalnego tłoku... Wystartowało 18 zawodników i zawodniczek, czyli były to zawody bardzo kameralne. Najszybszy okazał się w kategorii sportowej Przemysław Sobczyk (KW Zakopane), który trasę pokonał w czasie 1.30.17.38. Przemek, który przygotowuje się do swojego drugiego startu w słynnych zawodach ski-alpinistycznych Pierra Menta, kontrolował rywalizację i uzyskał dość znaczną przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Drugi był Marcin Nędza Chotarski (także KW Zakopane) ze stratą prawie 4 minut, a trzeci Michał Stoch z TKN Tatra Team. W kategorii amatorskiej zwyciężył Piotr Fudalej (1.54.17.44), a w kategorii sportowej pań jako pierwsza finiszowała Paulina Figura (2.00.42.49), w kategorii amatorskiej pań Kinga Ostrowska (2.18.20.63). Najstarszym zawodnikiem, który świetnie poradził sobie z trasą, był Rajmund Starzyk. Zawodnicy o 14 zjedli wspólny obiad w schronisku na Kalatówkach, a zaraz po nim odbyła się ceremonia wręczenia nagród i dyplomów. Główną nagrodę: weekend w Hotelu „Mercure” w Karpaczu wręczyła Przemkowi Sobczykowi Zofia Cybulska - dyrektor Hotelu „Mercure” w Zakopanem, himalaistka i członek Zarządu KW Zakopane. Jak podsumować tegoroczne zawody KW Zakopane w ski-alpinizmie? Zawody w tym roku były skromne, ale jak to się mówi, od czegoś trzeba zacząć, za rok za to organizatorzy liczą, że będzie więcej zawodników, trudniejsza trasa i już teraz zapraszają na zawody KW Zakopane w ski-alpinizmie w 2010 r. Zresztą, jako kierownik zawodów, mam wrażenie, że w tym sporcie nie liczy się ilość, ale wspólna zabawa w naszych najpiękniejszych górach...To nas wszystkich kręci i to bardzo...


Paulina Figura (KW Zakopane) szczęśliwa po osiągnięciu linii mety.
Zwyciężyła w kategorii sportowej pań.
Fot. Wojciech Szatkowski

KW Zakopane dziękuje sponsorom zawodów: "Tatra Trade" (Sławkowi Riemenowi), Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, Gniazdo w Zakopanem, które to stowarzyszenie jest współorganizatorem zawodów, Pani Zofii Cybulskiej (Hotel "Mercure" Kasprowy w Zakopanem), Tatrzańskiemu Związkowi Narciarskiemu (pomiar czasu), TOPR (obstawa zawodów), schronisku Kalatówki (Pani Marta Łukaszczyk). Puchar dla najlepszego zawodnika w kategorii amatorskiej ufundował burmistrz miasta Zakopanego Janusz Majcher, a otrzymał go Piotr Fudalej. Patronat internetowy: www.watra.pl, www.podhale-sport.pl. Kierownikiem zawodów był Wojciech Szatkowski, pomiar czasu: Marek Kowalczyk. Podziękowania należą się także osobom, które pomogły w oznakowaniu trasy zawodów.


Przemysław Sobczyk (KW Zakopane) dobiega w czasie 1.30.17.38 do mety na Kalatówkach. Był najszybszy.
Fot. Wojciech Szatkowski

Wyniki zawodów: kategoria sportowa mężczyzn: 1. Przemysław Sobczyk 1.30.17.38, 2. Marcin Nędza-Chotarski 1.34.11.77 (obaj KW Zakopane), 3. Michał Stoch (TKN Tatra Team) 1.35.28.56, kategoria sportowa kobiet: 1. Paulina Figura (KW Zakopane) 2.0042.49, 2. Katarzyna Buczyńska (TKN Tatra Team) 2.11.46.49, kategoria amatorska mężczyzn: 1. Piotr Fudalej 1.54.17.44, 2. Mateusz Nawara 1.55.00.76 (GP GOPR), 3. Mikołaj Bielański 1.59.49.82, kategoria amatorska kobiet: 1. Kinga Ostrowska 2.18.20.63, 2. Renata Kasprzycka 2.20.58.25, 3. Kinga Kasprzycka 2.55.20.41 (wszystkie KW Zakopane).


Zofia Cybulska wręcza dyplom Piotrowi Fudalejowi, zwycięzcy w kategorii amatorskiej panów.
Fot. Wojciech Szatkowski

Wojciech Szatkowski