Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Ludzie

Tomasz Gluziński. Poeta, trener, zakopiańczyk z wyboru

Dodano: Czwartek, 26 grudzień 2013 / Ilość wyświetleń: 8418Tomasz Gluziński. Fot. ze zbiorów Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości"Tomasz Gluziński – poeta, wpisany z racji swojego zawodu trenera narciarskiego w krajobraz Tatr. Sylwetka tego niezwykłego, a nieco zapomnianego dziś twórcy została przypomniana podczas Wigilii w Teatrze Witkacego.

Tomasz Gluziński urodził się w 1924 roku we Lwowie, ale los związał go z Zakopanem i Tatrami. W czasie wojny walczył w Armii Krajowej, w tym w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK na terenie Gorców. Z wykształcenia był prawnikiem, a także historykiem sztuki. Na początku lat 50 zamieszkał w Zakopanem. Trenował najlepszych polskich narciarzy.
Dzięki nartom poznał także swoją przyszłą żonę – znakomitą alpejkę Zofię, z domu Wawrytko. Zamieszkali w pięknej stylowej góralskiej willi „z duszą”. Znani byli z tego, że chętne przyjmowali gości, w tym wybitnych artystów. Prowadzili wspaniały, otwarty dom, w którym bywała artystyczna śmietanka Polski, m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Wisława Szymborska, i wielu innych artystów. Goście częstowani byli nie tylko smakołykami przygotowywanymi przez panią Zofię, ale również domową litworówką, z której słynie dom Państwa Gluzińskich. Jak pisze Janusz Termer, Zofia i Tomasz Gluzińscy prowadzili dom gościnnie otwarty, spotkać tu można było zawsze ludzi różnych profesji, miłośników Tatr i góralszczyzny, skłonnych do dyskusji na każdy temat, a i do polemicznej „bitki i wypitki” także: literatów, muzyków, filmowców, plastyków, dziennikarzy, medyków, sportowców i polityków...

Tomasz Gluziński debiutował 1958 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Swoją twórczością o wydźwięku uniwersalnym zapisał się w kanonie literatury polskiej. Zmarł w 1986 roku w Zakopanem.

Sylwetka i twórczość Tomasza Gluzińskiego zostały przypomniane podczas spotkania wigilijnego, które odbyło się w Teatrze Witkacego w Zakopanem 22 grudnia 2014 roku. Aktorzy „Witkacego” w znakomitej interpretacji przybliżyli publiczności wiersze poety. Warto podkreślić, iż wśród publiczności była pani Zofia Gluzińska.

Spotkanie zorganizował Rafał Sonik – sportowiec, pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar, przedsiębiorca i filantrop, inicjator założenia portalu Nasz Kasprowy; zakopiańczykom znany z tego, że łączy różne środowiska podczas tzw. Spotkań Ludzi Kasprowego Wierchu.

Galeria zdjęć z Wigilii w Teatrze Witkacego znajduje się tutaj.

Agnieszka Szymaszek