Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Ludzie

Witkiewiczowie: ojciec i syn

Dodano: Poniedziałek, 23 marzec 2015 / Ilość wyświetleń: 4964Witkiewiczowie - ojciec i syn. Fot. Archiwum Muzeum TatrzańskieKim dla polskiej kultury byli Stanisław Witkiewicz oraz Stanisław Ignacy Witkiewicz? Trudno byłoby oddać w jednym artykule... A czym byłoby Zakopane be tych 2 osobowości? Trudno to sobie wyobrazić... Za to z pewnością w przybliżeniu tych dwóch postaci pomoże szereg wydarzeń zaplanowanych na ten rok – w Zakopanem i nie tylko. W roku 2015 przypadają bowiem dwa jubileusze – 100. rocznica śmierci Stanisława Witkiewicza oraz 130. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Staraniem Muzeum Tatrzańskiego rok 2015 został ogłoszony „Rokiem Witkiewiczów”.

Stało się to na mocy aż trzech dokumentów: uchwały Rady Miasta Zakopane z dnia 29 grudnia 2014 r. o ogłoszeniu roku 2015 „Rokiem Witkiewiczów”, uchwały Senatu RP z dnia 7 lutego 2015 r. upamiętniającej Witkiewiczów, oraz rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie ustanowienia roku 2015 „Rokiem Witkiewiczów” w Województwie Małopolskim.

„ Rocznice te stanowią doskonałą okazję do oddania hołdu tym znakomitym twórcom polskiej kultury. Obaj artyści zostali z wyboru mieszkańcami Zakopanego, miejsca wyjątkowego, ale usytuowanego z dala od ówczesnych centrów kultury. Obaj wykorzystali potencjał i twórczą energię otaczającej ich przestrzeni. Obaj tworzyli sztukę, która odwoływała się niejednokrotnie do tego, co lokalne, ale ma uniwersalną wartość, która znakomicie wpisuje się w dziedzictwo całego naszego kontynentu. W dużej mierze dzięki Witkiewiczom Zakopane przeszło wielkie zmiany i stało się zupełnie nową jakością – z małej wioski przemieniło się na przełomie wieków w ostoję wolności i kultury polskiej, by w okresie między wojnami światowymi stać się centrum awangardy kulturalnej, a po II wojnie pozostać fenomenem nie tylko na skalę ogólnopolską” (źródło: Muzeum Tatrzańskie”).

Dla uczczenia pamięci Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów Muzeum Tatrzańskie przygotowało na 2015 rok szereg wydarzeń. Najważniejsze z nich, to:
 
6 lutego – 26 kwietnia 2015
Wystawa Litewskim szlakiem Witkiewiczów
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Zakopane ul. Kościeliska 18

 
Wystawa składa się z fotogramów barwnych ukazujących współczesne oblicze miejsc związanych z Witkiewiczami na Żmudzi i Litwie (Poszawsz, Urdomin, Syłgudyszki, Kroże i inne). Ponadto uzupełniona została o reprodukcje dawnych ujęć fotograficznych z tych terenów. Fotogramy opatrzone są tekstem wprowadzającym do tematu. Zatem w Kolibie Szlakiem Witkiewiczów po współczesnej Litwie prowadzą zwiedzających fotografie i teksty dra Jana Skłodowskiego – doktora nauk humanistycznych, fotografika, pisarza, podróżnika i badacza Kresów. Od 7 maja do 30 listopada 2015 wystawa będzie prezentowana również w Instytucie Polskim w Wilnie oraz w litewskich bibliotekach.
 
* * *
 
16 maja – 31 października 2015
Wystawa „Anioł i Syn”. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, Zakopane, Droga na Koziniec 8

 
Jej tematem przewodnim będzie wzajemne, prawie 30-letnie, współistnienie obu artystów, nie tylko w aspekcie codziennego życia rodzinnego, ale zwłaszcza rozwoju duchowego i artystycznego Witkacego. Wystawa uwzględniać będzie liczne przejawy wspólnego egzystowania dwóch wybitnych artystów, które odcisnęły piętno w stworzonych przez nich dziełach, a którego świadectwem są ponadto zapisane strony listów, kart pocztowych, notatki, dedykacje, a także wizualny, fotograficzny zapis ich wizerunków i sytuacji życiowych. Obok tradycyjnie eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji będą stanowiły instalacje multimedialne. Wystawa będzie stanowiła główny punkt obchodów Roku Witkiewiczów w Muzeum Tatrzańskim. Autorem scenariusza wystawy jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.
 
* * *
 
Projekt Witkacy na wakacjach
6 czerwca – 4 października 2015
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane ul. Zamoyskiego 25

23 czerwca – 4 października 2015
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Słupsk ul. Dominikańska 5-9
 
Ideą projektu jest zaprezentowanie witkacjanów z zasobów Muzeum Tatrzańskiego w Słupsku, oraz zapoznanie zakopiańskiej publiczności z pracami Witkacego ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Muzeum Tatrzańskie prezentować będzie w Słupsku wybrane pastele i fotografie Witkacego oraz druki i dokumenty związane z jego osobą. Na wystawie ze zbiorów muzeum w Słupsku pokazane zostaną prace Witkacego (portrety pastelowe, rysunki ołówkowe i pejzaże wykonane różnymi technikami malarskimi) oraz archiwalia związane z artystą i jego kręgiem (rękopisy, maszynopisy, listy, zdjęcia, pocztówki). Eksponaty zebrane będą w kilka grup tematycznych: podróże, kulinaria, teatralia oraz Leszczyńscy – Cornelius – Witkacy. Pozwoli to na prezentację problemową, wyłamującą się z klucza chronologicznego oraz typologicznego.
 
* * *
 
Wystawa Związki Witkiewiczów z Zakopanem
11 lipca – 18 października 2015
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Zakopane ul. Kościeliska 18

 
Na połowę roku planowana jest wystawa Związki Witkiewiczów z Zakopanem, na której zaprezentowane zostaną liczne archiwalne zdjęcia, obrazy, rzeźby, pamiątki rodzinne. Na wystawie ukazane będą związki Witkiewiczów z rodzinami Prószyńskich, Becków, Rabowskich, Bohmów, Schielów, itp., które zrodziły się w 2. poł. XIX w., a kontynuowane były na przełomie XIX i XX w. pod Giewontem. Znaczną część eksponatów będą stanowiły materiały dotychczas niepublikowane.
 
* * *


 
Muzeum Tatrzańskie, z okazji Roku Witkiewiczów planuje nie tylko wystawy. W jego programie znajduje się ponadto:

- Wydanie, przy współpracy z Wydawnictwem TPN, albumu Sztuki piękne pod Tatrami autorstwa Teresy Jabłońskiej, obejmującego malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę oraz rękodzieło z okresu od XIX wieku aż po rok 1939;

- Konferencja popularno-naukowa o Stanisławie i Stanisławie Ignacym Witkiewiczach z udziałem specjalistów od biografii, malarstwa, architektury, literatury, dramatu, filozofii i krytyki, 15-16 października 2015 r;
gra miejska, poświęcona Witkiewiczom, prowadzona Szlakiem Stylu Zakopiańskiego;

- Mobilny przewodnik po Szlaku Stylu Zakopiańskiego. Muzeum Tatrzańskie opracowało w 2014 r. SZLAK STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO, na którym znajduje się czterdzieści najważniejszych zabytków tego pierwszego polskiego stylu narodowego, ze sztandarowymi obiektami Witkiewiczowskimi na czele. Wtedy też oznakowano obiekty oraz wydano przewodnik po Szlaku w języku polskim oraz w jęz. angielskim. Na rok 2015 planowane jest wykonanie oprogramowania na urządzenia mobilne;

- Wpis obiektów Witkiewiczowskich na listę Pomników Historii. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 58 polskim zabytkom. Na liście znajdują się obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju (dotychczas żaden obiekt z Zakopanego). Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Wydarzenia Muzeum Tatrzańskiego związane z „Rokiem Witkiewiczów” organizowane są dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego, a także dzięki programom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie