Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

O Kasprowym

Zofia i Witold H. Paryscy, Wielka Encyklopedia Tatrzańska

Dodano: Piątek, 8 luty 2008 / Ilość wyświetleń: 7398<i>...Pod wierzchołkiem stoi końcowa stacja (1959 m) z restauracją, a prawie na samym wierzchołku - budynek obserwatorium <br />meteorol. (do wys. 1991 m)...</i><br />Fot. Zbigniew Janusz

Kasprowy Wierch (1988, *1985, 1987m**), dawniej także Kasprowa Czuba; Kasprovy vrch. PS. Szczyt w gł. grzbiecie Tatr Zachodnich, ok. 7 km na pd.-wsch. od środka Zakopanego. Wznosi się na granicy państw, nad dolinami: Goryczkowa, Kasprowa, Gąsienicowa i Cicha Liptowska (ta ostatnia w Słowacji). K.W. jest oddzielony Goryczkową Przełęczą nad Zakosy od Pośredniego Wierchu Goryczkowego i Suchą Przełęczą od szczytu Beskid (za nim leży Przełęcz Liliowe, a za nią wznoszą się już Tatry Wysokie).

W 1935-36 z pomocą niemieckiej firmy Bleichert zbudowano kolej linową z Zakopanego (z Kuźnic) na Kasprowy Wierch. Projekt tej budowy był zwalczany przez ogromną większość społeczeństwa pol., protestowano w setkach artykułów i na licznych wiecach, sprzeciwiała się Państw. Rada Ochrony Przyrody (...) Obecnie, jak i dawniej, poglądy społeczeństwa na te sprawy są jednak podzielone: jedni cieszą się z ułatwień na K.W. i chcieliby podobne inwestycje mnożyć w Tatrach, inni pragną Tatry uchronić od takich zniszczeń.

K.W. od czasu budowy kolei linowej tłumnie odwiedzany zarówno w lecie, jak i w zimie. Pod wierzchołkiem stoi końcowa stacja (1959 m) z restauracją, a prawie na samym wierzchołku – budynek obserwatorium meteorol. (do wys. 1991 m). W późniejszych latach zbudowano na tym szczycie dodatkowe wyciągi narciarskie.

Z K. W. rozchodzą się liczne szlaki turystyczne, m.in. na Czerwone Wierchy, Świnicę, Halę Gąsienicową, do Morskiego Oka. W zimie z Kasprowego Wierchu zjeżdżają tłumy narciarzy różnymi trasami do Zakopanego. Na stokach Kasprowego Wierchu odbywają się często zawody narciarskie.