Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Olimpiada w Tatrach

„Dla nas zawodników byłaby to fantastyczna sprawa, rywalizować u podnóża Tatr w tak prestiżowej imprezie”

Fot. www.kamilstoch.com.plKamil Stoch w wywiadzie dla portalu Nasz Kasprowy o pomyśle zorganizowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce, w tym – pod Tatrami.- Co sądzi pan o tym, by Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Polsce, lub w Polsce i na Słowacji? Czy uważa pan ten pomysł za dobry?

- Trudno mi oceniać możliwości naszego regionu w tym zakresie. Jest wiele zalet tych miejsc, ale i braki. Z pewnością dla nas zawodników byłaby to fantastyczna sprawa, rywalizować u podnóża Tatr w tak prestiżowej imprezie.

- Czy pana zdaniem realny jest scenariusz, że na skoczni w Zakopanem lub Malince odbędą się konkurencje olimpijskie?

- Zakopane gości co roku wyjątkowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, uwielbiane przez kibiców i samych zawodników. To taka perełka w kalendarzu. Wierzę, że Zakopane podołałoby organizacji konkursu olimpijskiego na Wielkiej Krokwi.

- Czy pana zdaniem Polska dysponuje niezbędną infrastrukturą sportową?

- Na pewno nie jest ona pełna, ale czasu jeszcze sporo. Grunt to rzetelny plan działania i ocena realnych możliwości; korzyści ale i zagrożeń.

- Czy - jeśli porówna pan obiekty sportowe w Polsce i za granicą, na których pan startuje i trenuje - polskie skocznie wraz z zapleczem sportowym, rekreacyjnym, hotelowym, mają podobną jakość?

- Z tym jest bardzo różnie. Nie jestem w stanie ocenić obiektów, na których rozgrywane są inne dyscypliny. Patrząc na Puchar Świata w Zakopanem nie mam zastrzeżeń, choć kibice, którzy dojeżdżają Zakopianką nas oglądać są pewnie innego zdania.

- Gdzie pan lubi najbardziej trenować i startować? Która skocznia jest pana ulubioną?

- Bardzo lubię wspomnianą Wielką Krokiew. Ponadto Skalite w Szczyrku, skocznię w Klingenthal czy Predazzo. Prawdziwym zwieńczeniem sezonu są loty na słoweńskiej Velikance, choć w tym roku skocznia jest w przebudowie. Będziemy musieli zadowolić się mniejszym obiektem.

- Bardzo dziękuję za rozmowę.


Kamil Stoch pochodzi z miejscowości Ząb. Na nartach zaczął jeździć w wieku 3 lat. Swoje pierwsze skoki oddawał już w wieku 9 lat. Jako dwunastolatek na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zaliczył skok na odległości 128 metrów. W 1999 roku w Garmisch-Pertenkirchen został mistrzem świata młodzików. Jest absolwentem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, a obecnie studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Kamil Stoch jest zdobywcą osiemnastu medali Mistrzostw Polski, z czego pięciu złotych. Jego osiągnięcia to także m. in. Mistrzostwo Świata w Predazzo, pięciokrotne zdobycie Pucharu Świata, zwycięstwo Letniego Pucharu Kontynentalnego w sezonie. Jest dwukrotnym medalistą Letniego Grand Prix, sześciokrotnym indywidualnym Mistrzem Polski, piątym zawodnikiem Pucharu Świata w sezonie 2011/2012, dwukrotnym olimpijczykiem (Turyn 2006 r. i Vancouver 2010 r.) współrekordzistą (wraz z Piotrem Żyłą) w długości lotu narciarskiego (232,5 m)
(źródło: www.kamilstoch.com.pl).

Agnieszka Szymaszek