Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Sylwetka

Dodano: Środa, 7 kwiecień 2010 / Ilość wyświetleń: 3081Franciszek Bachleda Księdzularz (ur. 1947) to postać nierozerwalnie związana z Zakopanem, Podhalem, Tatrami. Góral, samorządowiec, senator kilku kadencji, mający wiele wyrazistych koncepcji związanych z rozwojem regionu.

Ukończył słynne Technikum Budowlane w Zakopanem, a później filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach pracował m.in. w Muzeum Tatrzańskim i Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. Ukończył kurs choreograficzny, współpracował z kilkoma zespołami regionalnymi, m.in. Studenckim Zespołem Góralskim "Skalni". Pisze wiersze.

Przez 2 kadencje był prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan. Członek honorowy ZP. W latach 1994 - 95 był burmistrzem gminy Zakopane. Przez pewien czas kierował Geotermią Podhalańską. W 2006 roku wybrany został na sekretarza miasta Zakopane. Obecnie jest dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Jego zdaniem obszar Kasprowego Wierchu powinien zostać odpowiednio zagospodarowany. Na całościową koncepcję rozwoju przestrzennego czeka - według jego koncepcji - obszar oparty o trzy szczyty: Nosal, Kasprowy, Krokiew.