Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Artykuły

Sylwetka

Dodano: Piątek, 30 wrzesień 2011 / Ilość wyświetleń: 2689Maria Gąsienica Daniel-Szatkowska (ur. 5 lutego 1936 r. w Zakopanem) - wybitna alpejka, olimpijka z Cortina d?Ampezzo (1956) i Innsbrucku (1964). Pochodzi z utalentowanej narciarsko rodziny. Jej brat i siostra również odnosili sukcesy w narciarstwie, z tym, że w innych dyscyplinach: brat w skokach, siostra - w biegach narciarskich. Mieszkała i nadal mieszka na Krzeptówkach w Zakopanem. Z tym miejscem związała całe swoje życie. Nieopodal mieszkali inni znakomici narciarze, przede wszystkim Jan Ciaptak, z którym często trenowała.

Sześciokrotna Mistrzyni Polski, 17-krotna Wicemistrzyni Polski. Uczestniczyła w Mistrzostwach Świata w 1958 (27. miejsce w zjeździe). Po zakończeniu kariery sportowej w 1966 roku, pracowała jako trener i instruktor narciarstwa.

W latach 70 wraz z mężem zorganizowali dla dzieci z Krzeptówek coś wspaniałego. Mąż pani Marii stworzył dla nich na Budzowskim Wierchu wyciąg narciarski. - Staliśmy tam we dwójkę z mężem i cała Krzeptówka dzieci jeździła - wspomina pani Maria.
- Silnik przyjechał ze Spitzbergenu, była tam polska wyprawa. Jakimś cudem, przez znajomości z Warszawy, taki rosyjski silnik dotarł tu do nas. Przełożenie z jakiegoś motocykla BMW no i lina. Był to prymitywny wyciąg. Ale popołudnie nastało, szło się na wyciąg. Była korba, kręciło się, a trzeba było jeszcze benzyny, która była na kartki, no i jakiś płyn do chłodnicy. To były lata 70 - wspomina mąż pani Marii.