Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Szlaki w Tatrach
Na Giewont
Dystans ok. 6 kmPrzewyższenie: 900 m
Czas: ok. 3,5 godz na szczyt, 3 godz. zejście
Szlak: niebieski (podejście), czerwony (zejście)
Trasa nieco trudna, przy deszczu i burzy niebezpiecznie, ślisko.
Wędrówka malowniczym niebieskim szlakiem wyprowadzającym na Giewont z Kuźnic przez Halę Kondratową i Wyżnią Przełęcz Kondracką. Punktem wyjścia są Kuźnice – historyczne centrum Zakopanego.
W miejscu, gdzie dziś znajduje się dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch, w 19. wieku stał wielki piec hutniczy, w którym przetapiano wydobywaną w Tatrach rudę żelaza. Idziemy łatwą, szeroką i wygodną trasą na Kalatówki. Po drodze warto zwiedzić klasztor Albertynek i pustelnię brata Alberta (15 minut od rozpoczęcia wędrówki, po lewej stronie). Nasz szlak wiedzie przez Halę Kalatówki (Hotel Górski) i Halę Kondratową z klimatycznym maleńkim schroniskiem. Wychodząc na Halę Kondratową, możemy dostrzec nasz cel – w oddali u góry po lewej stronie widać stąd szczyt Giewontu z charakterystycznym krzyżem. Z Hali Kondratowej dobrze widać jej otoczenie ograniczone masywem Giewontu, Kopą Kondracką, Suchym Wierchem Kondrackim oraz – w oddali - masywem Kasprowego Wierchu. Warto zatrzymać się na kawę i przyjrzeć się pięknemu otoczeniu Hali. Stało tu kiedyś jezioro.
Od Hali Kondratowej na Wyżnią Przełęcz Kondracką czeka nas główne przewyższenie, czyli najstromszy odcinek naszej wycieczki. Na ostatnim odcinku, pod szczytem, szlak jest nieco trudny, ubezpieczony łańcuchami. Skały są wyślizgane, mogą być niebezpieczne w czasie deszczu. Wokół kopuły szczytowej obowiązuje ruch jednokierunkowy - szlak podchodzeniowy i zejściowy tworzą pętlę. Nie polecamy wycieczki na Giewont przy prognozach zapowiadających burze. 15 metrowy krzyż, metalowe łańcuchy oraz usytuowanie szczytu sprawiają, że nie jest to bezpieczne miejsce w czasie wyładowań.
Zimą szlak jest odpowiedni wyłącznie dla zaawansowanych turystów posiadających doświadczenie w zimowych wędrówkach. Konieczne są raki, czekan, zestaw lawinowy. Odcinek szlaku Przełęcz w Grzybowcu – Przełęcz Kondracka zimą jest zamknięty. Schodzimy na Wyżnią Przełęcz Kondracką a z niej – szlakiem czerwonym trawersując masyw Małego Giewontu – schodzimy przez Przełęcz w Grzybowcu do Doliny Strążyskiej i do Zakopanego.