Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Szlaki w Tatrach

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową

Widok z ostatniego odcinka szlaku na Halę. Koszysta, Żółta Turnia i masyw Granatów w świetle popołudniowego słońcaDystans 5 km
Przewyższenie: 550 m,
Czas: 1 godz. 45
Szlak niebieski
Trasa łatwa


Szlak zaczyna się w Kuźnicach. Możemy wybrać stąd 2 drogi podejścia na Halę Gąsienicową: przez Boczań (niebieski) lub przez Dolinę Jaworzynki (żółty). Proponujemy podejście szlakiem niebieskim, zejście – Jaworzynką. Kolejnym etapem jest Przełęcz między Kopami (Kopą Magury a Kopą Królową).

Hala Gąsienicowa w jesiennej aurze


Z tego miejsca w dole widać dobrze malowniczą Dolinę Jaworzynki, którą będziemy schodzić, oraz południowe zbocza Giewontu. Z Przełęczy między Kopami czeka nas przyjemny odcinek, niemal płaski, a na końcu wiodący w dół, na Halę. Otwiera się coraz szerszy widok na otoczenie Hali Gąsienicowej – od Koszystej przez Buczynowe Turnie, Żółtą Turnię, Kozi Wierch, Kościelce, Świnicę, po Kasprowy Wierch.

Kościelce z Hali Gąsienicowej


Hala Gąsienicowa stanowi górne piętro rozległej Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Podchodzi pod grań główną Tatr na odcinku Kasprowy Wierch – Świnica, ale wcina się również pod grań boczną, wierzchołkami której biegnie Orla Perć. Naszym celem jest schronisko Murowaniec. Stąd możemy wędrować dalej, gdyż Hala jest punktem wyjścia wielu szlaków, lub wrócić do Zakopanego przez Dolinę Jaworzynki lub – czarnym szlakiem łagodnie w dół przez las – na Brzeziny.

Widok na otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego i Kościelce