Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Szlaki w Tatrach

Dolina Olczyska - Kopieniec Wielki

Ośrodek Ochrony Gadów i płazów u wylotu Doliny OlczyskiejDystans: 4 km
Przewyższenie: 428 m
Szlak zielony
Trasa łatwa


Propozycja nawet na deszczową pogodę lub trudniejsze, jesienne warunki, gdy w wyższych partiach gór zalega już śnieg. Piękna, urozmaicona, nietrudna trasa, podczas której wędrujemy piętrem regli, by na koniec zdobyć niewysoki, ale bardzo atrakcyjny szczyt Kopieniec Wielki (1328), z którego podziwiać możemy rozległą panoramę – na wszystkie strony świata. Kopieniec stanowi bowiem „wyspę” pośród lasów reglowych.

Widok na Polanę Kopieniec z podejścia na Kopieniec Wielki od strony Toporowej Cyrhli


Wycieczkę zaczynamy na Jaszczurówce. To przysiółek Zakopanego, którego nazwa pochodzi od słowa „jaszczur”. Tak górale nazywali salamandry plamiste, które lubią ten rejon. A raczej lubiły, i to nie bez powodu – u wylotu Doliny Olczyskiej biło kiedyś ciepłe źródło, ulubione miejsce wielu gatunków płazów i gadów. A także letników przybywających do Zakopanego. „Woda zbierała się w głęboczku, nawet zimą otoczonym zielenią i skupiającym faunę gadów i płazów” - podaje Józef Nyka w przewodniku „Tatry Polskie”. Wybudowano tu nawet basen geotermalny. „Lud używa kąpieli w Jaszczurówce przeciw darciu i łamaniu w członkach i puchnieniu takowych” pisał Eugeniusz Janota w 1860 roku. Basen rozbudowano, powstały szatnie i stajnie. „Od dziś pocznę się płukać w Jaszczurówce” - pisał w 1893 roku Henryk Sienkiewicz, częsty gość w Zakopanem. Temperatura wody gwałtownie spadła w latach 50. 20. wieku, po wykonaniu dodatkowego odwiertu. Basen rozebrano, a w latach 2003 – 2005 powstał tu ośrodek ochrony płazów i gadów stworzony przez Łukasza i Marka Pęksów z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce bytowania takich gatunków, jak m.in. traszki, żaby trawne, kumaki górskie, ropuchy szare i salamandry plamiste. Ponoć czasem zagląda tu nawet wydra.

Polana Kopieniec latem


Po zwiedzeniu ośrodka płazów i gadów wędrujemy wygodnym szlakiem wśród lasów regla dolnego i wzdłuż Potoku Olczyskiego. Po halnym w grudniu 2013, który powalił wiele drzew w Dolinie Olczyskiej, trwały tu prace leśne, które spowodowały zniszczenie szlaku. Obecnie jest on często bardzo błotnisty. Alternatywą jest wyruszenie z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz i zejście na Polanę Olczyską w pobliżu Wywierzyska Olczyskiego, które można zobaczyć ze specjalnie wybudowanego w tym celu tarasu. Polana Olczyska to wdzięczne miejsce odpoczynku, szczególnie w ładne i ciepłe dni. Wędrujemy wyżej, szum potoku znika, a my podchodzimy nieco stromszym, ale bardzo wygodnym szlakiem wśród lasu na Polanę Kopieniec, gdzie stoją dawne szałasy pasterskie. Ostatnie 15 minut to podejście na szczyt Kopieńca, z którego podziwiamy widoki na wszystkie strony świata. Najlepiej widać stąd szczyty wznoszące się nad Doliną Suchej Wody Gąsienicowej – od Koszystej po Świnicę. Wracamy tym samym szlakiem, lub schodzimy z drugiej strony Kopieńca i dalej czerwonym szlakiem na Toporową Cyrhlę – przysiółek Zakopanego.