Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Szlaki w Tatrach
Dolina Olczyska - Kopieniec Wielki
Dystans: 4 kmPrzewyższenie: 428 m
Szlak zielony
Trasa łatwa
Propozycja nawet na deszczową pogodę lub trudniejsze, jesienne warunki, gdy w wyższych partiach gór zalega już śnieg. Piękna, urozmaicona, nietrudna trasa, podczas której wędrujemy piętrem regli, by na koniec zdobyć niewysoki, ale bardzo atrakcyjny szczyt Kopieniec Wielki (1328), z którego podziwiać możemy rozległą panoramę – na wszystkie strony świata. Kopieniec stanowi bowiem „wyspę” pośród lasów reglowych.
Wycieczkę zaczynamy na Jaszczurówce. To przysiółek Zakopanego, którego nazwa pochodzi od słowa „jaszczur”. Tak górale nazywali salamandry plamiste, które lubią ten rejon. A raczej lubiły, i to nie bez powodu – u wylotu Doliny Olczyskiej biło kiedyś ciepłe źródło, ulubione miejsce wielu gatunków płazów i gadów. A także letników przybywających do Zakopanego. „Woda zbierała się w głęboczku, nawet zimą otoczonym zielenią i skupiającym faunę gadów i płazów” - podaje Józef Nyka w przewodniku „Tatry Polskie”. Wybudowano tu nawet basen geotermalny. „Lud używa kąpieli w Jaszczurówce przeciw darciu i łamaniu w członkach i puchnieniu takowych” pisał Eugeniusz Janota w 1860 roku. Basen rozbudowano, powstały szatnie i stajnie. „Od dziś pocznę się płukać w Jaszczurówce” - pisał w 1893 roku Henryk Sienkiewicz, częsty gość w Zakopanem. Temperatura wody gwałtownie spadła w latach 50. 20. wieku, po wykonaniu dodatkowego odwiertu. Basen rozebrano, a w latach 2003 – 2005 powstał tu ośrodek ochrony płazów i gadów stworzony przez Łukasza i Marka Pęksów z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce bytowania takich gatunków, jak m.in. traszki, żaby trawne, kumaki górskie, ropuchy szare i salamandry plamiste. Ponoć czasem zagląda tu nawet wydra.
Po zwiedzeniu ośrodka płazów i gadów wędrujemy wygodnym szlakiem wśród lasów regla dolnego i wzdłuż Potoku Olczyskiego. Po halnym w grudniu 2013, który powalił wiele drzew w Dolinie Olczyskiej, trwały tu prace leśne, które spowodowały zniszczenie szlaku. Obecnie jest on często bardzo błotnisty. Alternatywą jest wyruszenie z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz i zejście na Polanę Olczyską w pobliżu Wywierzyska Olczyskiego, które można zobaczyć ze specjalnie wybudowanego w tym celu tarasu. Polana Olczyska to wdzięczne miejsce odpoczynku, szczególnie w ładne i ciepłe dni. Wędrujemy wyżej, szum potoku znika, a my podchodzimy nieco stromszym, ale bardzo wygodnym szlakiem wśród lasu na Polanę Kopieniec, gdzie stoją dawne szałasy pasterskie. Ostatnie 15 minut to podejście na szczyt Kopieńca, z którego podziwiamy widoki na wszystkie strony świata. Najlepiej widać stąd szczyty wznoszące się nad Doliną Suchej Wody Gąsienicowej – od Koszystej po Świnicę. Wracamy tym samym szlakiem, lub schodzimy z drugiej strony Kopieńca i dalej czerwonym szlakiem na Toporową Cyrhlę – przysiółek Zakopanego.