Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Szlaki w Tatrach

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Mięguszowieckie Szczyty. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem widoczna między Czarnym Mięguszowieckim Szczytem (pierwszy od lewej) a Pośrednim Mięguszowieckim SzczytemWysokogórski szlak wiodący znad Czarnego Stawu pod Rysami na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Piękny i wymagający. Obok Orlej Perci i szlaku na Rysy uważany za najtrudniejszy w Tatrach. Z przełęczy rozpościera się jeden z najciekawszych widoków w Tatrach.

Szlak jest miejscami eksponowany i ubezpieczony klamrami. Wycieczka dla co najmniej średnio zaawansowanych turystów. Zimą wyjście taternickie.

Wycieczkę rozpoczynamy nad Morskim Okiem. Możemy tu dojść z Palenicy Białczańskiej (ok. 2,5 godziny), lub nocować w schronisku. Znad Morskiego Oka idziemy czerwonym szlakiem nad Czarny Staw pod Rysami. Początkowy łatwą i przyjemną ścieżką okrążającą staw, następnie odbijamy w lewo i zaczynamy podejście na próg, za którym chowa się Czarny Staw pod Rysami. Tu po prawej stronie zaczyna się zielony szlak, którym zaczynami podejście. W trakcie podchodzenia zdobywamy Kazalnicę Mięguszowiecką. Jej ściana należy do ambitnych taternickich celów. My jednak wchodzimy na nią szlakiem, w tym rejonie ubezpieczonym. Ostatni odcinek wycieczki to tzw. Galeryjka. W trudnych warunkach, szczególnie przy oblodzeniu może być niebezpieczna ze względu na ekspozycję. Po ok. 2,5 godzinnym podejściu od Czarnego Stawu pod Rysami, osiągamy cel naszej wycieczki: Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m.n.p.m.). Oddziela ona Czarny Mięguszowiecki Szczyt od Pośredniego Szczytu Mięguszowieckiego. Natomiast Chłopek, który nadał nazwę przełęczy to kilkumetrowa skała wznosząca się tuż nad przełęczą w masywie Czarnego Mięguszowieckiego Szczytu.

Widok ze szlaku na Czarny Staw pod Rysami. Fot. Dominika Kasieczko


Roztacza się stąd jeden z najciekawszych widoków w Tatrach. Z jednej strony pod stopami mamy Morskie Oko i otoczenie Doliny Rybiego Potoku, z drugiej otwiera nam się widok na Dolinę Mięguszowiecką i Wielki Staw Hińczowy. To już Słowacja. Przełęcz pod Chłopkiem znajduje się bowiem w głównej grani Tatr, którą w dużej części przebiega granica polsko-słowacka.

Widok ze szlaku na Morskie Oko. Fot. Dominika Kasieczko


Szlak kończy się na przełęczy. Wracamy więc nad Czarny Staw Pod Rysami, stamtąd nad Morskie Oko. Warto spojrzeć stąd na przełęcz. Tak, tam byliśmy! Znad stawu Chłopek wygląda jak mała igiełka...


Z Morskiego Oka:
Dystans: ok. 4 km
Przewyższenie: ok. 900 m
Czas: ok. 3,5 godz na szczyt, 3 godz. zejście
Szlak: czerwony, zielony