Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Wyniesiona na szczyt

Dodano: Sobota, 5 styczeń 2008 / Ilość wyświetleń: 8536Kadr z filmu Kolej na Kasprowy - wyniesiona na szczyt

Ostatnie chwile starej kolei na Kasprowy Wierch - demontaż wagonów, zdejmowanie lin, w końcu budowa nowej kolei - to wszystko utrwalone zostało w filmie pt. "Nasz Kasprowy - opowieść o babci kolejce", do którego zdjęcia powstawały od maja do października 2007 roku. Film to jednak przede wszystkim historia ludzi, którzy z Kasprowym Wierchem związali lata swojego życia. Premiera już za nami! Odbyła się ona na górnej stacji kolei linowej 9 maja 2009 roku.

Film jest opowieścią o ludziach, którzy starą kolej budowali, którzy na Kasprowym pracowali, których z tym miejscem związała pasja gór i narciarstwa. To także utrwalona kamerą rzeczywistość Kasprowego, ścierająca się pomiędzy racjami ochroniarzy przyrody i inwestorów.

Pomysłodawcami filmu są Marek Gajewski - kierownik produkcji i współreżyser oraz Janusz Julo Sus - reżyser i autor zdjęć. Producentem został Rafał Sonik. Zamiarem twórców filmu było ukazanie pewnego etapu w historii Kasprowego Wierchu - ostatniego okresu działalności starej kolei i budowy nowej - ale w szerszym kontekście. Ważna bowiem jest również historia tego miejsca i ludzie ją tworzący.

W realizacji filmu pomogło wiele osób. Wśród nich są: Mieczysław Król - Łęgowski, który dostarczył wielu materiałów archiwalnych oraz Wojciech Szatkowski, który czuwał nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia, a także wsparł twórców filmu archiwaliami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Zdjęcia powstawały od maja do października 2007 roku, czyli w okresie demontażu starej kolei i budowy nowej. W filmie wykorzystano również materiały archiwalne Filmoteki Narodowej i fotografie z archiwaliów narodowych, a także prywatnych zbiorów Jana Radkiewicza. W filmie pokazano unikatowe archiwalia, nieznane dotąd fotografie z budowy kolejki oraz nigdzie nie publikowane jeszcze materiały z budowy nowej kolejki - wszystko barwnie splecione niezwykłymi historiami ludzi związanych z Kasprowym.

- Turyści wyjeżdżali starą kolejką podziwiając krajobrazy. Nie zdają sobie sprawy, że niegdyś została ona dosłownie wyniesiona na szczyt przez ludzi, którzy razem z nią wnosili na górę swój pot, lęk, pasję. To właśnie historia tych ludzi zainspirowała nas najbardziej - mówi autor zdjęć Janusz Sus, który jako operator lub fotografik pracował przy wielu produkcjach fabularnych (m.in. Syzyfowe Prace, Ekstradycja, Nigdy w życiu!, Barwy szczęścia) i dokumentalnych (m.in. Droga na rzeź, HIV na sprzedaż, Ucieczka na Bornholm, Cień pod kamieniem).


Zwiastun można pobrać tutaj. Jest dostępny również w zakładce FILM. Zapraszamy do obejrzenia.

(aga)