Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Wycieczka retro na Hali Kondratowej

Dodano: Poniedziałek, 13 wrzesień 2010 / Ilość wyświetleń: 4686Tańce na tarasie schroniska na Hali Kondratowej. Fot. Magdalena Ciszewska - RząsaW niedzielę nietypowa wycieczka wybrała się na Halę Kondratową. Wśród turystów były osoby w strojach jakby sprzed 100 lat. Węrowano, bawiono się, jedzono, śpiewano, słuchano gawęd znakomitego przewodnika Józefa Pitonia, człowieka "Kasprowego Wierchu". Była to wycieczka w stylu retro - jeden z punktów programu 6. Spotkań z Filmem Górskim, które właśnie zakończyły się w Zakopanem.
W wycieczce wzięło udział ok. 60 osób. Nie mogło zabraknąć góralskich muzykantów. Organizaotrzy Spotkań z Filmem Górskim postanowili bowiem pójśc w góry w stylu, w jakim ponad 100 lat temu chadzał dr Tytus Chałubiński, wielki dobroczyńca Zakopanego i popularyzator Tatr. Organizował on słynne "wycieczki bez probramu" - z muzykantami, gawędziarzami, przewodnikami góralskimi, bigosem, napitkami. W wycieczce w stylu retro wzięło udział ok. 60 osób. Na tarasie schroniska na Kondratowej urządzono tańce. Cieszono się dobrą pogodą, górami, a nade wszystko - wybornym towarzystwem.

Góralskim jadłem i napitkiem częstowały organizatorki Magda Ziaja i Gabi Kuhn. Fot. Magdalena Ciszewska - Rząsa


Tańce na tarasie schroniska na Kondratowej.Fot. Magdalena Ciszewska - Rząsa


Tańce na tarasie schroniska. Fot. Magdalena Ciszewska - Rząsa


Uczestnicy wycieczki w stylu retro. Fot. Magdalena Ciszewska - Rząsa


6. Spotkania z Filmem Górskim odbywały się w Zakopanem w dniach 9 - 12 września. Głównym punktem programu był międzynarodowy konkurs filmów górskich. Grand Prix otrzymał Film "Nyarma" produkcji rosyjskiej, w reżyserii Edgara Barteneva, opowiadający o codziennym życiu hodowców reniferów na podbiegunowym obszarze Uralu, zdobył Grand Prix 6. Spotkań z Filmem Górskim oraz Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Nagrodę burmistrza Zakopanego oraz nagrodę młodzieżowego jury, zdobył film "Śnieżny Pustelnik" produkcji norweskiej, w reżyserii Fridtjofa Kjaerenga. To opowieść o człowieku, który przez 20 lat mieszkał w śnieżnych jamach na terenie norweskich gór.
Nagrodę Naczelnika TOPR - za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, przyznano francuskiemu reżyserowi Remy Tezierowi za film "Ponad szczytami".
Oprócz filmów konkursowych można było podczas festiwalu obejrzeć m.in. "Deklarację nieśmiertelności" w reżyserii Marcina Koszałki - opowieść o przemijaniu, które dotyka jednego z największych polskich wspinaczy - Piotra Korczaka. Jedną z zalet filmu są znakomite zdjęcia (m.in. kręcone podczas wspinaczki na Mnicha).
Gośćmi Spotkań byli m.in. wybitni himalaiści - Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer.
Organizatorem "Spotkań" są: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim oraz Biuro Promocji Zakopanego - partner strategiczny, współorganizatorami - Urząd Miasta Zakopane i Tatrzański Park Narodowy. Wycieczkę w stylu retro razem ze Spotkaniami zorganizowało Muzeum Tatrzańskie.
W imieniu Organizatorów - zapraszamy na Spotkania z Filmem Górskim ponownie za rok!

(aga)