Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Duma i zdrada. Rzecz o Goralenvolku

Dodano: Piątek, 21 październik 2011 / Ilość wyświetleń: 5116W Zakopanem kręcone są zdjęcia do filmu pod roboczym tytułem „Duma i zdrada” na temat Goralenvolku. Z niecierpliwością oczekiwana jest także książka „Goralenvolk – historia zdrady” autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. Ma się ukazać w listopadzie.


„Duma i zdrada” jest to fabularyzowany film dokumentalny. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento, reżyserami - Mirosław Krzyszkowski i Dariusz Walusiak. Zamysłem reżyserów jest ukazanie zjawiska Goralenvolku w kontekście rodzin, również potomków osób uwikłanych w kolaborację Niemcami. Chcą także ukazać podziemny ruch na Podhalu, tym działalność Konfederacji Tatrzańskiej.

Zdjęcia do filmu realizowane będą m.in. w sobotę i niedzielę w Zakopanem. Wezmą w nich udział świadkowie tamtych czasów oraz członkowie rodzin, które żyły w czasie wojny. Film zostanie wyemitowany w TVP Kraków prawdopodobnie w grudniu. W realizacji pomaga Wojciech Szatkowski – historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, znawca historii regionu. W listopadzie ma się ukazać jego książka „Goralenvolk – historia zdrady”, efekt wielu lat jego badań nad zjawiskiem Goralevolku.


Stowarzyszenie Auschwitz Memento ma na swoim koncie filmy dokumentalne ukazujące tragiczne, a często mało znane wydarzenia z czasów wojny. Ostatnio światło dzienne ujrzał film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”. Polecamy stronę stowarzyszenia: www.auschwitzmemento.pl.