Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Spotkanie Seniorów 2012

Dodano: Poniedziałek, 11 czerwiec 2012 / Ilość wyświetleń: 5452Fot. Agnieszka SzymaszekDo historii przeszło kolejne Spotkanie Ludzi Kasprowego Wierchu. Gośćmi honorowymi byli jak zawsze Seniorzy - dawni alpejczycy, pracownicy kolejki, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR, ale także wielu miłośników Kasprowego Wierchu młodszego pokolenia.

Inicjatorem i organizatorem spotkania był Rafał Sonik - od lat integrujący środowisko Kasprowego Wierchu. Tym razem na miejsce spotkania przyleciał… śmigłowcem.

Spotkanie odbyło się w „szałasie” pani Zofii Karpiel na Lipkach w Zakopanem. Gościnny „szałas” to tradycyjny góralski budynek położony na polanie u stóp Giewontu. Uczestnicy spotkania zostali serdecznie ugoszczeni tradycyjnymi przysmakami oraz domową atmosferą.

Spotkanie odbyło się w niedzielę 10 czerwca. Już ok. godziny 13 zaczęli przybywać pierwsi goście, a oficjalne rozpoczęcie nastąpiło po godzinie 14 przy wspaniałej muzyce zespołu "Majeranki" z Chabówki. Muzyka była urodzinowym prezentem dla głównego organizatora imprezy.

Zagrały i zaśpiewały Majeranki


Niestety wśród ekipy organizacyjnej tym razem zabrakło niezastąpionego Leszka Salamońskiego, który zawsze dba o to, by uczestnicy spotkań mogli obejrzeć unikatowe archiwalne materiały filmowe dotyczące Kasprowego i kolejki linowej. Niestety nasz kolega Leszek przed spotkaniem z powodów zdrowotnych musiał pozostać w szpitalu. Leszku, życzymy szybkiej rekonwalescencji!!

Spotkanie rozpoczął Rafał Sonik, który serdecznie powitał wszystkich gości. Tradycją spotkań jest obdarowywanie Ludzi Kasprowego symbolicznym prezentem - fragmentem liny nośnej ze starej kolejki. Tym razem z rąk Rafała Sonika otrzymał ją Józef Puch - budowniczy m.in. kolejki krzesełkowej w Kotle Gąsienicowym.

Linę otrzymał Józef Puch


Wojciech Szatkowski wręczył Rafałowi Sonikowi wydaną właśnie książkę swojego autorstwa Goralenvolk


Stałym punktem programu Spotkań Seniorów są pokazy filmów archiwalnych. Tym razem pokaz rozpoczął się jednak nietypowo, bo od pokazu nowych i nieprezentowanych wcześniej zdjęć z wyprawy na Manaslu Andrzeja Bargiela.

Andrzej to najlepszy w Polsce skialpinista, który obrał sobie za cel rekordowo szybkie wyjścia na ośmiotysięczniki oraz zjazdy z nich na nartach. Do tej pory cel taki nie został zrealizowany przez żadnego polskiego himalaistę. W pierwszym projekcie - wyprawie na Manaslu - Andrzeja wsparł finansowo Rafał Sonik. Andrzej, mimo dobrego samopoczucia i możliwości podczas ataku szczytowego tym razem nie dotarł do szczytu (decyzją kierownika wyprawy), ale osiągnął wysokość 7600 metrów i zjechał z tego miejsca na nartach. W planie jest już kolejna wyprawa - tym razem na Cho Oyu. Wkrótce na www.naszkasprowy.pl napiszemy więcej o tym projekcie.

Andrzej Bargiel z wybitnymi polskimi alpejkami - Seniorkami Zofią Gluzińską i Barbarą Grocholską Kurkowiak


Goście spotkania mogli także obejrzeć unikatowe archiwalne filmy dotyczące kolejki i narciarstwa. Zadbał o to Marek Gajewski, który przywiózł z Krakowa materiały przygotowane przez niezawodnego Leszka Salamońskiego.

Dakarowe autografy


Nie obyło się bez autografów, które Rafał Sonik z chęcią pisał swoim gościom na „dakarowych” plakatach i kalendarzach. Przypomnijmy, że organizator Spotkania Seniorów jest w trakcie sezonu startowego - za nim i tuż przed nim najważniejsze zawody rangi światowej w kategorii quadów.

Wkróce obszerna galeria zdjęć z wydarzenia!