Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Największe sprzątanie Tatr w historii - końcowe odliczanie

Dodano: Czwartek, 21 czerwiec 2012 / Ilość wyświetleń: 4523Fot. Monika OleksyOrganizator oraz partnerzy akcji "Największe sprzątanie Tatr w historii" wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 czerwca o godz. 12 w Piwnicy pod Baranami (Rynek Główny, Kraków). Portal Nasz Kasprowy jest patronem akcji.
Podczas konferencji główny organizator oraz twórca projektu Albin Marciniak, prowadzący Klub Podróżników "Śródziemie", przedstawił ze szczegółami ideę, cel i przebieg akcji. Dodajmy, że wraz z wolontariuszami prowadził on niedawno akcje sprzątania szlaków m.in. wiodących na Halę Krupową i Turbacz.

Albin Marciniak - pomysłodawca i organizator. Fot. Monika Oleksy


Marcin Guzik, szef Działu Nauki i Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Fot. Monika Oleksy


Na konferencji prasowej obecni byli partnerzy projektu. Opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w wielkie sprzątanie Tatr. Byli to: Janusz Majcher - burmistrz Zakopanego, Andrzej Kawecki - dyrektor Biura Promocji Miasta Zakopane, Marcin Guzik - kierownik Działu Nauki i Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego, Jan Krzeptowski - koordynator wolontariatu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Andrzej Blacha - członek Zarządu TOPR, Wacław Moskal - pełnomocnik spółki Gemini Holdings, Sławomir Czyrnek - współorganizator. Konferencję prasową z wdziękiem i profesjonalizmem poprowadziła Anna Popek.
- Brawo dla idei - mówił burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher. Dodał, że pomysł akcji wpisuje się w obecnie realizowany projekt Eko - Zakopane.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zadeklarował poparcie dla akcji. Fot. Monika Oleksy


Konferencję poprowadziła Anna Popek, dziennikarka i prezenterka TVP. Fot. Monika Oleksy


Wacław Moskal, przedstawiciel Gemini Holdings - sponsora akcji


- My z burmistrzem weźmiemy worki na śmieci i przyłączymy się do akcji - zadeklarował Andrzej Kawecki, szef zakopiańskiej promocji.
- Dla nas najważniejszy jest wymiar edukacyjny akcji. Turyści nie zdają sobie sprawy, że w pozostawionej butelce śmierć znajdują zwierzęta, zwłaszcza te małe - mówił Marcin Guzik z TPN.

Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego także popiera akcję. Fot. Monika Oleksy


Znaczenie wymiaru edukacyjnego podkreślił także Andrzej Blacha z TOPR. Dodał, że podobnie jak zasad bezpieczeństwa, należy nauczać także zasad ochrony przyrody i odpowiedniego zachowania w górach. - W czasie akcji, gdyby ktoś potrzebował naszej pomocy, w pierwszej kolejności będziemy ratować osoby z pełnymi workami na śmieci - żartował, podkreślając jednocześnie, ze tego dnia ratownicy dyżurni TOPR będą w pełnym pogotowiu.

Andrzej Blacha, członek Zarządu TOPR zapewnił, że TOPR podczas akcji, jak zawsze czuwać będzie nad bezpieczeństwem w Tatrach. Fot. Monika Oleksy


Zebrani mogli obejrzeć przekaz video przesłany z Sardynii. Przebywa tam Rafał Sonik, ambasador i sponsor akcji. Quadowiec, pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar, obecnie przygotowuje się do Rajdu Sardynii. Weźmie on osobiście udział w akcji sprzątania Tatr. Na szlak wyruszy z grupą dzieci - podopiecznych stowarzyszenia Siemacha.

Rafał Sonik, ambasador i sponsor akcji przesłał pozdrowienia z Sardynii. Fot. Monika Oleksy


Waldemar Kletkiewicz z firmy Jan Niezbędny zaprezentował specjalne worko-plecaki, które posłużą wolontariuszom do sprzątania szlaków.
Ambasadorami projektu są Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest, a także artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel. Relacje z akcji będzie można oglądać na antenie TVP2.

Waldemar Kletkiewicz prezentuje worko-plecaki na śmieci, które posłużą uczestnikom akcji. Fot. Monika Oleksy


Finał akcji odbędzie się 30 czerwca. Obecnie udział w niej potwierdziło ponad 500 osób, w tym wychowankowie domów dziecka oraz żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej. Udział można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.czystetatry.pl.
W sobotę 30 czerwca o godz. 15.00, na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego staną wolontariusze wyposażeni w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Po przekazaniu pozdrowień między szczytami, rozpoczną schodzenie zbierając wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna dotycząca Tatr.

Na Równi Krupowej w centrum Zakopanego powstanie Base Camp z bezpłatnym polem namiotowym. Wszyscy biorący udział w akcji będą mogli z niego korzystać bezpłatnie od godz. 16.00 w czwartek aż do poniedziałku. Przeprowadzona zostanie także akcja krwiodawstwa.


Więcej na: www.czystetatry.pl