Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

1,5 tony śmieci zniesiono z Tatr

Dodano: Poniedziałek, 2 lipiec 2012 / Ilość wyświetleń: 2301Fot. Agnieszka SzymaszekZakończyła się pierwsza edycja akcji „Największe sprzątanie Tatr w historii”. To jednak nie koniec, a ... początek projektu „Czyste Tatry”. - Akcja będzie organizowana w przyszłych latach - zapowiada główny organizator Albin Marciniak, na co dzień podróżnik, prowadzący Klub Podróżników Śródziemie.Rafał Sonik - ambasador i sponsor akcji - również wziął w niej udział. Wraz z dziećmi Siemachy sprzątał szlak na Kasprowy Wierch.

W sobotę 30 czerwca w Tatry wyszli wolontariusze z workami na śmieci. W akcji wzięło udział ok. 850 osób, zebrano ok. 1,5 ton śmieci: puszek, butelek plastikowych, opakowań, niedopałków. Wolontariusze posprzątali wszystkie szlaki w Tatrach Polskich - ok. 250 km tras.
Chętni do udziału w akcji mogli rejestrować się za pośrednictwem strony www.czystetatry.pl. Przed akcją na Dolnej Równi Krupowej w centrum Zakopanego stanął Base Camp, a w nim kilkadziesiąt kolorowych namiotów, w których w czasie akcji mieszkali wolontariusze. Tu zorganizowano też centrum koordynacji oraz finał, który odbył się w niedzielę 1 lipca.

Honorowy patronat nad największym sprzątaniem Tatr w historii objęli: burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Biuro Promocji Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na szlak wyruszył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher oraz marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Do akcji włączyli się także znani sportowcy, w tym Rafał Sonik, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar – ambasador i sponsor akcji. Wraz z grupą dzieci i młodzieży Siemachy sprzątał szlak wiodący z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch. Wolontariusze zostali wyposażeni przez firmę Jan Niezbędny w worki, rękawice oraz specjalne worko-plecaki.

Rafał Sonik podpisuje zdjęcia dla wolontariuszy na Kasprowym Wierchu. Fot. Agnieszka Szymaszek


Wolontariusze wyruszają na szlak. Fot. Agnieszka Szymaszek


W akcję zaangażowali się także sportowcy: Adam Małysz i himalaista Leszek Cichy oraz artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel. Dla TVP akcję relacjonowała Anna Popek.
Film - reportaż z akcji będzie można zobaczyć na antenie TVP2 w sobotę 7 lipca o godz. 11.15.

Wkrótce galeria zdjęć ze sprzątania szlaku na Kasprowy Wierch!