Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

8. Spotkania z Filmem Górskim: szykują się wielkie atrakcje

Dodano: Środa, 1 sierpień 2012 / Ilość wyświetleń: 2029Trwają przygotowania do ósmej już edycji Spotkań z Filmem Górskim. Kim będą główne gwiazdy tegorocznego festiwalu – na razie organizatorzy nie chcą uchylić rąbka tajemnicy, szykują się jednak wielkie atrakcje. Portal www.naszkasprowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

W tym roku Spotkania odbędą się w dniach 5 - 9 września. Bazą imprezy będzie Dworzec Tatrzański.
Spotkania z gośćmi są zawsze mocną stroną zakopiańskiego festiwalu. Nie zabraknie ich i w tym roku. Wśród nich będzie m.in. spotkanie z Bernadette McDonald - autorką książki „Ucieczka na szczyt” (ang. „Freedom climbers”) poświęconej najlepszemu okresowi polskiego himalaizmu i dominacji Polaków w Himalajach w latach 70. i 80.
Gościem Spotkań będzie Ola Dzik – himalaistka młodego pokolenia. Na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035 m) i zdobycie (jako pierwsza alpinistka z Polski) jednej z najniebezpieczniejszych gór świata – Piku Pobiedy (7439 m). Jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie siedmiotysięczniki byłego ZSRR zdobywając tytuł Śnieżnej Pantery. W roku 2010 jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt – 5 h 04 min.
Miłośników wspinaczki sportowej z pewnością zainteresuje spotkanie z Olą Taistrą – jedną z czołowych zawodniczek we wspinaczce nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Obecnie Ola realizuje swoje cele głównie w Hiszpanii, gdzie walczy o życiowe wyniki takie jak drogi 8c+ (jedynie kilka kobiet na świecie pokonało drogę o takich trudnościach).
W programie także spotkanie z himalaistą Przemysławem Piaseckim. Latem 1986 wraz z Wojciechem Wróżem i słowackim himalaistą Peterem Božikiem dokonał pierwszego przejścia słynnego południowo-zachodniego filaru K2, zwanego Magic Line. 3 sierpnia zdobyli szczyt. Sukces został okupiony wysoką ceną – w zejściu ze szczytu zginął Wojciech Wróż.
Spotkania z Filmem Górskim to także tradycyjnie międzynarodowy konkurs filmów górskich, Górskie Kino Nocne, zawody Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego we wspinaczce sportowej, wycieczka w stylu retro, wystawa fotograficzne, promocje książek, akcja „Oddaj krew w sercu Tatr”, a przede wszystkim okazja do spotkań z wyjątkowymi ludźmi gór w klimatach zakopiańsko-tatrzańskich.

Korzystałam z materiałów zawartych na www.spotkania.zakopane.pl

Agnieszka Szymaszek