Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Film "Nasz Kasprowy" nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Górskim

Dodano: Poniedziałek, 10 grudzień 2012 / Ilość wyświetleń: 3517Józef Pitoń oraz twórcy filmu (od lewej): producent Rafał Sonik, autor scenariusza Marek Gajewski oraz reżyser Janusz Julo Sus. Fot. Mateusz SzelcFilm "Nasz Kasprowy" otrzymał Nagrodę Publiczności podczas zakończonego wczoraj 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W najbliższym czasie film zostanie zaprezentowany w Zakopanem.

Film dokumentalny "Nasz Kasprowy" to pełna archiwaliów i wspomnień opowieść o historii kolei na Kasprowy Wierch i przede wszystkim o ludziach z nią związanych. Wielu z nich już odeszło, podobnie jak stara kolej na Kasprowy Wierch. Inni wspominają dla nas dawne czasy. Film przywołuje niezwykłą historię ludzi i miejsca. Miejsca, które łączy kolejne pokolenia miłośników Tatr, narciarzy, turystów, pracowników kolei.

Józef Pitoń i Rafał Sonik podczas gali Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Fot. Mateusz Szelc


Reżyserem filmu jest Janusz Julo Sus. Autorem scenariusza i kierownikiem produkcji był Marek Gajewski, producentem nadzorującym – Rafał Sonik – inicjator powołania strony Nasz Kasprowy i dorocznych spotkań na szczycie Kasprowego Wierchu. - Bardzo się cieszę z faktu, iż film otrzymał tę wyjątkową nagrodę - Publiczności. Chcę jednak podkreślić, iż był to pokaz przedpremierowy. Zrobię wszystko, co możliwe, by film został w najbliższym czasie pokazany w Zakopanem Ludziom Kasprowego, którzy są głównymi i najważniejszymi adresatami filmu oraz naszych kilkuletnich działań związanych z integracją środowiska Kasprowego Wierchu - mówi Rafał Sonik.

Bohaterowie filmu wspominają dawne czasy na kolei. Na zdjeciu - Stanisław Pieron, wieloletni kierownik kolei. Fot. Mateusz Szelc


Na pokazie filmu obecny był Józef Pitoń - góral, znawca góralskiej gwary i regionu Podhala, jeden z Ludzi Kasprowego.