Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Zostali pod Broad Peakiem

Dodano: Niedziela, 10 marzec 2013 / Ilość wyświetleń: 3303Zimowa wyprawa na Broad Peak została oficjalnie zakończona. Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zostali uznani za zmarłych. Tyle oficjalnych informacji. Pozostają uczucia, emocje, które trudno oddać słowem. Portal Nasz Kasprowy składa kondolencje Rodzinom Himalaistów.


W piątek, 8 marca 2013 kierownik Krzysztof Wielicki zakończył wyprawę.

- Mając na uwadze wszystkie okoliczności, zaistniałe warunki, moje doświadczenie i historię himalaizmu, jak i wiedzę z zakresu fizjologii i medycyny wysokogórskiej, po jeszcze dodatkowych konsultacjach z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych.
Biorąc pod uwagę czas jaki upłynął od ostatniego kontaktu, wysokość na której miało to miejsce, stan w jakim się już wtedy znajdowali, bieżące fatalne warunki pogodowe i wszystkie inne czynniki podjąłem decyzję o zakończeniu wyprawy.

Pakujemy bazę i rozpoczęliśmy zejście w dół. Marsz przez lodowiec Baltoro potrwa ok. 5 dni. Powrót do Polski nastąpi ok. 20 marca - czytamy w oficjalnym komunikacie Polskiego Związku Alpinizmu, jaki przekazał Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy.