Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

VI spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu

Dodano: Wtorek, 23 kwiecień 2013 / Ilość wyświetleń: 676112 maja o godz. 15 rozpocznie się doroczne Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Mszę Świętą na szczycie Kasprowego, przy polowym ołtarzu, w otoczeniu Tatr, odprawi ks. kardynał Kazimierz Nycz. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników Kasprowego i Tatr do udziału w wydarzeniu.

O godzinie 14 zaplanowano zbiórkę uczestników na szczycie. Dla uczestników Spotkania Polskie Koleje Linowe przewidziały tego dnia ulgowe bilety na Kasprowy Wierch. Po Eucharystii gościom honorowym wręczone zostaną fragmenty starej liny nośnej kolei na Kasprowy Wierch - symbolu więzi łączącej przyjaciół Kasprowego Wierchu. O godz. 16.30 wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie uczestników.

Będzie to już szóste spotkanie na Kasprowym Wierchu. Z roku na rok msze święte na szczycie gromadzą coraz więcej osób. Organizatorzy szacują, że w tym roku wydarzenie zgromadzi ok. tysiąc uczestników. Będą to miłośnicy Tatr i Kasprowego Wierchu, w tym narciarze, turyści, ratownicy górscy, przewodnicy tatrzańscy, pracownicy kolejki. Gośćmi honorowymi będą jak zwykle Seniorzy - Ludzie Kasprowego, którzy otrzymają upominek - film DVD pt. „Nasz Kasprowy”. Dodajmy, że zakopiańska premiera filmu odbyła się w grudniu w Teatrze Witkacego, a podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2012 film został wyróżniony Nagrodą Publiczności.

Organizatorem i duszą wydarzenia jest Rafał Sonik - przedsiębiorca, twórca projektu Nasz Kasprowy; sportowiec, czołowy zawodnik rajdu Dakar, który na Kasprowy wraca jak do domu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa - marszałek Województwa Małopolskiego oraz Janusz Majcher - burmistrz Zakopanego. Organizacja: Gemini Holdings, Gemini Park, naszkasprowy.pl, Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerzy: Polskie Koleje Linowe, TOPR, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta Zakopane, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Teatr im. Witkacego, Muzeum Tatrzańskie. Patronat medialny: National Geographic, RMF Classic, Tygodnik Podhalański.Doroczne spotkania na Kasprowym Wierchu są częścią projektu Nasz Kasprowy, który zrodził się z wielkiego sentymentu do tej Niezwykłej Góry. Do wspomnień, jakie ze sobą niesie. Przede wszystkim zaś do ludzi związanych z kolejką i Kasprowym Wierchem. Tych z przeszłości i tych z teraźniejszości, poznawanych podczas narciarskich przygód. Nasz Kasprowy powstał z sentymentu do przyjaźni, które rodziły się w kolejce do kasy, na krzesełku, w marcowym słońcu, w porywach halnego, podczas walki w wylodzonych Kotłach, w muldach po pas, w czasach, gdy Kasprowy jeszcze nie widział ratraków...

Nasz Kasprowy to kontemplowanie przeszłości, wyraz szacunku dla twórców i pracowników kolei na Kasprowy Wierch, dla narciarzy, którzy trenując na stokach Kasprowego Wierchu tworzyli historię polskiego narciarstwa zjazdowego, dla przewodników tatrzańskich, ratowników TOPR, pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego położonego na samym szczycie góry, dla turystów; dla wszystkich kochających Tatry.

Nasz Kasprowy integruje ludzi, którzy połączeni przyjaźnią, sentymentem, wspomnieniami, spotykają się raz w roku na szczycie podczas Mszy Świętych odprawianych pod otwartym niebem, przy polowym ołtarzu, w otoczeniu natury. Tradycją są także spotkania Seniorów - Ludzi Kasprowego w gościnnym schronisku na Hali Kondratowej. Wyrazem tych uczuć i emocji są także portal internetowy Nasz Kasprowy oraz wciąż tworzone profesjonalne dokumenty - filmy, wywiady, fotografie, poprzez które archiwizujemy żywą, ale też i odchodzącą w przeszłość historię tego miejsca. Ludzie odchodzą, pozostaje pamięć o nich. Nasz Kasprowy ją utrwala, przywołuje, przypomina. Każdy z nas pozostawił na Kasprowym cząstkę siebie. Wszyscy staliśmy się Ludźmi Kasprowego.