Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Polskie Koleje Linowe sprzedane

Dodano: Piątek, 24 maj 2013 / Ilość wyświetleń: 3323PKP sprzedały Polskie Koleje Linowe. Świeżo upieczonym właścicielem jest spółka Polskie Koleje Górskie SA, w skład której wchodzą podtatrzańskie samorządy. Cena wyniosła 215 mln zł, a środki na zakup zapewnił fundusz inwestycyjny.

Polskie Koleje Górskie to spółka założona przez małopolskie samorządy Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska i Poronina. Jak informują Polskie Koleje Państwowe, finansowanie transakcji zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny. Struktura spółki PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego, oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL będzie decydować w dużym stopniu społeczność lokalna.

- Nabycie PKL przez PKG to rzadki przykład sytuacji, w której zyskują nie tylko bezpośrednie strony transakcji. Spółka regionalna o profilu turystycznym znajdzie się w rękach tych, którzy najlepiej pokierują jej przyszłością, czyli społeczności lokalnych. Wiarygodny partner finansowy zapewnia sprawne przeprowadzenie transakcji i gwarantuje rozwój spółki. Profesjonalnie przeprowadzona transakcja pozwala PKP SA na pozyskanie środków na spłatę zadłużenia oraz jest dobrą prognozą dla pozostałych projektów prywatyzacyjnych - mówi Jakub Karnowski, prezes PKP SA w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez PKP.

- PKL mają wielki potencjał, który zamierzamy właściwe rozwijać z korzyścią dla całego regionu. Chcemy, by koleje górskie stanowiły bazę do integracji branży turystycznej, umożliwiając zbudowanie nowoczesnej i profesjonalnej oferty. Zakup PKL oraz połączenie sił samorządów i funduszu jest gwarancją podjęcia koniecznych inwestycji z jednoczesnym poszanowaniem górskiej przyrody – mówi Łukasz Chmielowski, prezes PKG.

Przypieczętowanie umowy kupna - sprzedaży. Fot. Archiwum PKG


Proces prywatyzacji PKL rozpoczął się w grudniu 2012 roku. Prowadzony był w trybie zaproszenia do negocjacji. Wpłynęło 12 ofert wstępnych, po pierwszej weryfikacji na krótkiej liście znalazło się 6 podmiotów. Oferty pozostałych podmiotów zostały odrzucone, w tym złożona przez konsorcjum w składzie: Tatry Mountain Resorts, Gmina Czernichów, Gmina Krynica-Zdrój, Gmina Szczawnica, Gmina Zawoja.

W kwietniu do PKP SA wpłynęło 5 ofert wiążących. Na tej liście znalazły się Polskie Koleje Górskie, Centrum Targowe „Ptak”, Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.
Jak informuje PKP, spółka Polskie Koleje Górskie zaoferowała najlepsze warunki.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Międzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. Obiekty PKL to popularne koleje krzesełkowe, szynowe i linowe znajdujące się w kilku atrakcyjnych, turystycznych miejscowościach. Są to: kolej linowa na Kasprowy Wierch, koleje krzesełkowe w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej, kolejka terenowa na Gubałówkę, krzesełkowa Butorowy Wierch w Zakopanem, kolej linowo - terenowa na Górę Parkową w Krynicy - Zdroju, kolej krzesełkowa na Palenicę w Szczawnicy, kolej linowo - terenowa górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń w Zawoi pod Babią Górą. W 2011 roku PKL osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.

Wkrótce na www.naszkasprowy.pl komentarze i wywiady dotyczące nowego właściciela Polskich Kolei Linowych! Zapytamy świeżo upieczonego właściciela, jakie ma plany związane z PKL? W jaki sposób mieszkańcy Podhala będą mogli zostać współwłaścicielami kolejek w ramach zapowiadanego Akcjonariatu Obywatelskiego? Zapytamy również Tatrzański Park Narodowy, co zmiana właściciela może oznaczać dla przyrody Kasprowego Wierchu. Podamy opinie polityków, samorządowców, górali... A co Wy sądzicie o sprzedaży PKL? Czekamy na Wasze opinie pod adresem poczta@naszkasprowy.pl oraz na profilu Nasz Kasprowy na Facebooku.