Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Piotr Pustelnik w Zakopanem!

Dodano: Środa, 26 czerwiec 2013 / Ilość wyświetleń: 3511Stowarzyszenie Czysta Polska serdecznie zaprasza na pokaz filmów górskich i przyrodniczych oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi: himalaistą Piotrem Pustelnikiem, podróżniczką i dziennikarką Moniką Rogozińską oraz dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłem Skawińskim. Blok górski odbędzie się 5 lipca w godzinach 15 – 22 w ramach projektu Czyste Tatry w Zakopanem na Dolnej Równi Krupowej (namiot multimedialny). Wstęp wolny. Zapraszamy!

Termin: 05.07. godz. 15.00 – 22.00
Miejsce: Base Camp, Dolna Rówień Krupowa, pawilon namiotowy
Wstęp wolny
Prowadzenie: Maciej Krupa
15.00 – 16.15 film Milczenie śniegu 71'
16.15 – 17.05 Opowieści o tatrzańskich szczytach 52'
17.10 – 18.00 – spotkanie z Pawłem Skawińskim
18.00 – 19.30 film 180 stopni na południe 90'
20.00 – 21.00 – spotkanie z Moniką Rogozińską
21.00 – 22.00 – spotkanie z Piotrem Pustelnikiem
w przerwach krótkometrażowe filmy Tatrzańskiego Parku Narodowego
06.07.godz. 12.00 – 18.00 pokazy filmów górskich, w tym ponowne projekcje filmów z piątku

GOŚCIE
Dr Paweł Skawiński
Tatrami zainteresował się już w dzieciństwie dzięki rodzinnej tradycji częstych wycieczek. Zawsze jednak góry pociągały go bardziej jako przestrzeń wyjątkowego kontaktu z otaczającym światem, przyrodą niż arena wyczynu sportowego. Naturalną koleją rzeczy wybrał studia na Wydziale Leśnym, a po ich ukończeniu 16 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk, zajmując się badaniem Tatr. Jeszcze w czasie studiów został przewodnikiem tatrzańskim, a także ratownikiem TOPR oraz instruktorem narciarskim. – Bardzo chciałem pracować w Tatrzańskim Parku Narodowymi, jednak musiałem na to czekać 16 lat – wspomina. Był już wówczas doktorem nauk leśnych. Dyrektorem TPN został w 2001 roku. – Tatry fascynują mnie jako całość, ale szczególnie interesuję się przyrodą oraz relacjami człowieka z górami i przyrodą. Chciałbym uczyć takiego bycia w górach, by nie dać się zabić i nie zabijać przyrody – mówi.
Monika Rogozińska
Dziennikarka, podróżniczka, eksploratorka, działająca dawniej w Tatrach, a później w najwyższych górach świata. Urodzona w Warszawie, ukończyła studia polonistyczne i kulturoznawcze Uniwersytetu Warszawskiego. Była m.in. pracownikiem schroniska w Pięciu Stawach Polskich, ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą „Solidarności” schronisk. Jako korespondentka dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia, TVP, uczestniczyła w zimowych wyprawach w Himalaje i Karakorum. Organizatorka wypraw podróżniczych w nieznane zakątki świata; współzałożycielka i prezesem Oddziału Polskiego The Explorers Club. Obecnie mieszka w Warszawie.


Piotr Pustelnik
Himalaista, zdobywca Korony Himalajów jako trzeci Polak. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 otrzymał nagrodę Super Kolosa 2010 za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie.
FILMY
MILCZENIE ŚNIEGU
Reżyseria: Jan van den Berg, Pipaluk Knudsen-Ostermann
Produkcja: Jan van den Berg
Holandia 2011, 71 min
www.silentsnow.org, www.nofightnovictory.org, www.janvandenberg.tvObszar Arktyki to znakomity przykład nienaruszonego piękna przyrody: nieskończone bezludzie, na którym tylko nieliczni potrafią przeżyć. Jednak to właśnie tutaj, gdzie przyroda urzeka urodą, kumulują się niebezpieczne dla zdrowia pestycydy. Młoda Inuitka wyrusza w podróż przez trzy kontynenty, by odkryć źródła chemicznych zanieczyszczeń jej rodzinnej ziemi. W swej podróży przekonuje się, że konflikt interesów pomiędzy krótkofalowymi zyskami i długoterminowymi rozwiązaniami w rolnictwie, przemyśle i ochronie zdrowia, dotyczy zarówno Azji, Ameryki Południowej, jak i Afryki. Ostatnie zmiany zachodzące w Arktyce są niepokojącą zapowiedzią skutków zanieczyszczeń o charakterze strukturalnym w środowisku naturalnym całego świata.


OPOWIEŚCI O TATRZAŃSKICH SZCZYTACH
Reżyseria: Pavol Barabáš
Producent: Radio i Telewizja Słowacka & K2 studio
Słowacja 2011, 52 min
http://www.k2studio.sk/en/k2studio/oceneniaWysokie Tatry są symbolem Słowacji i miejscem ucieczki dla wszystkich poszukujących spokoju i ukojenia duszy. Ich wyjątkowy klimat i majestat potrafią całkowicie zawładnąć człowiekiem. Próg ich królestwa należy przestępować z pokorą i szacunkiem. Fałsz i duma nie są tam tolerowane. Kto chce je zdobyć, zobaczy tylko ich kamienną twarz. Tym, którzy wolą z pokorą przyjąć ich naukę, uchylą rąbka swej tajemnicy… Piękna sceneria tego dokumentu jest zaproszeniem do wspólnych wspinaczek na najpiękniejsze szczyty Tatr.


180 STOPNI NA POŁUDNIE
Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Chris Malloy
Czas: 84 min.
Film drogi, odtworzenie epokowej podróży z 1968 roku Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii, i Douga Tompkinsa, twórcy North Face, której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują, jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska.


Partnerami Bloku Górskiego są Tatrzański Park Narodowy oraz stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim Zakopane, którzy udostępnili filmy na pokaz.