Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Zginął ratując

Dodano: Piątek, 9 sierpień 2013 / Ilość wyświetleń: 3508Symboliczny cmentarz ofiar Tatr pod Osterwą. Znajduje się tu tablica poświęcona Klemensowi Bachledzie.  Fot. www.naszkasprowy.pl6 sierpnia minęła 103 rocznica śmierci Klimka Bachledy - króla przewodników tatrzańskich. Jego śmierć jest jedną z najbardziej dramatycznych, do jakich doszło w Tatrach.
Klemens Bachleda był jednym z najbardziej znanych i najlepszych przewodników tatrzańskich. Prowadził w góry "panów", którzy przyjeżdżali w nieznane wówczas Tatry, m.in. Kazimierza Przerwę Tetmajera, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Henryka Sienkiewicza. Stał się jednym z pierwszych ratowników powstałego w 1909 roku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
6 sierpnia 1910 roku w ścianie Małego Jaworowego rozegrała się jedna z największych tatrzańskich tragedii. W ścianie utknęło 2 młodych taterników, w tym ciężko kontuzjowany Stanisław Szulakiewicz. Jego partner Jan Jarzyna zdołał wydostać się ze ściany i pobiec po pomoc. Ratownicy pod dowództwem pierwszego naczelnika, generała Mariusza Zaruskiego, w fatalnych warunkach - nastąpiło bowiem załamanie pogody - próbowali dostać się do rannego, który z każdą godziną słabł. Wspinających się w deszczu i gradzie ratowników od Szulakiewicza dzieliła już niewielka odległość, ale i ratownicy zaczęli słabnąć. Nie chcąc narażać swoich ludzi, Zaruski odwołał akcję. Klimek nie posłuchał naczelnika, i kontynuował samotnie wspinaczkę. Mimo wołań Zaruskiego "Klimku, wracajcie", wspinał się coraz wyżej, znikając z oczu ratownikom we mgle i deszczu. Nagle usłyszeli oni hurkot kamiennej lawiny. Klimek spadł wraz z nią ponosząc śmierć na miejscu. Szulakiewicz również nie przeżył nie doczekawszy pomocy.
Klemens Bachleda pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Zakopanem przy ulicy Nowotarskiej. Na wielkim kamieniu nagrobnym umieszczony jest napis: "Poświęcił się i zginął". Tablica pamiątkowa ku czci Klimka znajduje się również na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór pod Osterwą w Tatrach Słowackich.