Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Dziś w Zakopanem ruszają 9. Spotkania z Filmem Górskim

Dodano: Środa, 4 wrzesień 2013 / Ilość wyświetleń: 3448Kadr z filmu SilbergeierDziś w Zakopanem rozpoczyna się wielkie święto gór. Zjadą wybitni himalaiści z Polski i ze świata. Będzie można zobaczyć najlepsze kino górskie i wziąć udział w warsztatach i szkoleniach w Tatrach pod okiem przewodników wysokogórskich. A wszystko podczas 9. Spotkań z Filmem Górskim. Nasz Kasprowy jest patronem medialnym wydarzenia.

Gdzie lepiej oglądać filmy górskie i spotykać się z ludźmi gór niż pod Tatrami? Tym razem gwiazdą Spotkań będzie wybitny himalaista Simone Moro. Gośćmi będą również znani himalaiści polscy, w tym Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki.

Simone Moro to włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Sziszapangma wspólnie ze śp. Piotrem Morawskim w 2005 roku, na Makalu w 2009 roku z Denisem Urubko i na Gaszerbrum II w 2011 roku z Denisem oraz Corym Richardsem. Simone określił zimowe wspinaczki jako najczystszy sposób eksploracji gór i przeżycia przygody. Podczas spotkania w Zakopanem Simone Moro opowie o zimowym wspinaniu i zaprezentuje najnowszy film „Exposed to dreams” (2013), w którym przybliża nam Himalaje i dzieli się swoimi refleksjami na temat himalaizmu.

Kadr z filmu Niedźwiedź. Władca gór


Jednym z głównych punktów programu Spotkań będzie Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, podczas którego międzynarodowe jury wybierać będzie najlepsze spośród ostatnio wyprodukowanych w Polsce i za granicą filmów tematycznych. Dodajmy, że spektrum oceny jest szerokie. Tematem filmów kwalifikowanych do konkursu są góry nie tylko jako przestrzeń sportowego wyczynu, ale jako szeroko pojęta przestrzeń życia ludzkiego oraz oczywiście przyrody.

Tegoroczne Spotkania zadedykowane będą pamięci polskich himalaistów, którzy zginęli w tym roku: Maćka Berbeki, który został pod Broad Peakiem oraz Artura Hajzera, który poniósł śmierć pod Gasherbrumem. Gościć będziemy wielkich himalaistów polskich, m.in. Kingę Baranowską, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika i Janusza Majera.

Kadr z filmu Spojrzenie ku niebu


Nowością będzie Akademia Górska – pierwszy tego typu projekt w Polsce, którego celem jest promowanie bezpiecznej turystyki i wspinaczki w górach. Będą to zajęcia warsztaty terenowe w Tatrach z międzynarodowymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV oraz wykłady i prezentacje. W ramach szkoleń odbędą się zajęcia pod okiem specjalistów – m.in. na Mnichu, a także warsztaty z zakresu lawinoznawstwa, poruszania się po lodowcach i nawigacji w terenie górskim. Do wygrania wyjście na Gerlach z przewodnikiem. Współorganizatorami projektu są Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich.

Atrakcje Spotkań to także Blok Prawa Człowieka w Górach (organizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Fundacją Dzieci Niczyje, tym razem poświęcony problemowi handlu ludźmi), Wycieczka Górska w Stylu Retro z góralską muzyką i przewodnikami, a także adidas Zako Boulder Power 2013 - edycja Pucharu Polski we wspinaczce.

Kadr z filmu Nocny dyżur pełnią gwiazdy


Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. W ciągu 9 lat Spotkania stały się wydarzeniem na skalę ogólnopolską i międzynarodową. Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim jest jedynym polskim członkiem Alliance for Mountain Film - organizacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe festiwale filmów górskich na świecie.

Bazą Spotkań będzie jak zwykle Dworzec Tatrzański w centrum Zakopanego (ul. Krupówki 12). Szczegóły na temat wydarzenia znajdziecie na www.spotkania.zakopane.pl.