Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim dla obrazu Autana. Specjalne wyróżnienie dla filmu Nasz Kasprowy.

Dodano: Wtorek, 10 wrzesień 2013 / Ilość wyświetleń: 4766Kadr z filmu AutanaW Zakopanem zakończyły się 9. Spotkania z Filmem Górskim. Grand Prix międzynarodowego konkursu filmowego przypadło filmowi Autana, a Nasz Kasprowy otrzymał specjalne wyróżnienie. Podczas weekendu Zakopane odwiedzili wybitni himalaiści, w tym Simone Moro I Kinga Baranowska. Portal Nasz Kasprowy był patronem medialnym wydarzenia.


AUTANA (reż. Alastair Lee) to alpinizm i przygoda opowiedziane w pomysłowy i niestandardowy sposób. Ten dokument, poprzez zaskakujące sekwencje, wciąga widza od początku do końca i pozwala szerokiej publiczności docenić górską historię. Szczególne wyrazy uznania dla twórcy filmu, który w jednej osobie połączył role reżysera, autora zdjęć, montażysty i producenta. Reżyser otrzymał statuetkę Wielka Drewniana Góra autorstwa zakopiańskiego artysty Marcina Rząsy oraz nagrodę finansową.

Specjalne wyróżnienie przypadło filmowi Nasz Kasprowy. W konkursie ocenianych było 29 filmów z 14 krajów.
Pełne wyniki konkursu znajdują się na stronie www.spotkania.zakopane.pl.

9. Spotkania z Filmem Górskim obfitowały w wiele atrakcji. Na święto gór zjechali wybitni himalaiści. Gwiazdą Spotkań był Simone Moro – włoski himalaista specjalizujący się w himalaizmie zimowym, oraz pilot helikopterów.

Spotkanie z Simone Moro w Kinie Sokół. Fot. Marcin Pietrusza


Z publicznością spotkała się polska himalaistka Kinga Baranowska kompletująca Koronę Himalajów.

Kinga Baranowska podczas spotkania z publiczością. Fot. Marcin Pietrusza


Odbyły się spotkania poświęcone pamięci Maćka Berbeki i Artura Hajzera. Wzięli w nich udział najlepsi polscy himlaiści, w tym Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska. W Tatrach trwały szkolenia z zakresu nawigacji, via ferrat i asekuracji, odbywały się wycieczki przyrodnicze, a na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego trwały zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, stanowiące edycję Pucharu Polski w boulderingu. W niedzielę zakopiańskimi ulicami uszyła Wycieczka Retro. A wszystko odbywało się w niebywałej scenerii wrześniowych Tatr, skąpanych w słońcu.

Spotkanie o Maćku Berbece. Od lewej Arkadiusz Waloch, Maciej Wojak, Maciej Pawlikowski. Fot. Danka Zgliczyńsk