Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Tajemnice Doliny Białego

Dodano: Środa, 25 wrzesień 2013 / Ilość wyświetleń: 3781Czy wiesz, że w Tatrach było kiedyś morze? Dlaczego ziemia na Czerwonej Przełęczy jest czerwona? Słyszałeś, że w Dolinie Białego szukano uranu do produkcji bomb atomowych? Czy wrzucenie monet do potoku jest gwarancją powrotu w góry?

Dolina Białego jest jedną z najpopularniejszych spacerowych dolin w reglowych Tatrach Polskich. Znajduje się tuż nad Zakopanem. Dostępna jest zimą i latem, gdyż nie jest zagrożona lawinami. Wzdłuż doliny spływa i spada kaskadami Biały Potok.
Doliną wiedzie szlak turystyczny, którym można wydostać się na Ścieżkę nad Reglami i stąd kontynuować wycieczkę. Można też, po dojściu do charakterystycznego zakrętu w prawo poniżej kaskad zrobić sobie odpoczynek i wrócić do wylotu doliny.
Dolina skrywa wiele ciekawostek, a nawet tajemnic. Teraz, dzięki publikacji "Dolina Białego. Ścieżka przyrodnicza prof. Stanisława Sokołowskiego" autorstwa Pawła Szczepanka, wydanej nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego, możemy lepiej poznać to miejsce.

Przewodnik zawiera:
11 opisanych punktów zatrzymań na szlaku na Sarnią Skałę
11 zadań dla osób zainteresowanych Tatrami
mapki, rysunki, kilkadziesiąt fotografii zwierząt, roślin i krajobrazów
ciekawostki dotyczące Doliny Białego, jej przyrody i historii
miejsce na własne zdjęcia, zapis obserwacji i wspomnień

Dodatkowo, TPN oznaczył charakterystyczne punty w dolinie i opisał je. Ścieżka edukacyjna wraz z przewodnikiem ułatwiają poznanie tego zakamarka Tatr.