Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Tatry Słowackie od dziś otwarte

Dodano: Poniedziałek, 16 czerwiec 2008 / Ilość wyświetleń: 6416Do 15 czerwca Tatry Słowackie powyżej schronisk były (oficjalnie)  zamknięte dla turystów. Na zdjęciu - Zbójnicka Chata w Dolinie Staroleśnej.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Dziś po zimowej przerwie otwarte zostały szlaki w Tatrach Słowackich powyżej schronisk. Uwaga – w Tatrach Wysokich miejscami panują jeszcze zimowe warunki do uprawiania turystyki.


Po słowackiej stronie Tatr szlaki powyżej schronisk są zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca. Dwa szlaki po słowackiej stronie Tatr Zachodnich bez względu na letnią porę, pozostaną jednak zamknięte dla turystów - ze względu na ochronę przyrody. Będą to: szlak z Doliny Cichej na Tomanową Przełęcz oraz z Doliny Juraniowej przez Juraniową Przełęcz i Bobrowiec na Tomanową Przełęcz. Wiodą tędy korytarze ekologiczne, którymi migrują m.in. kozice i niedźwiedzie.


W Tatrach Wysokich miejscami wciąż panują zimowe warunki turystyczne. Tak jest m.in. w kotłach i żlebach, gdzie zalega śnieg. Bez raków łatwo tam ugrzęznąć lub poślizgnąć się.


W minionym tygodniu takie właśnie sytuacje stały się przyczynami interwencji TOPR. Do jednej doszło w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dwie turystki schodzące z Krzyżnego utknęły w stromych śniegach. Podebrał je z pechowego miejsca śmigłowiec TOPR. Do drugiego wypadku doszło w rejonie Rysów. 25-letni turysta upadł w rejonie „rysy” i spadł kilkaset metrów żlebem. Tu również pomógł śmigłowiec. Turysta doznał poważnych obrażeń (złamanie otwarte nogi, liczne rany, w tym głowy), oraz uległ znacznemu wychłodzeniu. Po zaopatrzeniu i wciągnięciu na pokład „Sokoła” za pomocą wyciągarki został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.


aga