Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Andrzej Bargiel z Zakopanego zdobył Shisha Pangmę i zjechał z ośmiotysięcznika na nartach

Dodano: Czwartek, 3 październik 2013 / Ilość wyświetleń: 9070Fot. Artur HajzerZakopiańczyk Andrzej Bargiel zdobył wierzchołek centralny ośmiotysięcznika Shisha Pangma, by zjechać z niego na nartach. To pierwszy ośmiotysięcznik młodego utalentowanego i już bardzo doświadczonego skialpinisty. Andrzej zamierza kontynuować projekt, polegający na szybkim zdobywaniu szczytów ośmiotysięcznych i zjazdach z nich na nartach.

Andrzej Bargiel pojechał na wyprawę wraz z bratem – międzynarodowym przewodnikiem wysokogórskim i ratownikiem TOPR Grzegorzem Bargielem, himalaistą i filmowcem Dariuszem Załuskim oraz fotografikiem Marcinem Kinem. Aklimatyzacja odbywała się planowo i przy bardzo dobrych warunkach pogodowych. Atak skomplikować mogła kilkudniowa słabość Andrzeja – brak apetytu i gorsze samopoczucie, które jednak na szczęście minęły. Później, podczas przekraczania lodowcowego potoku, jeden z kijków ugrzązł w szczelinie, pociągnął ramię Andrzeja i wyrwał mu bark ze stawu. Andrzej miał wcześniej wypadnięty bark, stąd pewnie tendencja do odnowienia się kontuzji. Andrzej, który potok przekraczał sam, również samodzielnie... nastawił sobie bark.

Atak szczytowy rozpoczął się w dobrych warunkach, jednak plany Andrzeja i Grzegorza omal nie pokrzyżowało załamanie pogody. Grzegorz wycofał się, Andrzej samodzielnie kontynuował atak szczytowy, grzęznąc w śniegu sięgającym twarzy. Ze szczytu zjechał na nartach. Żaden Polak nie dokonał wcześniej zjazdu z tego ośmiotysięcznika na nartach.

Obecnie himalaiści są już w bazie.

Wyprawa odbywa się w ramach projektu Hic Sunt Leones, w ramach którego Andrzej Bargiel zamierza zdobywać ośmiotysięczniki, by zjeżdżać z nich na nartach.

Andrzej Bargiel to trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie, zwycięzca „Elbrus Race 2010” w Rosji (pobity rekord świata) oraz trzeci w klasyfikacji Pucharu Świata w kategorii espoir. Mieszka w Zakopanem. Lubi trenować w rejonie Kasprowego Wierchu.

Więcej informacji na temat wyprawy i Andrzeja znajdziecie na www.andrzejbargiel.com.

Portal Nasz Kasprowy od początku kibicował Andrzejowi w jego projektach. Byliśmy nawet patronem medialnym jego wcześniejszej wyprawy na Manaslu. Nasz artykuł o Andrzeju i jego ciekawe zdjęcia znajdziecie tutaj.