Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Ślicznotki na śniegu

Dodano: Poniedziałek, 7 październik 2013 / Ilość wyświetleń: 6217Źródło: www.muzeumtatrzanskie.plJeszcze tylko do 13 października w Galerii Sztuki XX Wieku Willa Oksza w Zakopanem można oglądać wyjątkową wystawę pt. "Ślicznotki na śniegu". Warta zwiedzenia jest również sama willa Oksza - perła stylu zakopiańskiego w architekturze. Polecamy!


KOBIETY I GÓRY. Temat trudny ponieważ niesie ze sobą niebezpieczeństwo odniesienia do licznych stereotypów. W okresie pomiędzy XIX i XX wiekiem rozpowszechnia się postać kobiety radosnej, naturalnej, bez problemów, swobodnej, beztroskiej i często chic. Taka kobieta spogląda z litograficznych okładek czasopism okresu fin de siècle oraz jeszcze częściej z okładek pierwszych rotograwiurowych magazynów na początku XX wieku.


Na wystawie prezentowanych jest sto przedstawień wybranych z kolekcji Museo Nazionale della Montagna. Pochodzą one z okresu pomiędzy rokiem 1886 a 1949, kiedy nadchodzi kres kolorowej ilustrowanej okładki zastępowanej fotografią. Najważniejsze prace to dzieła amerykańskie i francuskie. Do tej pory Stany Zjednoczone i Francja wyznaczają światowe tendencje rozwoju i wciąż one dostarczają podstawowych bodźców i wskazówek dla nowych nurtów. Licznie prezentowane są wysokiej jakości prace z Włoch i Niemiec, a w dalszej kolejności okładki pochodzące z Wielkiej Brytanii, Austrii oraz z Kanady.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25
Zakopane
środa - sobota 10 - 18, niedziela 11 - 16

Sponsor wystawy: Compagnia di San Paulo


Źródło: www.muzeumtatrzanskie.pl